Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Edukacja


Młodzi ostrowianie chcą zasiąść w Sejmie

Uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej zgłosili się do tegorocznej edycji Sejmu dzieci i młodzieży. To ważne wydarzenie, wpływające na świadomość obywatelską młodych Polaków odbędzie się już po raz dwudziesty drugi.

Temat przewodni 22. sesji brzmi: "Miejsca pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości".

- Jesteśmy zdania, że szkoła to nie tylko miejsce zdobywania czysto teoretycznej wiedzy, lecz także kształtowania różnych postaw. Gimnazjum Publiczne nr 1, do którego uczęszczamy, spełnia tę funkcję i daje nam możliwość szeroko pojętej samorealizacji. To dla nas niezwykle ważne - stwierdzają jednogłośnie czterej uczniowie należący do grupy projektowej: Bartosz Jary, Paweł Jasionek, Kacper Kaczmarczyk i Michał Tułowiecki.

Chłopcy, wraz z kilkorgiem opiekunów, już od ponad miesiąca pracują nad projektem. Mówią, że gdy tylko zobaczyli temat tegorocznej edycji, bardzo się ucieszyli.

- Kwestie dotyczące patriotyzmu, a szczególnie Żołnierzy Wyklętych, są nam i naszemu gimnazjum bardzo bliskie. Kiedy zobaczyliśmy, jak brzmi hasło tegorocznej sesji, bardzo się ucieszyliśmy. Wiedzieliśmy, że musimy się zająć domem, w którym mieszkał kiedyś rotmistrz Witold Pilecki z rodziną - dodają uczniowie ostrowskiego gimnazjum.

W Ostrowi Mazowieckiej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstaje Muzeum - dom rodziny Pileckich, które znajduje się przy ul. Warszawskiej 4, obok Ogródka Jordanowskiego. W budynku, zachowanym do dzisiejszych czasów, należącym niegdyś do żony rotmistrza, mieszkała rodzina Pileckich.

- Dlaczego wybraliśmy akurat Pileckiego? Wszyscy wiemy, że jest on bohaterem narodowym, bezwzględnie zasługującym na cześć, szacunek i pamięć. A pamiętać to przecież nasz obowiązek. Pamiętać o tych, którzy zachowali się jak trzeba - mówią uczniowie GP nr 1.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że gimnazjaliści z Jedynki wystąpili z inicjatywą prowadzenia oficjalnego fanpage'a muzeum. Władze miasta przyjęły tę propozycję entuzjastycznie. Obecnie, kilkanaście dni od założenia, strona ma już około 1700 polubień. To imponujący wynik.

- Każdy z nas zajmuje się czymś innym. Ja piszę teksty i oceniam je pod kątem merytorycznym. Kacper skrupulatnie dba o ich poprawność językową. Paweł odpowiada m.in. za promocję, a Michał projektuje grafikę. Każdy zajmuje się tym, w czym jest naprawdę dobry - unikamy więc chaosu i właściwie organizujemy wspólną pracę - mówi Bartosz Jary.

- Zależy nam, by o tej niezwykłej postaci (Witoldzie Pileckim - przyp. red.) dowiedziało się jak najwięcej osób. Naszym celem jest zadbać nie tylko o świadomość historyczną ostrowian, lecz także Polaków i obcokrajowców. Wszyscy powinni wiedzieć, że to tutaj, w Polsce, w Ostrowi Mazowieckiej, żył ktoś taki, jak rotmistrz Pilecki. Dużo się dziś mówi właśnie o nim, o Wyklętych czy w ogóle o patriotyzmie i to niezwykle cieszy. Popieramy taką postawę i wierzymy, że młode pokolenia nie zapomną nigdy o minionych latach, bez których po prostu byśmy nie istnieli - dodaje Kacper.

Termin nadsyłania sprawozdań, tj. obszernego opisu miejsca pamięci, planu działań, filmu itd., mija 15 kwietnia. Gorąco liczymy, że 1 czerwca tym młodym ostrowianom uda się zasiąść w ławach poselskich.

Dopasuj dla mnie

Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.

Wybraliśmy dla Ciebie

Edukacja Najlepsi z najlepszych ze stypendiami premiera. Wręczono je uczniom z regionu (zdjęcia, w…
Najlepsi z najlepszych ze stypendiami premiera. Wręczono je uczniom z regionu (zdjęcia, w…
08.12.2025 · 2782 osób przeczytało ten artykuł
Edukacja Uroczyste pasowanie uczniów i podpisanie ważnego porozumienia. Historyczny dzień w CSL Te…
Uroczyste pasowanie uczniów i podpisanie ważnego porozumienia. Historyczny dzień w CSL Te…
05.12.2025 · 2349 osób przeczytało ten artykuł
Edukacja Młodzi mechanicy z Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie wśród najlepszych  w prestiżowym…
Młodzi mechanicy z Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie wśród najlepszych w prestiżowym…
10.12.2025 · 1602 osób przeczytało ten artykuł
Edukacja Jan Żebrowski z Brązowym Dyplomem na międzynarodowym konkursie!
Jan Żebrowski z Brązowym Dyplomem na międzynarodowym konkursie!
03.12.2025 · 1549 osób przeczytało ten artykuł
Edukacja Uczniowie z ZSCKR niosą dobro. Odwiedzili Dom Pomocy Społecznej "Dom z sercem" w Komorowi…
Uczniowie z ZSCKR niosą dobro. Odwiedzili Dom Pomocy Społecznej "Dom z sercem" w Komorowi…
12.12.2025 · 1145 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z powiatu W pożarze pod Ostrowią Mazowiecką zginęła znana na Podlasiu bizneswoman i jej wnuk
W pożarze pod Ostrowią Mazowiecką zginęła znana na Podlasiu bizneswoman i jej wnuk
25.11.2025 · 17085 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Twój dom świeci się na czerwono na mapie miasta? Możesz spodziewać się kontroli
Twój dom świeci się na czerwono na mapie miasta? Możesz spodziewać się kontroli
07.12.2025 · 13962 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z powiatu Joanna Jabłczyńska w szpitalu. Mieszkanka podostrowskiej wsi dziękuje lekarzom i apeluje:…
Joanna Jabłczyńska w szpitalu. Mieszkanka podostrowskiej wsi dziękuje lekarzom i apeluje:…
30.11.2025 · 13770 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Cicha zmiana w MDK. Nowy zastępca dyrektora
Cicha zmiana w MDK. Nowy zastępca dyrektora
21.11.2025 · 10693 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Co czeka mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej w przyszłym roku? Ogromne inwestycje i rosnący …
Co czeka mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej w przyszłym roku? Ogromne inwestycje i rosnący …
29.11.2025 · 10041 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z powiatu Starosta z podwyżką do maksimum
Starosta z podwyżką do maksimum
20.11.2025 · 9432 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Na S8 pojawi się odcinkowy pomiar prędkości. Kamery już są, kierowcy czekają na uruchomie…
Na S8 pojawi się odcinkowy pomiar prędkości. Kamery już są, kierowcy czekają na uruchomie…
04.12.2025 · 8766 osób przeczytało ten artykuł
Policja Nagranie z S8 ujawnia brutalny atak na hiszpańskich kibiców (wideo)
Nagranie z S8 ujawnia brutalny atak na hiszpańskich kibiców (wideo)
12.12.2025 · 8553 osób przeczytało ten artykuł
Policja Brutalny atak na Hiszpanów na trasie S8! Zamaskowani napastnicy zablokowali drogę i wtarg…
Brutalny atak na Hiszpanów na trasie S8! Zamaskowani napastnicy zablokowali drogę i wtarg…
11.12.2025 · 8070 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z powiatu Radna Zawłocka nie odpuszcza w sprawie aptek! Starosta Bauer: "Dlaczego apteki nie są czy…
Radna Zawłocka nie odpuszcza w sprawie aptek! Starosta Bauer: "Dlaczego apteki nie są czy…
01.12.2025 · 8057 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Aktualizacja: Do ratusza wpłynął wniosek o wygaszenie mandatów trojga radnych. Czy to ozn…
Aktualizacja: Do ratusza wpłynął wniosek o wygaszenie mandatów trojga radnych. Czy to ozn…
24.11.2025 · 7932 osób przeczytało ten artykuł
Policja Wypadek na DK60 w pobliżu Sielca - zderzenie osobówki z ciężarówką
Wypadek na DK60 w pobliżu Sielca - zderzenie osobówki z ciężarówką
18.11.2025 · 7245 osób przeczytało ten artykuł
Policja Pijany 27-latek wjechał czołowo w auto w okolicach Rogóźni! Dwie osoby trafiły do szpitala
Pijany 27-latek wjechał czołowo w auto w okolicach Rogóźni! Dwie osoby trafiły do szpitala
27.11.2025 · 7070 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z powiatu "Czy pan ma przyzwoitość samorządowca? Stawia się dyżury aptek, a obok podwyżkę dla staro…
"Czy pan ma przyzwoitość samorządowca? Stawia się dyżury aptek, a obok podwyżkę dla staro…
04.12.2025 · 7023 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Mocne słowa Wierzejskiego o kolejnej interpelacji Pecury: "klasyczne, pokazowe bicie pian…
Mocne słowa Wierzejskiego o kolejnej interpelacji Pecury: "klasyczne, pokazowe bicie pian…
26.11.2025 · 6948 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Chaos z parkowaniem przy szpitalu. Deweloper chce zbudować płatny parking
Chaos z parkowaniem przy szpitalu. Deweloper chce zbudować płatny parking
06.12.2025 · 6799 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Nieoczekiwany zwrot w sprawie budowy osiedla przy ul. Olszynowej
Nieoczekiwany zwrot w sprawie budowy osiedla przy ul. Olszynowej
16.11.2025 · 6680 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z powiatu Wójt Waldemar Brzostek zostawił w tyle miasto i powiat! Gmina Ostrów Mazowiecka z najwięk…
Wójt Waldemar Brzostek zostawił w tyle miasto i powiat! Gmina Ostrów Mazowiecka z najwięk…
02.12.2025 · 6613 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z powiatu Konkurs na zastępcę dyrektora szpitala odłożony. Radni wycofali uchwałę, bo startuje obec…
Konkurs na zastępcę dyrektora szpitala odłożony. Radni wycofali uchwałę, bo startuje obec…
30.11.2025 · 5877 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Trzeba naprawić znak drogowy, tabliczkę z nazwą ulicy oraz barierki na skrzyżowaniu ul. J…
Trzeba naprawić znak drogowy, tabliczkę z nazwą ulicy oraz barierki na skrzyżowaniu ul. J…
27.11.2025 · 5845 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Wiceprzewodnicząca Rady Miasta chce psiego parku nad stawem miejskim w Ostrowi Mazowiecki…
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta chce psiego parku nad stawem miejskim w Ostrowi Mazowiecki…
23.11.2025 · 5841 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z powiatu Radny Krzyżanowski ostro o medalu od wędkarzy dla starosty: Nie pozwalajmy na wręczanie "…
Radny Krzyżanowski ostro o medalu od wędkarzy dla starosty: Nie pozwalajmy na wręczanie "…
09.12.2025 · 5468 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Burmistrz Betlejewski uspokaja w sprawie budowy nowego osiedla przy ul. Olszynowej
Burmistrz Betlejewski uspokaja w sprawie budowy nowego osiedla przy ul. Olszynowej
02.12.2025 · 5467 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Nowa droga, nowe przystanki, a autobusu wciąż nie ma. Radny Pecura alarmuje: seniorzy bez…
Nowa droga, nowe przystanki, a autobusu wciąż nie ma. Radny Pecura alarmuje: seniorzy bez…
19.11.2025 · 5178 osób przeczytało ten artykuł
Odeszli do wieczności Odeszli do wieczności
Odeszli do wieczności
21.11.2025 · 5000 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Siedem maszyn dla MOSiR-u za prawie pół miliona złotych
Siedem maszyn dla MOSiR-u za prawie pół miliona złotych
11.12.2025 · 4980 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z powiatu Mnóstwo pieniędzy na szkoły, strzelnica i nowe auta. Projekt budżetu powiatu ostrowskiego…
Mnóstwo pieniędzy na szkoły, strzelnica i nowe auta. Projekt budżetu powiatu ostrowskiego…
23.11.2025 · 4682 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Odszkodowania za działki pod ulicę Wyspiańskiego trafią do sądu
Odszkodowania za działki pod ulicę Wyspiańskiego trafią do sądu
17.11.2025 · 4415 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z powiatu "Bardzo ładna data - w moje urodziny"
"Bardzo ładna data - w moje urodziny"
06.12.2025 · 4377 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Powiat pozazdrościł ratuszowi! W projekcie budżetu służbowe auto za 170 tys. zł
Powiat pozazdrościł ratuszowi! W projekcie budżetu służbowe auto za 170 tys. zł
22.11.2025 · 4324 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Pęknięta latarnia przy Podstoczysko. Radny alarmuje
Pęknięta latarnia przy Podstoczysko. Radny alarmuje
22.11.2025 · 4120 osób przeczytało ten artykuł

Bądź pierwszy! Dodaj komentarz

Twoja opinia pomaga być na bieżąco

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję – napisz pierwszy komentarz poniżej.

0 / 1200 Wskazówka: zaznacz fragment artykułu i kliknij „Zacytuj”

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama



Komentarze 0
Opcje

Dostosuj preferencje treści (zapis lokalny w przeglądarce):

Dołącz