Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Zdrowie


Dowiedz się jak chronić się przed bakteriami i wirusami

18 listopada 2023 roku, obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Jest to ważna okazja dla krajów Unii Europejskiej, by zwiększyć świadomość o odpowiednim stosowaniu antybiotyków.

2019/11/leki-antybiotyk-jpg_5dce6499337b3

Antybiotyki to potężne narzędzia w walce z infekcjami bakteryjnymi, jednak nie działają one na choroby wywoływane przez wirusy. Niewłaściwe stosowanie antybiotyków, takie jak zażywanie ich bez zaleceń lekarskich lub niespełnianie całego przepisanego cyklu terapeutycznego, może prowadzić do rozwoju i rozprzestrzeniania się bakterii opornych na te leki.

Odporność na antybiotyki jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, gdyż sprawia, że leczenie standardowych infekcji staje się trudniejsze, a czasem niemożliwe. W tym dniu ważne jest, by pamiętać o konieczności stosowania antybiotyków wyłącznie w przypadkach zaleconych przez lekarza oraz przestrzegania jego instrukcji dotyczących dawkowania i długości kuracji.

Edukacja na temat antybiotyków i ich właściwe stosowanie to klucz do ochrony zdrowia publicznego i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób.

Stosuj antybiotyki wyłącznie przepisane przez lekarza i zgodnie z jego zaleceniami.
- Nie przerywaj terapii, nawet gdy odczuwasz poprawę stanu zdrowia.
- Antybiotyki przyjmuj o określonych godzinach, aby utrzymać stałe ich stężenie we krwi.
- Tabletki zawsze popijaj wodą.
- Niektórych antybiotyków nie powinieneś łączyć z jedzeniem czy innymi lekami. Jeżeli nie jesteś pewien jak przyjmować antybiotyk przeczytaj ulotkę albo skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.
- Nie stosuj antybiotyków przy infekcjach wirusowych.
- Nie udostępniaj antybiotyków innym osobom.
- Nie przyjmuj antybiotyków niewykorzystanych w poprzednich kuracjach.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.