Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Straż pożarna


Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Ostrowi Mazowieckiej były nie tylko okazją do uhonorowania zasłużonych strażaków, ale także do podkreślenia znaczenia ich codziennej pracy na rzecz bezpieczeństwa i ochrony ludności.

2024/05/powiatowy-dzien-strazaka-fot-ostrowmaz24-jpg_664f4804ad884

W czwartek 23 maja 2024 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się uroczysta ceremonia z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka. Wydarzenie to zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli władz samorządowych, władze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz sympatyków pożarnictwa. Ceremonię na placu komendy rozpoczęto od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości, który przyjął Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotr Gąska. Następnie odbył się przegląd pododdziałów, po którym nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego. Podczas apelu, wyróżniającym się strażakom wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.

- Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować nam wszystkim, że możemy spotkać się w tym majowym dniu, który jest charakterystyczny dla naszych świąt strażackich, bo przecież 4 maja to jest święto i wspomnienie Św. Floriana - patrona strażaków. Chciałbym podziękować, że możemy w takim gronie spotkać się, aby wspólnie zamanifestować naszą służbę. Służbę, która jest podporządkowana przede wszystkim temu, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszym mieszkańcom. Ja, jako przedstawiciel tej części strażackiej ochotniczej chciałbym wyrazić słowo refleksji. Strażacy, oczywiście najważniejsze to ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, ale także różne inne funkcje, wydarzenia, w których uczestniczą. Chciałbym przy okazji dzisiejszego święta wspomnieć i podziękować za to, że jako struktury powiatowe, OSP, PSP i samorządowcy tworzymy wiele różnych wydarzeń. Wspomnę tu o takich wydarzeniach jak ogólnopolski konkurs "Młodzież zapobiega pożarom", w którym zawsze osiągamy dobre wyniki, chciałbym podziękować wszystkim, którzy się przyczyniają do tego konkursu - mówił Rafał Kowalczyk Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Za zasługi w rozwój ochrony przeciwpożarowej Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej:

  • kpt. Marek Kazimieruk,
  • st. ogn. Łukasz Kuczyński.

Odznakę Świętego Floriana "Za zasługi dla społeczności lokalnej" otrzymał dh Eugeniusz Bogucki z OSP Boguty-Pianki. Z kolei Odznakę Złotego Znaku Związku Ochotniczej Straży Pożarnej przyznano dh Edwardowi Jańczukowi z OSP Nur.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopnie:

  • starszego kapitana – kpt. Marek Giera,
  • aspiranta – mł. asp. Konrad Krysiak, Patryk Samsel, Mateusz Sobotka, Paweł Złotkowski.

Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadał stopnie:

  • starszego ogniomistrza – ogn. Michał Zawadzki
  • młodszego ogniomistrza – st. sekc. Dominik Brzózka

Komendant Powiatowy PSP w Ostrowi Mazowieckiej nadał stopnie:

  • starszego strażaka – strażakom Katarzynie Staniaszek i Milenie Zaorskiej

Starosta Ostrowski Jerzy Bauer wręczył wyróżnienia w konkursie "Strażak roku powiatu ostrowskiego 2024". W kategorii strażak PSP wyróżniono st. ogn. Łukasza Bukowskiego, który będąc poza służbą, udzielał pomocy przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej poszkodowanej kobiecie do czasu dojazdu do szpitala. W kategorii strażak OSP nagrodzono dh Damiana Narewskiego z OSP Nagoszewo za zaangażowanie w działalność OSP od 16 roku życia oraz inicjatywę w tworzeniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Podczas uroczystości wręczono również dyplomy i okolicznościowe pamiątki dla laureatów Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Zarząd Główny Związku OSP RP. Na eliminacje powiatowe nadesłano ponad 50 prac. Wyróżniono m.in. Małgorzatę Mikołajczyk z Broku, która zajęła pierwsze miejsce na szczeblu wojewódzkim, oraz Bartosza Głębockiego ze szkoły podstawowej w Broku, który zdobył wyróżnienie na etapie powiatowym.

- Przyłączamy się do słów gratulacji i podziękowań. Gratulacji dla tych, którzy dziś zostali wyróżnieni czy to awansem, czy to odznaczeniem, czy też po prostu w konkursach osiągnęli sukcesy. Wynika to z dobrej pracy i służby, a to oznacza, że my cywile, wszyscy mieszkańcy i ci, co przejeżdżają przez nasze ziemie, możemy się w sytuacjach zagrożenia, ale też na co dzień czuć się bezpiecznie. Państwo strażacy, wykonujecie swoją służbę wzorowo to potwierdzają wszyscy i to w różnych okolicznościach - mówił Starosta Ostrowski Jerzy Bauer.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in.: Rafał Kowalczyk Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, st. bryg. Piotr Gąska Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Jerzy Bauer Starosta Ostrowski oraz przedstawiciele władz samorządowych, władz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, zaprzyjaźnionych służb i sympatycy pożarnictwa.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Ostrowi Mazowieckiej były nie tylko okazją do uhonorowania zasłużonych strażaków, ale także do podkreślenia znaczenia ich codziennej pracy na rzecz bezpieczeństwa i ochrony ludności.

Wasze opinie

strażak   18:56, 23.05.2024

i nikt pogłosu nie miał! w tej farszafie to łumiejo nawet kabelkóf dobrze pospinać

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

1/93
2/93
3/93
4/93
5/93
6/93
7/93
8/93
9/93
10/93
11/93
12/93

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.