Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Teatr


Spektakl "Zielnik Pileckiego", czyli historia Rotmistrza jako realnego człowieka (zdjęcia)

W poniedziałek, 2 października o godz. 19:00 Muzeum Dom Rodziny Pileckich przedstawił spektakl pod tytułem "Zielnik Pileckiego" na deskach sceny kina Ostrovia.

2023/10/img-2772-jpg_651c1a5e5e19a

"Zielnik Pileckiego" to próba pokazania rotmistrza Witolda Pileckiego nie jako heroicznego patrioty - tylko realnego człowieka, mężczyzny obdarzonego radością, chęcią życia i zwykłymi emocjami. Twórcy spektaklu stanęli przed trudnym zadaniem, skupili się na momencie przed dobrowolnym pójściem Witolda Pileckiego do obozu w Auschwitz. Pojawiły się pytania: czy bał się, o czym wtedy mógł myśleć, co wpłynęło na jego decyzje, może się zawahał? To przedstawienie "umowne", impresja teatralna, złożona z ważnych elementów życia dla bohatera: miłości, rodziny, ludzi, przyrody, wiary. Witold Pilecki był nie tylko społecznikiem, żołnierzem, bohaterem, ale i mężem, ojcem, przyjacielem, sportowcem, niedoszłym malarzem.

Spektakl okazał się prawdziwym hitem wśród zebranej na nim publiczności. Gra aktorska, przedstawiona przez nich opowieść i przygotowanie techniczne które ją ożywiło na scenie spisały się wyśmienicie. Ta sztuka teatralna spodobała się gościom tak bardzo, że po zakończeniu, gdy cała obsada wyszła na scenę się im ukłonić, nagrodzili ją dłuższymi, gromkimi brawami.

Na przedstawieniu gośćmi specjalnymi byli: siostrzeniec, prawnuk oraz syn Witolda Pileckiego, czyli Panowie Andrzej Marek Ostrowski, Krzysztof Kosior i Andrzej Pilecki. Oprócz nich chętnie i z zaciekawieniem oglądali produkcję podopieczni i przedstawiciele 19 szkół pod imieniem znanego Rotmistrza.

Osoby:

Witold Pilecki: Darek Sikorski,

Maria Pilecka (Żona): Joanna Radecka-Kotowska,

Zofia Pilecka (Córka): Agnieszka Wereszczyńska,

Andrzej Pilecki (Syn): Mateusz Wojasiewicz,

Kazimiera Daczówna (Sympatia): Kamila Wasilewska,

Maria Pilecka (Siostra): Magdalena Sobieska.

Scenariusz: Izabella Borkowska

Reżyseria: Darek Sikorski i Izabella Borkowska,

Ruch sceniczny: Izabella Borkowska,

Scenografia: Darek Sikorski / Aleksandra Olszewska,

Technika: Jerzy Frączek i Darek Sikorski,

Animacje i filmy: Jacek Różański,

Przygotowanie wokalne: Magdalena Ptaszyńska,

Koordynatorka projektu: Katarzyna Sztarbała,

Produkcja: Dom Kultury Dorożkarnia, Warszawa 2022, Instytut Pileckiego w Berlinie,


Premiera: 2 maja 2022, Instytut Pileckiego - Berlin


Muzyka i teksty: Grzegorz Ciechowski; wyk. Hania Rani & Dobrawa Czocher "Biała Flaga", Kwartet Śląski "Republique" oraz muz. Hania Rani płyta "Esja"

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Spektakl "Zielnik Pileckiego", czyli historia Rotmistrza jako realnego człowieka (zdjęcia)

1/45
2/45
3/45
4/45
5/45
6/45
7/45
8/45
9/45
10/45
11/45
12/45

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.