Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Ustawa SUP - jakie zmiany czekają Twoją restaurację?

Produkty wykonane całkowicie lub częściowo z tworzyw sztucznych, po ich wykorzystaniu stanowią odpady wpływające na degradację środowiska naturalnego. Poprzez zanieczyszczenie gruntów i wód, odpady te zagrażają zdrowiu ludzi. Wprowadzono zatem pewne zmiany systemowe, mające na celu zminimalizowanie ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Na przedsiębiorców, których działalność wiąże się ze stosowaniem produktów jednorazowego użytku nałożono nowe obowiązki dotyczące wprowadzania do użycia i selektywnej zbiórki wyrobów plastikowych. Sprawdź jakie zmiany czekają Twoją restaurację.

2023/05/sztucceplastikowe-kopia-jpg_6475a07241751

Czym jest Dyrektywa Plastikowa SUP?

W Unii Europejskiej już od kilku lat obowiązują przepisy odnośnie do obostrzeń związanych z wprowadzaniem w obieg wyrobów jednorazowego użytku produkowanych z plastiku. W 2019 roku opublikowano Dyrektywę Parlamentu Europejskiego dotyczącą zmniejszenia wpływu produktów ze sztucznych tworzyw na środowisko. Powinna ona obowiązywać wszystkie państwa członkowskie UE. W polskim Ministerstwie Klimatu i Środowiska podjęto prace nad wdrożeniem unijnej Dyrektywy i 14 kwietnia 2023 została uchwalona stosowna ustawa. O jej podpisaniu poinformowano na stronie Prezydenta RP w dniu 27 kwietnia 2023. Dotyczy ona racjonalnego gospodarowania niektórymi odpadami oraz nałożenia opłaty produktowej związanej z użyciem tworzyw sztucznych.

Czym są produkty jednorazowego użytku?

Są to wyroby wykonane z plastiku i zaprojektowane tak, aby nie mogły być ponownie użyte do tego samego celu. Mogą to być butelki, kubki, pojemniki do pakowania żywności sztućce, czy mieszadełka do napojów. Po użyciu nie wolno ich znowu wprowadzać do obrotu, na przykład poprzez ponowne napełnienie. Odnosi się to też do plastikowych łyżek, noży, czy widelców, które bywają podawane w restauracjach zamiast sztućców wielokrotnego użytku.

Ustawa SUP w praktyce

Niektórzy klienci restauracji nie chcą się posługiwać sztućcami wielokrotnego użytku ze względów higienicznych. Ustawa SUP wchodzi w życie 24 maja 2023. Wprowadza całkowity zakaz wprowadzania do użycia w zakładach gastronomicznych sztućców jednorazowych.

Znowelizowane przepisy obligują restauratorów do wprowadzenia szeregu zmian w ich działalności. Odtąd do dyspozycji konsumentów mogą być tylko sztućce wielokrotnego użytkuJeśli jednak plastikowe sztućce zostały w większej ilości zakupione przed dniem wejścia w życie Ustawy SUP, istnieje możliwość używania ich aż do wyczerpania zapasów.

Są też zmiany w sposobie dokumentacji, polegające na prowadzeniu ewidencji wyrobów plastikowych i sporządzaniu sprawozdań o zakresie wypełniania obowiązków nałożonych przez Ustawę. W przypadku produktów, co do których zalecono jedynie zmniejszenie stosowania, do urzędów marszałkowskich musi być odprowadzana opłata produktowa. 

Uwzględnianie zasad ekologii

Od 24 maja 2023 restauratorów czekają spore zmiany. Wchodzi w życie Ustawa SUP mająca na celu zmniejszenie negatywnego wpływu odpadów plastikowych na środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi. Dla niektórych produktów plastikowych jest nakaz zmniejszenia zastosowania. W grupie całkowitego zakazu są sztućce plastikowe, które muszą być zastąpione przez sztućce wielokrotnego użytku. Można jedynie wykorzystać zasoby produktów jednorazowych zgromadzone przed dniem wejścia w życie Ustawy.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.