Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | MDK


"Kultura w kryzysie, czy kryzys w kulturze?" - 4. edycja konferencji "Kultura pod napięciem" (zdjęcia)

W środę lokalna galeria sztuki "Jatki" była miejscem konferencji pt. "Kultura pod napięciem". Wydarzenie zorganizowane było przez Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej.

2023/10/img-5777-jpg_653a2ed880bba

Tematem przewodnim czwartej edycji tego wydarzenia nosił tytuł "Kryzys w kulturze, czy kultura w kryzysie?".

Podjęto też jednak m. in. wątki takie jak:

- jak zarządzać po stoicku, czyli stoicki spokój w czasach napięć,

- czy to prawda, że coraz rzadziej wychodzimy z domu,

- kierunki rozwoju oferty kulturalnej i edukacji kulturowej wśród lokalnej społeczności.

Spotkanie rozpoczęto od otwarcia konferencji przez Panią Martę Wójcik, dyrektor MDK, która ją także poprowadziła oraz Pana Jerzego Bauera, burmistrza miasta. Po pokazaniu filmu promocyjnego dla inicjatywy "KURP YEAH!" rozpoczęto wykłady i panele.

Pierwszym mówcą był Dr Piotr Stankiewicz, pisarz i filozof, twórca i nauczyciel reformowanego stoicyzmu, który właśnie o tej filozofii więcej opowiedział. Z pomocą od publiczności, której zadawał pytania, zagłębił się w temat tego, na co mamy wpływ a na co nie i jak sobie z tym radzić po stoicku.

Następnie, po przerwie kawowej, na scenie pojawili się następni prelegenci, którzy wraz z Panią Wójcik zasiedli do przewodniego tematu wydarzenia - Pan Krzysztof Szubzda (m. in. reżyser, dziennikarz, polski aktor kabaretowy, satyryk, konferansjer, prawnik, pisarz), Pani Alicja Brudło (m. in. dyrektor Ośrodka Kultury Ochota w Warszawie) oraz Pani Justyna Żukowska-Gołębiewska (m. in. psycholożka, psychotraumatolożka, terapeutka, interwentka kryzysowa, specjalistka przeciwdziałania przemocy w rodzinie). Odpowiadali chociażby na to, czym jest ten kryzys, jak młodzież powraca do i obcuje z kulturą oraz czy kryzys koniecznie musi być czymś złym.


Po zakończonym w piwnicy obiektu obiedzie, połączonym z możliwością obejrzenia tamtejszej obecnej wystawy, kolejny wykład poprowadziła Pani Żukowska-Gołębiewska, w którym odpowiedziała na pytanie "Czy to prawda, że coraz rzadziej wychodzimy z domu?". Drążyła wątki m. in. tego, jak Polacy spędzają współcześnie czas wolny, jak kultura pomaga utrzymać odporność psychiczną i na co się ona składa. Tym też wykładem zwieńczono konferencję.


Na koniec Pani Wójcik podziękowała wszystkim za przybycie, zarówno prelegentom jak i publiczności, wśród której byli różni działacze kultury, osoby zajmujące stanowiska kierownicze w jednostkach samorządowych, szkołach oraz instytucjach kultury i sportu. Wśród gości znaleźli się m.in. ludzie z MDK, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Dom Rodziny Pileckich, MOSiR, czy też Urzędu Miasta. Nie zabrakło więc tych, którzy chcą wpływać na jakość oferty kulturalnej i edukacyjnej w naszej lokalnej społeczności.
Konferencja "Kultura pod napięciem" była wyjątkową okazją na spotkanie z działaczami kulturowymi, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach pracy i na wymianę z nimi myśli, spostrzeżeń i wniosków.

 

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: "Kultura w kryzysie, czy kryzys w kulturze?" - 4. edycja konferencji "Kultura pod napięciem" (zdjęcia)

1/38
2/38
3/38
4/38
5/38
6/38
7/38
8/38
9/38
10/38
11/38
12/38

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.