Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Muzeum


Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką już wkrótce

24 marca to wyjątkowy dzień, w którym Polska oddaje hołd i pamięć Polakom, którzy ryzykowali swoje życie, aby pomóc Żydom podczas okupacji niemieckiej.

2023/03/narodowy-dzien-pamieci-polakow-ratujacych-zydow-pod-okupacja-niemiecka-juz-wkrotce-fot-muzeum-dom-rodziny-pileckich-png_641194a4dac7b Fot. Muzeum Dom Rodziny Pileckich

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów jest okazją do złożenia hołdu i podziękowania tym, którzy odważnie przeciwstawili się nienawiści i przemocy, kierując się zasadami solidarności i miłosierdzia. Tego dnia, o godzinie 13.00 przed Szkoła Podstawową nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej złożone zostaną kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską - bohaterki, które w czasie wojny pomagały Żydom, narażając swoje życie i życie swoich rodzin.

O godzinie 17.30 odbędzie się projekcja filmu "Matusia" w Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz spotkanie z jego twórcami. Film Instytutu Pamięci Narodowej to poruszająca historia Matki Matyldy Getter - tytułowej Matusi, która była inicjatorką i główną koordynatorką akcji ratowania dzieci żydowskich podczas II wojny światowej przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Matka Matylda Getter działała na terenie całej Polski, uratowała ponad 500 dzieci oraz około 250 dorosłych, tworząc sieć sierocińców prowadzonych przez Zgromadzenie. Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem przyznał jej pośmiertnie tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.