Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Gminy | Gmina Ostrów Mazowiecka


Wolność, odwaga, pamięć - 160. rocznica Bitwy pod Stokiem upamiętniona

Na terenie gminy Ostrów Mazowiecka odbyła się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę Bitwy pod Stokiem, jednego z niewielu zwycięskich starć powstania styczniowego. Wydarzenie było hołdem dla bohaterów powstania i przypomnieniem o znaczeniu wolności i niepodległości.

2023/05/uroczystosc-upamietniajaca-160-rocznice-bitwy-pod-stokiem-fot-urzad-gminy-ostrow-mazowiecka-jpg_646b3bacbcf56 Fot. Urząd Gminy Ostrów Mazowiecka

W czwartek, 18 maja 2023 roku, odbyła się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę Bitwy pod Stokiem - jednego z niewielu zwycięskich starć powstania styczniowego. Uroczystość była zorganizowana przez gminę Ostrów Mazowiecka oraz Szkołę Podstawową im. płk. dypl. Ludwika Bociańskiego w Komorowie. Wzięli w niej udział między innymi Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przedstawiciele władz samorządowych gminy, powiatu i miasta, wojska, policji, służby pożarniczej, szkół i stowarzyszeń. Aby oddać należny hołd i szacunek bohaterom tamtych wydarzeń, uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów przez delegacje pod Pomnikiem upamiętniającym Bitwę pod Stokiem. Następnie odbyła się msza święta polowa, koncelebrowana przez ks. Wikariusza Dariusza Kotarskiego z parafii pw. Św. Jozafata w Komorowie.

Uroczystości zakończyły się częścią artystyczną, przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Komorowie. Występy młodzieży stanowiły głęboko poruszające przypomnienie o wartościach, za które powstańcy byli gotowi oddać swoje życie. Po uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stoku. Była to nie tylko okazja do zasłużonego odpoczynku, ale też do refleksji nad wydarzeniami sprzed 160 lat i rolą, jaką odgrywają one w naszej współczesnej świadomości historycznej i kształtowaniu naszej narodowej tożsamości.

Bitwa pod Stokiem, mimo upływu lat, pozostaje symbolem odwagi, determinacji i niezłomnej woli walki o wolność. Uroczystości jak ta, odbywająca się w 160. rocznicę bitwy, są nie tylko momentem zadumy i pamięci, ale również okazją do zrozumienia, jak głęboko wydarzenia historyczne wpływają na naszą teraźniejszość.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.