Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


Obchody Osiemdziesięciolecia Pana prof. Dobrońskiego w naszym mieście (zdjęcia)

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej zaprosiła wszystkich chętnych na wspólne świętowanie osiemdziesiątych urodzin Pana prof. Adama Czesława Dobrońskiego, zasłużonego Ostrowianina.

2023/11/mg-9072-jpg_65609dfbc5e8d

W programie spotkania przewidziano:

- "Urodziłem się w Ostrowi..." - gawęda biograficzna z fotografiami,

- występ artystyczny: zespół instrumentalny - gitara i skrzypce - Emilia Gałązka, Magdalena Badurek,

- filmy: "Alfabet Mistrza" i "TO Miłosz",

- występ artystyczny: gitara i śpiew - druh ks. Aleksander Dobroński,

- skojarzenia i wspomnienia (+ zachęta do wypowiedzi gości),

- końcowy akcent słodki i wspólne zdjęcie.

Na urodziny Pana Profesora przyszła liczna grupa gości, wśród których znaleźli się m. in. przedstawiciele naszych lokalnych władz, muzeów, ale również rodzina i przyjaciele Pana Dobrońskiego. Rozpoczęto uroczystość od słów Pani Dyrektor Jolanty Andruszkiewicz, po czym przed gośćmi i jubilatem wystąpiły utalentowane Emilia Gałązka i Magdalena Badurek. Gitara i skrzypce dziewcząt wprowadziły całą salę w unikalną, niezwykłą atmosferę - zdecydowanie pasującą do tego pasjonata historii.

Następnie obejrzano przygotowany film pt. "Alfabet Mistrza", gdzie rodzina, przyjaciele i współpracownicy Pana Profesora wypowiedzieli się o nim w zarówno pełen szacunku lecz i czasem humoru sposób. Całość filmu była w formie pewnego rodzaju zabawy w alfabet, gdzie mówiący musieli wymyślić jakieś słowo zaczynające się na każdą literą alfabetu, które dobrze opisałoby jubilata.

W pewnym momencie filmu, już pod prawie jego koniec, nagle w części Ostrowi zabrakło prądu. Całe ulice zapadły w ciemność wieczornej pory i projektor przestał działać. Panie z Biblioteki od razu zajęły się próbami rozwiązania problemu, lecz nie znaczyło to wcale pauzy w programie. Pan Dobroński postanowił zaimprowizować poprzez lekką opowieść i zaproszenie do rozmowy dwoje swoich przyjaciół. Jedną z nich była Pani Krysia, która tak naprawdę poprowadziła tę przyjacielską rozmowę nawiązującą do postaci którą jest Pan Profesor. Dzięki temu, mimo kilku minutowego problemu technicznego nie było wcale czuć, jakby goście musieli czekać na kolejny punkt programu. Niedługo potem, jeszcze zanim rozmowa dobiegła końca, światła powróciły i można było kontynuować film.

Kolejnym punktem programu była gawęda biograficzna z slajdami fotografii. Jak można się domyślić, Pan Adam Czesław przybliżył trochę, lub też przypomniał dla tych którzy już go dobrze znali, swoją sylwetkę jako zwykłego człowieka rodziny oraz historyka. Od razu też zaproszono do wypowiedzi gości, którzy powspominali o swoich życiowych przygodach z jubilatem - na jego życzenie, z jak najmniejszą ilością komplementów, których podobno nie lubi.

Zwieńczeniem spotkania był kolejny film pt. "TO Miłosz", w którym wypowiedział się sam Pan Profesor oraz nagranie występu druha ks. Aleksandra Dobrońskiego za pomocą gitary i śpiewu. Następnie Panie z Biblioteki przywiozły słodki akcent, czyli tort z świeczkami w kształcie 80-tki i humorystycznym napisem. Przygotowały także dla jubilata prezent w postaci charakterystycznego, czerwonego krawatu, ponieważ Pan Dobroński jest podobno kolekcjonerem takich ozdób szyi. Cała kolejka gości ustawiła się także za nimi, żeby złożyć Panu Adamowi Czesławowi życzenia i upominki.

Po ukrojeniu dla każdego kawałku słodkiego, urodzinowego wypieku oraz wspólnym zdjęciu Pań Bibliotekarek z jubilatem zakończono spotkanie. Widać było, że Pan Dobroński w pozytywny sposób wpłynął na życie wielu osób, które tego wieczoru postanowiły mu się odwdzięczyć poprzez świętowanie jego urodzin w uroczysty, lecz także ciepły i pełen przyjemnych wspomnień sposób. Oprócz tego jednak, jest też zasłużonym historykiem, z takimi dziełami jak np. "Białystok. Historia Miasta", czy też "Dzieje Ostrowi Mazowieckiej do 1914 roku".

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Obchody Osiemdziesięciolecia Pana prof. Dobrońskiego w naszym mieście (zdjęcia)

1/50
2/50
3/50
4/50
5/50
6/50
7/50
8/50
9/50
10/50
11/50
12/50

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.