Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Wzrost cen w sklepach. Kwiecień przyniósł podwyżki

Według najnowszego raportu pt. "Indeks cen w sklepach detalicznych" w kwietniu br. ceny w sklepach obejmujące m.in. żywność, napoje, chemię gospodarczą i artykuły dla dzieci wzrosły rdr. średnio o 2.4 proc. To niewielki wzrost w porównaniu z marcem, kiedy wyniósł 2.1 proc.

2023/12/zamyka-w-gore-kobiety-robi-jej-sklepu-spozywczego-zakupy-53876-42647-jpg_6578318b2ee78 Zdjęcie ilustracyjne

Kwiecień był miesiącem szczególnym, gdyż po dwóch latach przerwy przywrócono 5 proc. stawkę VAT na żywność. Już na początku miesiąca ceny były wyższe rdr. o 3.5 proc., ale w połowie miesiąca spadły do 3.2 proc., a miesiąc zakończył się wzrostem rdr. na poziomie 2.4 proc. Zdaniem ekspertów, wyhamowanie wzrostu cen było efektem wojny cenowej prowadzonej przez dyskonty. Wśród wszystkich badanych kategorii, dziesięć wykazało jednocyfrowy wzrost rdr., a niektóre grupy produktów zanotowały dwucyfrową zwyżkę. Najmocniej podrożały dodatki spożywcze, słodycze i desery.

- Dynamika wzrostów była niższa niż "odmrożony" poziom VAT-u. Ten efekt był w dużej mierze wynikiem wojny cenowej - potwierdza dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW. - Działania te były po części związane z reakcją na zachowania dyskontów, które od początku deklarowały, że ceny na sprzedawane przez nie produkty nie wzrosną - dodaje ekspertka.

Ekspert ds. handlu detalicznego, Robert Biegaj, przewiduje, że proces podwyżek cen w sklepach może być rozłożony w dłuższym czasie, co może prowadzić do "odroczonej drożyzny" towarów objętych "odmrożonym" VAT-em. Natomiast dr Robert Orpych uważa, że w najbliższych miesiącach nastąpi urealnienie cen w sklepach, głównie z powodu przywrócenia podstawowej stawki VAT na żywność oraz zakończenia działań osłonowych w zakresie cen energii i paliw.

- Takie czynniki, jak powrót podstawowej stawki VAT na żywność do poziomu sprzed kryzysu inflacyjnego, a także koniec działań osłonowych w zakresie cen energii i paliw, spowodują, że ceny na pewno wzrosną lub inaczej mówiąc ukształtują się na poziomie rynkowym - dodaje dr Orpych.

Analiza wynika również, że największe wzrosty cen dotyczyły dodatków spożywczych, słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych, chemii gospodarczej oraz artykułów dla dzieci. Przewiduje się, że nadchodzące wydarzenia, takie jak wzrost cen prądu i gazu, mogą jeszcze bardziej wpłynąć na koszty codziennych zakupów.

- Napoje też potrzebują dużej ilości cukru, którego ceny są obecnie bardzo wysokie i w najbliższym czasie nie widać przesłanek do ich spadku. Z kolei wyniki chemii gospodarczej związane są przede wszystkim z kosztami energii oraz pracy. Natomiast zmiany cen artykułów dla dzieci w dużej mierze są wywołane czynnikami sezonowym, uzależnionym choćby od różnych dni świątecznych - podsumowuje dr inż. Motylska-Kuźma.

Wasze opinie

Demon   18:58, 29.05.2024

Największy wzrost cen następuje w Biedronce ul.Lubiejewska.Kasjerki rżną na kasie w oczach,chyba myślą o premi.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.