Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Akumulator samochodowy – niezbędnik kierowcy

Akumulator jest jednym z ważniejszych elementów samochodu. To dzięki niemu możliwe jest uruchomienie pojazdu, czyli samo w sobie podróżowanie. Co za tym idzie, kierowca powinien dowiedzieć się, jak go podłączyć i jak się używa kabli rozruchowych w przypadku awarii. Sprawi to, że będą Państwo gotowi na każdą ewentualność, a akumulatory przestaną być tajemniczymi i niebezpiecznymi skrzyneczkami...

2023/05/20230526082116-g22a89b1103b57e4ea7c335b7ff5025a8cac2f47f008711864255d059caf8668572f3d0bedefea52ca928b96f32103cca-640-jpg-1-jpg_64744ec2623b0

  1. Prąd rozruchowy - podstawowe zadania akumulatora.
  2. Wymiana akumulatora - bezpieczeństwo przede wszystkim.
  3. Kable rozruchowe do akumulatora.

Samochody powszechnie wyposażane są w akumulatory żelowe (GEL), kwasowo-ołowiowe (SLA) lub ich doskonalszą wersję - akumulatory AGM. Każdy z nich różni się między sobą wydajnością, pojemnością, jak i wytrzymałością. Jednak to, co dla kierowcy powinno być najważniejsze, to sposób ich podłączenia. Dzięki temu będą Państwo w stanie samodzielnie wymienić akumulator na nowy, ale też podpiąć do niego kable rozruchowe. Należy przy tym pamiętać, iż niezwykle istotna jest kolejność wykonywanych kroków, aby nie uszkodzić pojazdu.

Prąd rozruchowy - podstawowe zadania akumulatora

Prawidłowo działający akumulator spełnia swoją funkcję przez długi czas. Zasila rozruch pojazdu, światła samochodowe, radio i szereg innych podzespołów i urządzeń znajdujących się w aucie. Co istotne, pojemność akumulatora nie jest wystarczająca, żeby był on sprawny przez całe lata. Z pomocą przychodzi mu alternator, pozwalając na samodzielne ładowanie podczas jazdy.

Jednak z czasem, co jest całkowicie naturalne, akumulator wymaga dodatkowego ładowania z zewnątrz, a finalnie wymiany.

Wymiana akumulatora - bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak podłączyć akumulator? - Pytanie to pada zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych kierowców. Zadanie nie należy do trudnych, lecz w pierwszej kolejności powinni Państwo zadbać o własne bezpieczeństwo. Świadomość, że ma się do czynienia z prądem o wysokim napięciu na pewno będzie tutaj przydatna.

Pojazd trzeba wyłączyć i wyciągnąć kluczyk ze stacyjki. Ponadto niezbędne są odpowiednie klucze, rękawice ochronne i szczypce. Przewody starego akumulatora powinno się odłączać w następującej kolejności: najpierw ujemny (czarny), później dodatni (czerwony). Żeby wyciągnąć zużyty sprzęt, muszą jeszcze Państwo odkręcić i odłączyć wszelkie mocowania unieruchamiające akumulator (zapamiętując przy tym ich ułożenie).

Wkładając nową baterię, całą procedurę należy wykonać w odwrotnej kolejności, wliczając to podpięcie przewodów: pierwszy dodatni (czerwony), drugi - ujemny (czarny).

Kable rozruchowe do akumulatora

Dzięki kablom rozruchowym poradzą sobie Państwo w niejednej kryzysowej sytuacji na drodze. Co istotne, pozwalają bez specjalistycznego sprzętu i pomocy mechanika uruchomić pojazd, zasilając go z akumulatora drugiego samochodu.

Jak podłączyć kable rozruchowe? I w tym przypadku nie jest to trudne, lecz należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze: przed użyciem przewodów koniecznie powinni Państwo sprawdzić ich stan, nawet jeśli są całkowicie nowe. Uszkodzony kabel stwarza olbrzymie niebezpieczeństwo. Oba pojazdy (rozładowany i "dawca") muszą być wyłączone.

W pierwszej kolejności należy podłączyć przewód czerwony, zaczynając od niesprawnego samochodu. Z kolei kabel czarny trzeba podpiąć do akumulatora auta dostarczającego prąd, a przy pojeździe pobierającym - do metalowego elementu silnika (niemalowanego).

Odłączanie przewodów powinno się rozpoczynać od kabla czarnego (ujemnego).

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.