Opublikowano

Młodzież w hołdzie ofiarom Treblinki

Przedstawiciele władzy, licealiści z obydwu krajów oraz samorządowcy uczcili pamięć pomordowanych w obozie zagłady w Treblince (gm. Małkinia Górna)

Przedstawiciele władzy, licealiści z obydwu krajów oraz samorządowcy uczcili pamięć pomordowanych w obozie zagłady w Treblince (gm. Małkinia Górna). Oficjalną ceremonię poprzedziły warsztaty edukacyjne dla 500 uczniów.

(Uroczystości przy pomniku w Treblince, fot. Urząd Wojewódzki w Warszawie)

Już po raz siódmy Polacy i Izraelczycy spotkali się na terenie byłego obozu zagłady w Treblince, aby wspólnie oddać hołd zamordowanym.

Uroczystości przy głównym pomniku rozpoczęły się minutą ciszy. Sześć symbolicznych zniczy, będących przypomnieniem sześciu milionów ofiar Holokaustu, wspólnie zapalili: wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, minister w kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, zastępca dyrektora ds. programowych muzeum historii żydów Polskich Jolanta Gomula, dyrektor departamentu ministerstwa edukacji Izraela Dani Rosner, ocaleni z zagłady oraz młodzież z Polski i Izraela.

Przed oficjalną ceremonią, w Zespole Szkół w Kosowie Lackim odbyły się warsztaty edukacyjne dla 500 uczniów. Uczestniczyli w nich licealiści z Izraela oraz ze szkół z Kosowa Lackiego, Małkini Górnej, Łochowa, Sokołowa Podlaskiego, Sadownego, Białegostoku, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Ostrowi Mazowieckiej, Łosic, Ostrołęki, Płocka i Warszawy.

Przedstawiciele samorządów zwiedzili Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince z kierownikiem doktorem Edwardem Kopówką.

- Dziś wydaje się rzeczą zasadniczą, abyśmy z jednej i drugiej strony starali się uchwycić, ocalić i wskrzesić: prawość, szlachetność i zacność, jakie działy się przez stulecia między nami i abyśmy dążyli do porozumienia i przyjaźni pomimo zła i niegodziwości jakiego w naszych wspólnych dziejach było wiele - powiedział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. - Dziś, powinniśmy i chcemy być strażnikami pamięci zamordowanego przez Niemców żydowskiego świata, który przez wieki istniał w naszych rodzinnych miastach, miasteczkach i wsiach, a także pracować nad utrwaleniem wspomnienia Holocaustu w naszym społeczeństwie - dodał wojewoda.

Oprawę artystyczno-muzyczną oficjalnych uroczystości przygotowała orkiestra reprezentacyjna Komendy Głównej Policji.

💬 Komentarze (0)

Chronione przez reCAPTCHA
Ładowanie komentarzy...

Dopasuj dla mnie

Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.

Wybraliśmy dla Ciebie


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Komentarze (0)
Opcje

Dostosuj preferencje treści:

Dołącz