Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Zdrowie


Hipotermia miejska: zagrożenie, na które nie wolno przechodzić obojętnie

Temperatura spada mocno poniżej zera, a to oznacza, że wzrasta ryzyko wystąpienia hipotermii. Zjawisko to dotyczy najczęściej ludzi w podeszłym wieku, żyjących samotnie, obciążonych chorobami przewlekłymi, a także osób bezdomnych, zaniedbanych i znajdujących się często pod wpływem alkoholu.

2024/01/unnamed-1-jpg_659d21a73f4e0 Fot. Gotowi Do Ratowania/Facebook

Kto jest najbardziej narażony?

Na hipotermię miejską narażone są przede wszystkim osoby czasowo lub stale bezdomne, często osoby pod wpływem alkoholu. W ich przypadku wychłodzenie organizmu może nastąpić nawet w stosunkowo niskich temperaturach.

"Hipotermia miejska" dotyka bardzo często również osób starszych, które rzadko opuszczają swoje domostwa, lub które nie są odpowiednio zaopiekowane. Wraz z wiekiem organizm staje się bardziej podatny na wychłodzenie, a osoby starsze często mają również inne choroby, które zwiększają to ryzyko.

Jakie są objawy hipotermii?

W początkowej fazie hipotermii mogą pojawić się drżenie mięśni, dezorientacja, problemy z koordynacją ruchową, a także spowolnienie akcji serca. W miarę postępu wychłodzenia objawy mogą się nasilać, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zatrzymania akcji serca i zgonu.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Jeśli zauważymy u kogoś objawy hipotermii, należy jak najszybciej przenieść go w ciepłe miejsce i okryć kocem lub innymi ciepłymi rzeczami. Należy również podać mu ciepłe napoje, ale nie alkohol, który może nasilić wychłodzenie. Jeśli osoba jest nieprzytomna, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Co możemy zrobić, aby pomóc?

W okresie zimowym szczególnie ważne jest, aby zadbać o osoby narażone na hipotermię. Szczególnie zachęcamy do kontaktu z osobami starszymi, mieszkającymi samotnie. Zapytajmy ich, czy potrzebują pomocy w zakupach lub w domu.

Jeśli mamy informacje o osobach bezdomnych, które przebywają w miejscach zagrożonych hipotermią, możemy skontaktować się z miejskimi lub gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, lub instytucjami, które np. pomagają osobom w kryzysie bezdomności.

Razem możemy zapobiec tragedii!

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.