Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


Trzy Cuda Ostrowi - tożsamość miasta na tle zimy (zdjęcia)

Witajcie w Ostrowi Mazowieckiej - miasteczku, które skrywa w sobie prawdziwe skarby dla tych, którzy cenią sobie historię i piękno! W naszym artykule zabierzemy Was na przyjemną, wirtualną wędrówkę po kilku urokliwych zabytkach tego miejsca.

2024/01/fotoram-io-jpg_65aa82b07ec0c

Oto trzy zabytki Ostrowi Mazowieckiej. Odkryjemy razem ich niepowtarzalny urok, architekturę i historię, które przyciągają i zachwycają swoją unikalnością.

Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej

Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, z ponad stuletnią historią, jest wyjątkowym miejscem edukacji. Będąc w okolicy ulicy Kościuszki trudno jest go nie zauważyć - jego wysokie, białe ściany wsparte jasno-brązową podstawą rzucają się oczy. "Wisienką" na tym architektonicznym "torcie" jest balkon oraz kopuła z teleskopem wystająca ze środka budynku, nadająca mu dość unikalny  charakter. Warto wspomnieć także o Powiatowej Hali Sportowej połączonej tunelem ze szkołą, w której na co dzień odbywają się zajęcia wychowania fizycznego, a która czasami przeobraża się  także w miejsce różnych apeli, spotkań sportowych i innych uroczystości.

Większość uczniów, idąc na kolejny dzień nauki, przechodzi przez bramę połączoną z czerwonym, ceglanym murkiem, po którego lewej stronie znajduje się miedziany portret Kopernika, pełna nazwa szkoły napisana srebrnymi literami oraz jej motto - "Semper im Altum" (z łac. "Ciągle Wzwyż"). Przechodząc przez bramę znajdziemy lekki pagórek, który znacznie uwydatnia już i tak imponującą skalę budynku. Po drodze do wejścia czekają na nas kamienie milowe z zapisaną historią związaną ze szkołą oraz tablicę ogłoszeń dla każdego, kto chce być na bieżąco z życiem szkoły. Przekroczenie progu drzwi liceum wita nas połączeniem stylu i praktyk. Po zakończeniu zajęć można chwilę odetchnąć na pagórkach obok głównej bramy, skąd można mieć całkiem przyjemny widok.

Z tyłu budynku szkoły znajdziemy Orlik stworzony do realizowania sportowych pasji oraz siłownię. Szkołę otacza także malowniczy ogród, w którym znajdują się nie tylko przytulne miejsca do wypoczynku, ale też związane z patronem szkoły i jego dawną działalnością przedmioty, jak np. ustawiony na prawo od głównego wejścia pomnik Mikołaja Kopernika oraz narzędzie astronomiczne upamiętniające Wielkiego Polaka, który "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię".

Obecnie dyrektorem szkoły jest Monika Kuziak, natomiast stanowisko wicedyrektor piastuje Małgorzata Wiercińska. Historia tego Liceum jest równie bogata, co jej teraźniejszość. Założone w 1909 roku jako małe progimnazjum przez Klementynę Kraczkiewiczową, szybko się rozwinęło, przekształcając w pełnoprawne gimnazjum w 1912 roku. Szkoła, pomimo trudności wojennych, kontynuowała działalność, a po wojnie szybko odzyskała swój rozmach. W 1974 roku przyjęła za patrona Mikołaja Kopernika. Z biegiem lat placówka stała się centrum edukacyjnym, kultywującym tradycje i historię. Natomiast obchody 100-lecia szkoły w 2009 roku podkreśliły jej znaczenie i bogate dziedzictwo, inspirując kolejne pokolenia.

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowi Mazowieckiej

Świątynia to perła architektoniczna z 1421 roku, erygowana przez biskupa płockiego Jakuba z Korzkwi jest zapewne dla wielu z nas pierwszym co przychodzi do głowy na temat Ostrowi Mazowieckiej.

Zacznijmy od bramy głównej, która ciągnie się od ulicy 3 Maja. Już przed wejściem przez nią znajdziemy ozdobne płotki połączone z murkiem. Zaraz po wejściu czeka na nas widok starannie wykonanych rzeźb Matki i Syna Bożego.

Maria otoczona jest płotkiem, drzewkami i kwiatami o żywych kolorach. Stoi na samym środku placu przed kościołem, gotowa na przyjęcie każdego, kto postanowi odwiedzić poświęconą jej imieniu świątynię. Przed nią znajdują się także ławki, na których można zobaczyć wyryte inicjały parafii i znak ryby związany z wiarą chrześcijańską. Jezus z napisem "W górę serca!" i krzyżem na barkach wskazuje w niebiosa, patrząc przy tym w dół na wszystkich wiernych wchodzących przez ogromne, czarne drzwi, które otwierają się zawsze z charakterystycznym dźwiękiem i echem. Wysoki łuk, na którym Syn Boży stoi, przystrojony jest gwiazdą. Zaraz za Jezusem znajduje się jedno z wielu okien witrażowych, które mienią się w świetle.

Sam kościół imponuje swoją neogotycką sylwetką, która odznacza się na tle miasta swoimi pomarańczowo-czerwonawymi murami zakończonymi spiczastymi, czarnymi dachami i krzyżami. Obok kościoła znajduje się dzwonnica o podobnym stylu i budowie, co sam kościół, Nie zapomnijmy też o bramie prowadzącej do parafii oraz te prowadzącej na Plac Wolności, na którym często odbywają się imprezy, uroczystości bądź występy teatralne.

Imponujące wrażenie wewnątrz świątyni robią organy oraz ołtarze przedstawiające sceny biblijne. Wokół kościoła są też krzyże - jeden ze złotą figurą Pana Jezusa otoczonego cierniem, jeden z zawieszoną kotwicą i wspomnieniem o rodzinie Pileckich oraz jeden z hasłami "Od powietrza, głodu, ognia i wojny. Wybaw nas Panie!" i "My, grzeszni Ciebie, Boga, prosimy. Wysłuchaj nas Panie!" i pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki z jego mottem "Zło dobrem zwyciężaj". Warto dodać także występujący jeszcze raz symbol ryby, zrobiony w większej skali z błękitnego metalu. Po obu stronach głównych drzwi znajdziemy też tablice ogłoszeń, w których cały czas udostępniane są nowiny z życia kościoła. Natomiast brama Placu Wolności i brama główna zawierają tablice, na których przeczytamy kto w ostatnim czasie odszedł do wieczności.

Do obecnych duszpasterzy parafii należą: Ks. Jan Okuła, Ks. Mateusz Rakusiewicz, Ks. Maciej Sztych, Ks. Adam Polkowski i Ks. Krystian Piekarski. Neogotycki kościół to dzieło architektów Władysława Czosnowskiego i Bronisława Szmidta. Wybudowano go w latach 1885-1893, konsekrowany w 1894 r. przez Biskupa Michała Nowodworskiego. Kościół został także wyremontowany dzięki staraniom Ks. Proboszcza Jana Sobotki, a dzięki staraniom Księdza Proboszcza Edmunda Chmielewskiego, w latach 1995–2000 świątynia otrzymała nową posadzkę, wzniesiony został marmurowy ołtarz, a wieża budowli oraz dzwonnica zostały pokryte blachą miedzianą. Obiekt ten to nie tylko miejsce kultu, ale i świadek bogatej historii miasta.

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

Niedaleko dwóch poprzednich budynków znajdziemy Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej - połączenie tradycji i nowoczesności. Znajdująca się przy ul. 3 Maja instytucja miała dość skromne początki pod względem architektonicznym, w porównaniu do wymienionych wyżej, jednak mimo to może pochwalić się niepowtarzalnym charakterem. Żółte ściany, przywodzące na myśl złoto, połączone z białymi filarami zakończonymi tzw. "ślimakami", to bardzo efektowny projekt budynku. Okna wpuszczają do środka duże ilości naturalnego światła. Do zabytkowej struktury dobudowano nową część obiektu, co daje ciekawy efekt współistnienia tradycji z nowoczesnością. Kontrast tradycji i współczesności jest zdecydowanie widoczny. Mimo to budynkowi nie ubyło uroku - połowiczne przeobrażenie dodało mu unikalności. Na nowo założone logo i nazwa banku są starannie ułożone w kratce ściany i wyróżniają się na niej swoją czarną barwą. Kolor ten przechodzi dalej w ramy okienne zaczynające się obok połączenia z starszą częścią budynku, które otaczają wysokie i szerokie okna ciągnące się wzdłuż tego rozszerzenia od strony parkingu otoczonego odświeżonym murkiem. Pod tymi oknami znajduje się zachowana, lecz odświeżona część dawniej tam stojącej zabudowy, dzięki której zamysł połączenia dwóch różnych idei architektury z dwóch różnych czasów jest tym bardziej zaznaczony.


Sam parking nie zmienił się zbyt mocno, oprócz odświeżonego murku ze zmienionymi z brązowych na czarne zakończeniami. Wyjątkiem tu są otwierana brama i dodana winda. Transportująca pracowników banku konstrukcja znajduje się zaraz obok części z nazwą i logiem. Natomiast brama nie tylko uzyskała nowy, ostrzejszy styl lecz także stylizowane inicjały banku - kolejny symbol bezpieczeństwa majątków, które są tam ulokowane.

A teraz czas na garść historii. W maju 1898 roku gubernator łomżyński uzyskał zezwolenie ministra finansów Rosji na założenie Ostrowskiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego. To było wyjątkowe w okresie carskiego zniewolenia, gdzie działalność samorządowa była traktowana jako zagrożenie. W gronie 45 założycieli znaleźli się różni przedstawiciele społeczeństwa. Bank Ludowy, jak potem został nazwany, dążył do podniesienia poziomu cywilizacyjnego społeczeństwa i odrodzenia Polski. Przez lata dwudziestolecia międzywojennego przeżywał wzloty i upadki, a wojna oraz okupacja nie zatrzymały jego działalności. Po wojnie stracił samodzielność, ale w 1989 roku odzyskał ją, dostosowując się do gospodarki rynkowej i osiągając spektakularny sukces. W dniu 22 września 2022 roku w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI w.". W kategorii "Użyteczność Publiczna" wyróżnienie zdobył Ostrowski Bank Spółdzielczy. Nagrodzona inwestycja obejmowała przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku banku. Dziś, zmodernizowany ostrowski bank to jedna z wizytówek miasta. Jest to obiekt, który zachwyca swoim wyglądem i funkcjonalnością. To miejsce, w którym mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo - podobnie jak ich majątki.

Podsumowując naszą podróż po Trzech Cudach Ostrowi widzimy, jak nasze miasto potrafi zachować swoją tradycję we współczesności. Nawet młodsze pokolenia mogą wciąż nacieszyć swój wzrok unikalnym urokiem zabytków architektonicznych, które nadają Ostrowi Mazowieckiej jej własne, niepowtarzalne oblicze, nie ujmując im praktycznego wymiaru.

Źródło opisów: Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrowi Mazowieckiej, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, 

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Trzy Cuda Ostrowi - tożsamość miasta na tle zimy (zdjęcia)

1/50
2/50
3/50
4/50
5/50
6/50
7/50
8/50
9/50
10/50
11/50
12/50

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.