Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


"Igła z nitką..." - pierwsze dwa spotkania w ramach "Krawieckich Opowieści" już za nami (zdjęcia)

Początek i połowa lutego były okazją na wzięcie udziału w pierwszych dwóch spotkaniach bieżącego cyklu warsztatów "Krawieckie Opowieści" w Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

2024/02/mg-8086-jpg_65d05cab776ba

Są to zajęcia, na których można nauczyć się szyć, przerobić i tworzyć kostiumy. W ramach zajęć uczestnicy tworzą stroje inspirowane postaciami z Bajarza Polskiego. Dlaczego akurat Bajarz Polski? Muzeum śpieszy z wyjaśnieniem:

- Rodzina Pileckich zamieszkała w Ołońcu, w regionie Karelii głęboko na północy Rosji. W związku z tym, dzieci rodziny, w tym Witold, dorastali otoczeni językiem rosyjskim. Żeby zapobiec rusyfikacji ich mowy, matka Witolda Ludwika Pilecka czytała dzieciom polskie książki, na przykład części twórczości Sienkiewicza i Bajarz Polski. To właśnie ta druga pozycja stała się inspiracją do stworzenia projektu - czytamy. 

Bajarz polski został wydany po raz pierwszy w 1853, czterotomowy Bajarz polski został napisany przez Antoniego Józefa Glińskiego. Gliński urodził się w Szczorsach pod Nowogródkiem, w chłopskiej rodzinie, i sam nauczył się pisać i czytać. Baśnie w Bajarzu pochodziły głównie ze wsi drobnoszlacheckich na Białorusi, były też inspirowane popularnymi dziełami m. in. Puszkina - czytamy w opisie warsztatów na oficjalnej stronie muzeum

Zajęcia prowadzą Marcelina Valencia Espinosa - historyczka mody i krawcowa strojów historycznych oraz Dominika Sobczyk - konstruktorka odzieży, krawcowa i studentka kostiumografii. Całkiem pokaźny wachlarz umiejętności, prawda? Nie bójcie się jednak, albowiem uczestnicy warsztatów mogą wszystkiego potrzebnego do udziału w nich nauczyć się od instruktorek. Oczywiście, jeżeli ma się już wcześniejsze doświadczenie z rękodziełem jest to też docenione.

Podczas pierwszego spotkania, uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych i szkół średnich poznali podstawy szycia na maszynie, wplatając w to nutkę historii. Uczestniczki miały również okazję poznać różnice między krawiectwem współczesnym i historycznym. W zaznajomieniu się z różnymi rodzajami tkanin czy form odzieży pomogły też znajdujące się na wystawie stałej muzeum rekonstrukcje mundurów Witolda Pileckiego z różnych okresów jego życia.

W trakcie drugiego spotkania, podobnie jak w czasie tego pierwszego, uczestniczki miały również okazję zgłębić pochodzenie baśni znajdujących się w Bajarzu Polskim, oraz poznać sposób w który ta książka wpisuje się w dzieciństwo Witolda Pileckiego. Niektóre z nich naszkicowały również bohatera, który ich zainspirował. Po tym całym należytym wstępie, za niedługo przyjdzie pora do szycia kostiumów inspirowanych głównymi bohaterami tych baśni i bajek.

- Krawieckie opowieści to projekt skierowany do młodzieży, w których drzemie artystyczna dusza, chcą rozwijać swoje umiejętności manualne, albo spróbować nowych rzeczy. Postanowiliśmy wykorzystać nasze umiejętności, nie tylko te edukacyjne i historyczne, ale także te wynikające z naszych zainteresowań jakimi jest krawiectwo, historia ubioru, kostiumy, rękodzieło i szeroko pojęta moda. W trakcie naszego pierwszego cyklu warsztatów, które będą odbywać się co drugi czwartek od 1 lutego 2024 roku, będziemy tworzyć stroje inspirowane postaciami z Bajarza polskiego - czytamy w opisie warsztatów muzeum.

Następne spotkania w ramach tego cyklu warsztatów będą miały miejsce do 18 maja 2024 roku, co drugi czwartek licząc od 1 lutego. Natomiast efekty pracy miłośników szycia będzie można zobaczyć w trakcie VIII Święta Rotmistrza Witolda Pileckiego, gdzie twórcy strojów zaprezentują je w trakcie przemarszu rozpoczynającego to wydarzenie.

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: "Igła z nitką..." - pierwsze dwa spotkania w ramach "Krawieckich Opowieści" już za nami (zdjęcia)

1/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl
2/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl
3/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl
4/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl
5/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl
6/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl
7/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl
8/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl
9/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl
10/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl
11/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl
12/23
Fot. OstrowMaz24.pl Fot. OstrowMaz24.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.