Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Traktory na ulicach Ostrowi! Rolnicy protestują przeciwko Unii Europejskiej (zdjęcia)

W piątek, 9 lutego 2024 roku rolnicy z powiatu ostrowskiego zorganizowali protest w Ostrowi Mazowieckiej. Protest był częścią ogólnopolskiej akcji protestacyjnej rolników, którzy sprzeciwiają się polityce rolnej Unii Europejskiej.

2024/02/mg-6612-jpg_65c63fb8e9802

Dziś w całej Polsce odbywają się protesty rolnicze. Szczególny charakter miał protest w powiecie ostrowskim. Na targowicy w Ostrowi Mazowieckiej z protestującymi rolnikami spotkał się wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Głównym postulatem protestujących jest zmiana polityki rolnej Unii Europejskiej, która ich zdaniem prowadzi do zagłady rolnictwa w całej Unii. Rolnicy domagają się m.in. rezygnacji z Zielonego Ładu, który wprowadza nowe obostrzenia dla rolników, a także zwiększenia dopłat do produkcji rolnej.

Z Wąsewa wyruszyło ponad 30 maszyn. Po drodze dołączyli kolejni rolnicy. W Ostrowi zjechali protestujący także z innych gmin powiatu ostrowskiego. Protest zakończył się na targowicy w Ostrowi Mazowieckie. Tu protestujący spotkali się z wiceministrem rolnictwa Stefanem Krajewskim.

Dlaczego rolnicy protestują?

Jednym z powodów protestu jest decyzja KE o przedłużeniu bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą do czerwca 2025 roku.

- Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli ws. handlu z Ukrainą z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia" - to cytat z komunikatu NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" - współorganizatora protestów.

Protestujący podkreślali, że nie popierają ani nie negują żadnych partii politycznych. Ich celem jest zwrócenie uwagi władz na problemy polskiego rolnictwa. Protest w Ostrowi Mazowieckiej przebiegł pokojowo. Rolnicy rozeszli się po kilku godzinach, po uzyskaniu zapewnienia od władz, że ich postulaty zostaną rozpatrzone.

Rolnicy protestują nie tylko w Polsce. Ogromne protesty odbywają się także na zachodzie Europy, między innymi w Niemczech, Francji czy Włoszech.

Wasze opinie

Demon   11:01, 10.02.2024

To nie strajk, tylko parada sprzętu.Jak im taka bieda , to gdzie są rodzime traktory? Ursusem nikt nie przyjechał, tylko jak sobie pobrali traktory po 200000 zł i droższe to do roboty,a nie blokować miasto

Prezes   12:26, 10.02.2024

Widzisz tylko drogi sprzęt a nie problem jaki się tworzy. Dlaczego nikt nie widzi drogich samochodów nie wiadomo za ile bo są gabarytowo mniejsze od traktorów. Samochodu możesz używać prywatnie na wyjazdy co nie tylko i do pracy a nasze traktory są tylko do pracy żeby każdy mógł jeść dobrej wartości art.spozywcze a nie pryskane opryskami zakazanymi od 20 lat aż do teraz. U nas nie wolno na Ukrainie owszem. Wolisz jeść truciznę wyprowadź się tam. I to był strajk pokojowy bez żadnych incydentów to też proszę się cieszyć że nie macie na Ostrowi pełno obornika gnojowicy słomy i opon. My ROLNICY będziemy walczyć żebyśmy za godne pieniądze mogli pracować. Przykład przenica była w skupie po 1500 zł za tonejest po 700 zł za tonę . Czy jeśli w pracy Państwowej zamiast na godzinę miałbyś/miałabyś 25 zł a później 11 zł ciekawe czy byście siedzili cicho. Protest rolników w 2024 roku jest walczeniem o lepsze dobro dla nas i dla was ludzi nie połączonych z gospodarstwem żebyście mieli lepszej jakości jedzenie swoje krajowe a nie ściągane z nie wiadomo jaką chemią. Kto może niech się dołącza do nas a nie staje przeciwko nam. Od myszy po cesarza każdy je z pracy gospodarza. Dziękuję i za takie komentarze nie pozdrawiam i polecam się zastanowić nad swoim błędnym tokiem myślenia.

Demon   19:29, 10.02.2024

Chcieliście unii to ją macie.

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Traktory na ulicach Ostrowi! Rolnicy protestują przeciwko Unii Europejskiej (zdjęcia)

1/50
2/50
3/50
4/50
5/50
6/50
7/50
8/50
9/50
10/50
11/50
12/50

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.