Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z powiatu


Jak zdobyć wymarzoną pracę? Poradnik

Któż nie chciałby zarabiać na robieniu czegoś, co lubi i z czego czerpie satysfakcję? Być może Ty sam - tak jak wiele osób przed Tobą - rozpocząłeś swoją karierę zawodową od tego, co było akurat dostępne i do czego miałeś kwalifikacje, ale zapragnąłeś czegoś więcej od życia. Dowiedz się więc, jak możesz zwiększyć swoje szanse na to, by zdobyć wymarzoną pracę.

2023/02/brooke-cagle-g1kr4ozfoac-unsplash-jpg_63da504b805e1

Czym właściwie jest "wymarzona praca"? Pojęcie to może oznaczać dla każdego coś zupełnie innego. Dla jednych będzie to dobrze płatne stanowisko bez konieczności robienia nadgodzin, dla innych - możliwość niesienia pomocy innym. Z kolei dla niektórych wymarzona praca to taka, którą mogą wykonywać zdalnie z dowolnego miejsca na świecie.

Nieważne, czym jest definicja wymarzonej pracy dla Ciebie. Kroki, które powinieneś wykonać, by ją zdobyć, są uniwersalne. Podpowiadamy zatem, jak zwiększyć swoje szanse na zostanie zauważonym przez rekrutera.

 Zdefiniuj swoją wymarzoną pracę

Zanim przejdziesz do odpowiadania na oferty, odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: "czego tak właściwie oczekuję?". Może się to wydawać banalne, ale dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować kolejne kroki.

Termin "wymarzona praca" może kojarzyć się z czymś stałym (i nieuchwytnym), ale marzenia się przecież zmieniają.

Jeśli aktualnie zmagasz się z wypaleniem zawodowym albo masz dość swojego szefa, wymarzoną pracą dla Ciebie może być stanowisko zdalne albo coś, co pozwoliłoby Ci odejść od komputera. Kto wie, może za parę lat, gdy zmieni się Twoja sytuacja, również definicja wymarzonej pracy będzie dla Ciebie całkiem inna.

Przemyśl więc, czego tak naprawdę chcesz w tym momencie. Zastanów się nad poniższymi kwestiami:

  • Zarobki - ile chcesz zarabiać? Każdy powie, że im więcej, tym lepiej, ale pamiętaj, że z dużymi zarobkami często idzie w parze duża odpowiedzialność i stres. Zastanów się, ile swojego życia prywatnego i zdrowia jesteś w stanie poświęcić dla pieniędzy.
  • Idealna firma - niektórzy dobrze odnajdują się w dużych korporacjach, w których ciągle coś się dzieje. Inni z kolei wolą kameralne środowisko pracy, a jeszcze inni - teren. Gdzie Ty chciałbyś pracować?
  • Forma pracy - czy chcesz pracować stacjonarnie i mieć bezpośredni kontakt z kierownictwem i współpracownikami, czy wręcz przeciwnie - interesuje Cię stanowisko zdalne. A może hybryda?

 Zacznij nawiązywać kontakty zawodowe

Jeśli odpowiedziałeś sobie na powyższe pytania, to wiesz już mniej więcej, jakich ofert pracy szukać, a czego unikać. Czas więc na kolejny krok: nawiązywanie kontaktów i tzw. networking.

Wbrew pozorom najbardziej pożądane stanowiska (szczególnie te na wyższych szczeblach) rzadko są obsadzane dzięki tradycyjnym ogłoszeniom. W większości przypadków pracownicy "sami się znajdują". To dlatego, że mają kontakty i często dowiadują się o wakatach, zanim te ujrzą światło dzienne.

Budowanie sieci kontaktów wcale nie jest trudne - szczególnie w dobie Internetu. Oczywiście wiele zależy od stanowiska, ale niezależnie od tego, w jaki zawód celujesz, wykorzystaj do tego media społecznościowe.

Miej konta na takich portalach jak LinkedIn, Facebook czy Twitter i bądź na nich aktywny. To miejsca, w których łatwo znaleźć zarówno ludzi o podobnych poglądach i oczekiwaniach, jak i same oferty pracy.

Jeśli Twoim marzeniem jest na przykład pisanie dla jednej z najbardziej znanych gazet w Polsce, koniecznie zacznij być aktywny na Twitterze, i to pod swoim prawdziwym nazwiskiem. Znani i szanowani dziennikarze są obecni w sieci - potencjalny pracodawca na pewno sprawdzi, czy Ty również.

 Przygotuj stosowne dokumenty

Życiorys, a czasem i list motywacyjny, to podstawa przy poszukiwaniu pracy. Dokumenty są czymś w rodzaju Twojej rozbudowanej wizytówki i mogą Ci otworzyć (a także zamknąć) drzwi do kolejnych etapów rekrutacji.

Zawsze spodziewaj się tego, że jeśli wysyłasz pracodawcy swój życiorys, to nie jesteś jedyny. Postaw się w roli rekrutera, który codziennie ma do czynienia z dziesiątkami podobnie wyglądających CV. Zadbaj więc o to, żeby Twój życiorys nie był jednym z wielu. Ale jak to zrobić?

Absolutnie nie zalecamy tworzenia nieczytelnych, krzykliwych i dziwacznych (nie mylić z kreatywnymi!) CV. Owszem, wyróżniają się na tle innych - ale negatywnie. Można jednak stworzyć życiorys, który będzie ciekawy i oryginalny, a jednocześnie stonowany i profesjonalny.

Dobra wiadomość: w sieci dostępne są liczne szablony CV, z których możesz korzystać, jeśli sam nie jesteś zbyt uzdolniony w kwestiach estetycznych albo po prostu zależy Ci na czasie.

Pamiętaj tylko o tym, że CV powinno być dopasowane do stanowiska. Jeśli Twój wymarzony zawód to grafik, możesz pozwolić sobie na więcej kreatywności i stworzyć kolorowy życiorys, a nawet postawić na formę inną niż wszystkie (np. plakat). Jeśli jednak ubiegasz się o stanowisko w firmie prawniczej, postaw na subtelność i minimalizm.

Dopasowanie do stanowiska oznacza również, że nie powinieneś wysyłać tego samego CV wszędzie. Życiorys musi odpowiadać temu, czego wymaga pracodawca i oferta pracy. Zalecamy więc stworzenie ogólnego "szablonu", w którym umieścisz wszystko - całe swoje doświadczenie i osiągnięcia. Potem możesz usuwać i modyfikować pozycje na podstawie konkretnych ofert.

 Przygotuj się do rozmowy

Udało Ci się zainteresować sobą rekrutera? Gratulacje! Czas na rozmowę rekrutacyjną. Dla wielu osób to najbardziej stresujący etap, ale nie martw się. Do rozmowy także można się przygotować!

Przede wszystkim zrób konkretny "research" na temat firmy, do której się udajesz. W dobie Internetu to bardzo proste - zapoznaj się z jej stroną internetową i mediami społecznościowymi. Czym się zajmuje? Jakie wartości przedstawia? Jakie opinie o niej mają inni ludzie? Jeśli pracownicy przedsiębiorstwa są aktywni w social mediach (np. na LinkedInie), także zapoznaj się z ich postami.

Nie zapomnij również o tym, że wiele pytań rekrutera da się przewidzieć. Pewnie zostaniesz zapytany o to, co wiesz o firmie i co sprawia, że jesteś dobrym kandydatem na stanowisko. Część pytań uwielbianych przez rekruterów znajdziesz w Internecie. Zapoznaj się z nimi i przećwicz swoje odpowiedzi, ale nie ucz się ich na pamięć - pracodawcy doceniają naturalność.

Nie zapomnij ubrać się stosownie do sytuacji! Tak, również na rozmowę zdalną. Rozmowy wideo pozostawiają sporo wolności w kwestii ubioru (nikt nie zauważy, że masz na sobie spodnie od piżamy), ale nie przesadź. Uczesz się i ubierz elegancko - przynajmniej od pasa w górę.

Jeśli nie do końca wiesz, jak powinieneś się ubrać na rozmowę, nie zaszkodzi zadzwonić i zapytać o dress code. To żaden wstyd! Co więcej, rekruter może docenić, że traktujesz firmę poważnie.
Poszukiwanie wymarzonej pracy może zająć Ci sporo czasu. Przygotuj się mentalnie na to, że prawdopodobnie nie dostaniesz zatrudnienia od razu, lecz roześlesz sporo CV i weźmiesz udział w co najmniej kilku rozmowach. Nie zrażaj się! W końcu praca, dzięki której poczujesz spełnienie, jest warta zainwestowania czasu i energii.

 

Przy współpracy z Ana Miranovich

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.