Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


Wspominamy bohaterów przeszłości - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów (zdjęcia)

Muzeum Dom Rodziny Pileckich zorganizowało dwie uroczystości z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej. Jedną z nich było uroczyste złożenie kwiatów przy Szkole Podstawowej nr 1, a drugą projekcja filmu pt. "Matusia".

2023/03/obchody-narodowego-dnia-pamieci-polakow-ratujacych-zydow-podczas-okupacji-niemieckiej-fot-ostrowmaz24-jpg_641dd8cfba3e8

W piątek 24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej został uczczony wraz z Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Właśnie w takie dni należy pamiętać o tych, którzy wbrew wszystkiemu i ryzykując swoje życie, zdecydowali się pomóc innym w czasie wojny. Aby należycie uczcić ten dzień, Muzeum Dom Rodziny Pileckich zorganizowało dwie niezwykłe uroczystości. Pierwsza z nich rozpoczęła się o godzinie 13.00 przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Wszyscy zebrani złożyli uroczyście kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Jadwigę Długoborską oraz Lucynę Radziejowską. Te dwie kobiety zostały zamordowane przez Niemców w czasie okupacji za ukrywanie Żydów. Ich odwaga i poświęcenie są wzorem dla nas wszystkich.

- W pierwszej kolejności chciałbym podziękować Panu Dyrektorowi i wszystkim pracownikom Muzeum Dom Rodziny Pileckich za to, że do swojej misji wpisali tak bardzo praktycznie wątek związany z upamiętnianiem ludzi, którzy nieśli pomoc. Dziś akurat wspominamy ludzi, którzy nieśli pomoc Żydom, ale przecież wiemy, że to jest pewnego rodzaju symbol, szczególny symbol, bo za pomoc Żydom groziła kara śmierci - mówił burmistrz Jerzy Bauer.

Następnie o godzinie 17.00 w siedzibie muzeum, znajdującej się przy ul. Warszawskiej odbyła się projekcja filmu pt. "Matusia", który opowiada historię Matki Matyldy Getter - tytułowej Matusi. Przełożona Prowincji Warszawskiej była inicjatorką i główną koordynatorką akcji ratowania dzieci żydowskich podczas II wojny światowej przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Dbała o zapewnienie swoim wychowankom odpowiednich warunków materialnych, o ich kształcenie, o stworzenie im spokojnej i rodzinnej atmosfery. Poprzez rozbudowaną sieć sierocińców prowadzonych przez Zgromadzenie, udało jej się uratować ponad 500 dzieci, a także około 250 dorosłych.

Film "Matusia" ukazuje, jak Matka Matylda Getter wraz z innymi siostrami ze Zgromadzenia, podejmowała trudne decyzje, aby ocalić życie wielu dzieciom żydowskim. Opowieść ta jest dowodem na to, że w czasach wojny, pomimo ogromnych trudności, można było pomagać i ratować ludzkie życie. Dodatkową atrakcją dla obecnych uczestników było spotkanie z twórcami filmu, którzy opowiedzieli o kuluarach produkcji i inspiracjach do realizacji tego projektu.

Dzięki takim wydarzeniom jak obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej nie tylko pamiętamy o tych, którzy zdecydowali się pomagać, ale także uczymy się o ich odwadze i poświęceniu. Takie wydarzenia są ważne, ponieważ przypominają nam o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i pokazują, jak ważna jest empatia i pomoc bliźnim w trudnych chwilach. 

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Wspominamy bohaterów przeszłości - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów (zdjęcia)

1/87
2/87
3/87
4/87
5/87
6/87
7/87
8/87
9/87
10/87
11/87
12/87

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.