Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Gmina Ostrów Mazowiecka


Rodzina zastępcza - jak zostać superbohaterem dla dziecka?

Rodzina to jedno z podstawowych wartości. W wielu przypadkach niestety, rodzice nie są w stanie zapewnić swoim dzieciom warunków, które umożliwiłyby im zdrowy i harmonijny rozwój. W takich przypadkach rodzina zastępcza może stanowić dla dziecka oazę spokoju, bezpieczeństwa i miłości. Jednak, aby móc pełnić taką funkcję, muszą spełnić określone wymagania.

2023/03/rodzina-jpg_64106962120fa Zdjęcie ilustracyjne

Osoby, które chcą zostać rodziną zastępczą muszą przede wszystkim zamieszkiwać na terenie Polski oraz posiadać warunki mieszkaniowe i bytowe umożliwiające zaspokojenie potrzeb dziecka. Ponadto muszą mieć pozytywną opinię psychologiczną i pedagogiczną oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Ważne jest również, aby nie były karane oraz pozbawione władzy rodzicielskiej. Osoby te muszą także ukończyć specjalne szkolenie dla rodzin zastępczych.

Z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej wiąże się wiele obowiązków i zobowiązań, ale również liczne korzyści finansowe. Rodzina spokrewniona otrzymuje na utrzymanie dziecka 785 zł, a rodzina niezawodowa, zawodowa oraz rodzinny dom dziecka 1189 zł. Dodatek dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności wynosi 239 zł.

Rodzina zastępcza jest jednym z najważniejszych elementów systemu pomocy społecznej dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą przebywać w domu rodzinnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci zyskują szansę na zdrowy i szczęśliwy rozwój, a rodziny zastępcze na pełnienie ważnej i odpowiedzialnej roli w życiu dziecka.

Jeśli chcesz pomóc dzieciom, które potrzebują wsparcia i troski, możesz się zgłosić do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Widnichowskiej 20 w Ostrowi Mazowieckiej. Specjaliści udzielą Ci wszelkiej potrzebnej pomocy.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.