Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Zaręby Kościelne


Pętkowo Wielkie - małe sołectwo z wielkim sukcesem w konkursie "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa"

Pętkowo Wielkie, małe sołectwo znajdujące się w gminie Zaręby Kościelne, osiągnęło znaczący sukces w VI edycji konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa". Zdobyło ono I miejsce na Mazowszu i zaszczytne II miejsce na szczeblu ogólnopolskim. 

2023/05/sukces-solectwa-petkowo-wielkie-fot-urzad-gminy-zareby-koscielne-jpg_64759eb7d1c0c Fot. Urząd Gminy Zaręby Kościelne

Podczas tegorocznej VI edycji ogólnopolskiego konkursu "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa" niewielkie sołectwo Pętkowo Wielkie, znajdujące się w powiecie ostrowskim, w gminie Zaręby Kościelne, osiągnęło znaczący sukces, przyciągając na siebie uwagę. Konkurs, którego celem jest promowanie inicjatyw mających na celu wzmocnienie wspólnot sołeckich i poprawę warunków życia na wsi, przyniósł zwycięstwo miejscowości Pętkowo Wielkie w ramach rywalizacji na szczeblu wojewódzkim oraz zaszczytne II miejsce na arenie ogólnopolskiej. Pętkowo Wielkie, podobnie jak inne sołectwa, wzięło udział w konkursie z autorskim projektem. Projekt ten, o nazwie "Utworzenie świetlicy wiejskiej miejsca integracji i rozwoju w sołectwie Pętkowo Wielkie", zdobył pierwsze miejsce na Mazowszu. Ta wygrana umożliwiła miejscowości reprezentowanie regionu w dalszych etapach konkursu, stając się jednym z szesnastu laureatów na szczeblu ogólnopolskim - po jednym z każdego województwa.

Finał konkursu odbył się 15 maja w Opolu podczas ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Pętkowo Wielkie zdobyło zaszczytne II miejsce, co było wielkim sukcesem i potwierdzeniem niezwykłego zaangażowania mieszkańców tej miejscowości.

Głównym projektem Pętkowo Wielkiego było utworzenie świetlicy wiejskiej, która stała się miejscem integracji i rozwoju dla całej społeczności. Mieszkańcy, wspierani przez wójta gminy Urszulę Wołosiewicz, wyremontowali opuszczony budynek po zlikwidowanej Spółdzielni Kółek Rolniczych. Prace, które obejmowały zarówno budowę, remont, jak i zagospodarowanie przestrzeni działki, przeprowadzone zostały w 100 proc. przez mieszkańców sołectwa. Całkowity koszt remontu wraz z wyposażeniem wyniósł 161 tys. 462.68 złotych, z czego praca własna mieszkańców to suma 69 tys. 500 złotych.

To społeczne zaangażowanie, chęć działania i przede wszystkim wierzenie w lokalną społeczność zaowocowało stworzeniem wyjątkowego miejsca, które nie tylko służy mieszkańcom jako centrum życia społecznego, ale także stało się wizytówką Pętkowa Wielkiego.

W trakcie realizacji projektu wieś zmobilizowała nie tylko dorosłych, ale także dzieci i seniorów, co jeszcze bardziej przyczyniło się do integracji społeczności. Zdolności i umiejętności mieszkańców, połączone z ich ambicją i zaangażowaniem, pomogły przekształcić opuszczony budynek w miejsce tętniące życiem, przyciągające mieszkańców na wspólne spotkania, imprezy, czy akcje charytatywne.

Zdobyte przez sołectwo Pętkowo Wielkie zaszczytne nagrody oraz uznanie w kraju są dowodem na to, że społeczne zaangażowanie, lokalna inicjatywa oraz wspólne dążenie do celu mogą przynieść niewiarygodne rezultaty. W Pętkowie Wielkim lokalna społeczność pokazała, że poprzez wzajemną pomoc i zaangażowanie można osiągnąć znacznie więcej, niż można by się spodziewać.

Ta pozytywna historia przypomina nam o wartości społeczności lokalnej, zaangażowania i twórczego myślenia. Może ona służyć jako inspiracja dla innych sołectw, pokazując, że niezależnie od wielkości czy lokalizacji, każda społeczność ma w sobie siłę, by dokonać pozytywnych zmian i stworzyć miejsce, które będzie dla niej prawdziwym domem.

Dzięki swojemu zwycięstwu w konkursie "Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa", Pętkowo Wielkie udowodniło, że mało znane i niewielkie miejscowości mogą osiągnąć wielkie rzeczy, gdy tylko ich mieszkańcy dołożą starań i wykażą się inicjatywą. Wychodząc poza tradycyjne schematy i podejmując się ambitnych projektów, mogą one nie tylko poprawić warunki życia swoich mieszkańców, ale także zasłużyć na szersze uznanie i podziw.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.