Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Zdrowie


Zdrowie na pierwszym miejscu - Powiatowa Przychodnia Zdrowia oferuje bezpłatne szczepienia przeciw HPV

Powiatowa Przychodnia Zdrowia na ul. Okrzei 8 w Ostrowi Mazowieckiej przystąpiła do programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla 12-13 latków.

2023/05/szczepienie-szczepionka-jpg_6475b04638ac2 Zdjęcie ilustracyjne

Powiatowa Przychodnia Zdrowia przy ulicy Okrzei 8 w Ostrowi Mazowieckiej przystąpiła do powszechnego programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia, które są przeznaczone dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat, rozpoczną się 1 czerwca 2023 roku, natomiast zapisy na szczepienia rozpoczęły się już 27 maja. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są kluczowe w prewencji przede wszystkim raka szyjki macicy, ale także innych nowotworów, takich jak rak odbytu, sromu, czy pochwy, które mogą być powodowane przez ten wirus.

Zapisy na szczepienia odbywają się na trzy sposoby:

  • bezpośrednio w przychodni POZ na ulicy Okrzei 8 w Ostrowi Mazowieckiej, niezależnie od miejsca zadeklarowania do lekarza POZ
  • poprzez Internetowe Konto Pacjenta
  • poprzez infolinię 989.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest szczepieniem zalecanym w Polskim Programie Szczepień Ochronnych, a nie obowiązkowym. Szczepionka oferuje jednak najskuteczniejszą ochronę przed zakażeniem HPV, szczególnie jeżeli zostanie podana w wieku nastoletnim, przed inicjacją seksualną.

Krajowe i międzynarodowe statystyki pokazują, że wprowadzenie szczepień przeciw HPV w wielu krajach doprowadziło do znaczącego spadku liczby zakażeń, nawet do 90 procent. Szczepienia te również pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o 70 procent.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.