Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


Andrzej Mierzwiński poprowadził zebranych przez "Ścieżki historii i tradycji" (zdjęcia)

Czwartkowy wieczór w bibliotece spędzono w atmosferze lokalnej historii podczas wykładu poprowadzonego przez Andrzeja Mierzwińskiego.

2024/01/mg-4943-jpg_65aa997015137

Pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Ścieżki historii i tradycji zatytułowane "Losy mieszkańców Ziemi Ostrowskiej podczas II wojny światowej" zebrało pełny pokój chętnych do uczestnictwa pasjonatów prawdziwych opowieści, jakie mają do zaoferowania nasze okolice. W dość luźnej i wesołej atmosferze spędzono na I piętrze Biblioteki kolejne dwie godziny, pijąc kawę i herbatę oraz dowiadując się więcej lub uzupełniając braki w wiedzy o naszej lokalnej historii. Niektórzy z obecnych gości przyczynili się także do wzbogacenia obecnego zbioru historii Andrzeja Mierzwińskiego.

Alina Wierzbicka rozpoczęła witając wszystkich gości i przedstawiając tematy związane z przygotowaną prezentacją. Andrzej Mierzwiński, obszernie przygotowany z różnymi dokumentami i ciekawą slajdową prezentacją, zaczął od samego początku tematu - roku 1939. Przedstawił na mapie z pasującym do tematyki ozdobnym obrazem m. in. miejsca walk, zbrodni Wehrmachtu na ludności cywilnej, bombardowania przez Luftwaffe obiektów cywilnych, czy też miejsca formowania jednostek W.P. na naszych terenach. W późniejszym punkcie programu poruszono również temat "IV rozbiorów Polski" - współcześnie najczęściej określa się tym terminem podział państwa polskiego po jego upadku w 1939 roku w wyniku współdziałania dyplomatycznego i militarnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i III Rzeszy. Termin narodził się jednak już w okresie zaborów.

W głównej mierze wykładowca skupił się na znanych nam osobach z tego czasu, jak np. Stanisław Bocian, plut. Ignacy Borowy. Nie zapomniano również o Obrońcach Kresów, czy tych którzy służyli podczas Bitwy o Monte Cassino oraz tych, którzy zostali wcieleni do Armii Czerwonej wraz z ich losem, opowiedział również kilka historii wspomnianych ludzi, które do tej pory zdołał poznać, w których przewijały się zarówno zdrada, smutek, bohaterstwo i niezłomność w czasach charakteryzujących się niegodziwością i pogardą. Prowadzący zaznaczył w trakcie przemowy, że historia to właśnie ludzie, którzy ją tworzą i warto ich zapamiętywać.

Zwieńczenie spotkania przyniosło niespodziewanie perfekcyjną puentę - jeden z uczestników zabrał głos i poinformował autora wykładu, że będzie miał dla niego historyczne zeznanie z dziejów, które pamięta ku ucieszy prowadzącego. Następnie głos zabrała Dyrektor Jolanta Andruszkiewicz, która podziękowała wszystkim za przybycie. Zapowiedziała również od razu nadchodzące spotkanie o podobnej tematyce.

Spotkanie z cyklu Ścieżki historii i tradycji poprowadzone przez Andrzeja Mierzwińskiego pozwoliło gościom na naukę lokalnej historii w miłej, wieczornej atmosferze. Uczestnicy chętnie zadawali pytania wykładowcy oraz rozmawiali z nim na różne tematy związane z tytułem wydarzenia. Po wszystkim, każdy mógł wpisać się na kartkę księgi ze spotkania, z czego niektórzy chętnie skorzystali, aby pozytywnie się o nim wypowiedzieć.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Andrzej Mierzwiński poprowadził zebranych przez "Ścieżki historii i tradycji" (zdjęcia)

1/38
2/38
3/38
4/38
5/38
6/38
7/38
8/38
9/38
10/38
11/38
12/38

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.