Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Kto sprawił, że frekwencja wzrosła?

Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich okazała się znacznie wyższa niż w pierwszej.

Jakie grupy wyborców zmobilizowały się do oddania głosu, podnosząc odsetek głosujących aż o 7%? Ile osób skorzystało z dostępnych ułatwień?

Podczas gdy po pierwszej turze wyborów analitycy i media bili na alarm ze względu na niską frekwencję, w drugiej turze do urn poszedł już znaczenie wyższy odsetek wyborców - różnica wyniosła prawie 7% (48,8% w pierwszej turze, 55,5% w drugiej). Z analizy danych wynika, że w drugiej turze najbardziej zmobilizowali się mieszkańcy województwa mazowieckiego, gdzie różnica miedzy odsetkiem głosujących w pierwszej i w drugiej turze wyniosła prawie 15%. Znacznie aktywniej niż w pierwszej turze poszli do urn też wyborcy z województw łódzkiego i małopolskiego, gdzie różnica wyniosła ok. 12,5%, oraz z województwa dolnośląskiego (11,3%). Wśród województw znalazły się jednak także takie, gdzie frekwencja między pierwszą a drugą turą spadła - od 3,9% w województwie zachodniopomorskim, przez 2% w warmińsko -mazurskim, po 0,3% w opolskim.

Aż o dwanaście punktów procentowych wzrósł odsetek głosujących w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców, wśród mieszkańców mniejszych miejscowości najbardziej zmobilizowali się wyborcy z obszarów wiejskich (wzrost o 7%). Wyborcy w wieku 40-49 lat w drugiej turze głosowali aż o 11% częściej, podczas gdy wzrost odsetka głosujących w najmłodszej grupie, i tak nielicznie chodzącej do wyborów, wyniósł zaledwie 1,7%.

Ciekawie wygląda porównanie wyborców w pierwszej i drugiej turze ze względu na płeć. Podczas gdy w pierwszej turze kobiety zagłosowały rzadziej niż mężczyźni, w drugiej sytuacja się odwróciła. Frekwencja wśród głosujących kobiet w II turze była o 9% wyższa niż w pierwszej.

W drugiej turze wyborów ułatwienia udziału w głosowaniu okazały się znacznie popularniejsze niż w pierwszej - skorzystało z nich ponad 170 tysięcy wyborców, o 140 tys. więcej niż w pierwszej turze. Najczęściej wybieraną formą było tu jak zwykle zaświadczenie o prawie do głosowania - na tę formę oddania głosu zdecydowało się ponad 250 tysięcy osób (w pierwszej turze było to ponad o połowę mniej). Prawie 9 tys. osób zagłosowało przez pełnomocnika ( o 3 tys. więcej niż w II turze). Pakiety do głosowania korespondencyjnego wysłano do ponad 50 tys. osób (wzrost o 14 tys.). Podobnie jak w pierwszej turze, duża część wysłanych pakietów nie dotarła do komisji - w pierwszej turze było to prawie 8 tysięcy, w drugiej - ponad 16 tysięcy.

W najbliższym półroczu mieszkańców i mieszkanki Polski czekają dwie kolejne ważne daty wyborcze. 6 sierpnia poprzez referendum podejmiemy decyzje na temat wprowadzenia Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu, utrzymania finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości dotyczących prawa podatkowego na korzyść podatnika. Na jesieni, najpewniej w październiku, odbędą się z kolei wybory parlamentarne. Zarówno przed referendum, jak i przed wyborami, Fundacja Batorego w ramach programu Masz Głos, Masz Wybór przeprowadzi kampanię informującą o obowiązujących procedurach głosowania oraz zachęcającą do korzystania z obywatelskiego prawa do wypowiadania się w ważnych dla Polski sprawach oraz do wyboru przedstawicieli. Jednocześnie zabiegać będziemy o to, aby w przyszłości Państwowa Komisja Wyborcza prowadziła jeszcze szersze kampanie na ten temat procedur wyborczych. Podczas wyborów prezydenckich duża liczba nie odesłanych pakietów do głosownia korespondencyjnego sugeruje, że informacje na temat procedur głosowania za pomocą tej formy oddania głosu nie zostały dobrze nagłośnione.

źródło: Fundacja im. Stefana Batorego

Dopasuj dla mnie

Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.

Wybraliśmy dla Ciebie

Pozostałe wiadomości Prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej z prestiżowym odznaczeniem. Monika Tym…
Prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej z prestiżowym odznaczeniem. Monika Tym…
11.02.2026 · 5086 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Ile zapłacimy za pączka w 2026 r. w Ostrowi Mazowieckiej?
Ile zapłacimy za pączka w 2026 r. w Ostrowi Mazowieckiej?
12.02.2026 · 2642 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Rozłam w Polsce 2050. Posłanka Żaneta Cwalina-Śliwowska w nowym klubie parlamentarnym - C…
Rozłam w Polsce 2050. Posłanka Żaneta Cwalina-Śliwowska w nowym klubie parlamentarnym - C…
19.02.2026 · 1446 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady szkolili pracowników sektora energetycznego (zdjęcia)
Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady szkolili pracowników sektora energetycznego (zdjęcia)
11.02.2026 · 1328 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości W sklepach ceny wciąż podnoszą się szybciej niż inflacja
W sklepach ceny wciąż podnoszą się szybciej niż inflacja
19.02.2026 · 1090 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Strzeleckie Mistrzostwa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rozstrzygnięte (zdjęc…
Strzeleckie Mistrzostwa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rozstrzygnięte (zdjęc…
17.02.2026 · 1018 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości W ubiegłym roku zamknięto 197 tys. jednoosobowych firm
W ubiegłym roku zamknięto 197 tys. jednoosobowych firm
12.02.2026 · 920 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Sklepy zrobiły o 13 proc. więcej akcji rabatowych niż rok temu
Sklepy zrobiły o 13 proc. więcej akcji rabatowych niż rok temu
21.02.2026 · 878 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Jak wybrać odpowiednie gniazdko elektryczne do mieszkania?
Jak wybrać odpowiednie gniazdko elektryczne do mieszkania?
16.02.2026 · 850 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Polacy odpoczną od szaleńczego rajdu cen masła
Polacy odpoczną od szaleńczego rajdu cen masła
23.02.2026 · 806 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Walentynkowy weekend pełen atrakcji w Capitol Fun Park
Walentynkowy weekend pełen atrakcji w Capitol Fun Park
13.02.2026 · 800 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Restrukturyzacja działa - trzeba tylko sięgnąć po pomoc
Restrukturyzacja działa - trzeba tylko sięgnąć po pomoc
11.02.2026 · 754 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Kombajny - jak działają i dlaczego są tak ważne w rolnictwie?
Kombajny - jak działają i dlaczego są tak ważne w rolnictwie?
10.02.2026 · 708 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Weekend w Warszawie: plan zwiedzania + nocleg w centrum
Weekend w Warszawie: plan zwiedzania + nocleg w centrum
18.02.2026 · 607 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Czy sucha karma dla psa naprawdę może wspierać higienę jamy ustnej?
Czy sucha karma dla psa naprawdę może wspierać higienę jamy ustnej?
19.02.2026 · 509 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Jakie przysmaki dla psa najlepiej sprawdzają się na treningu?
Jakie przysmaki dla psa najlepiej sprawdzają się na treningu?
17.02.2026 · 416 osób przeczytało ten artykuł
Pozostałe wiadomości Twoje auto u mechanika? Zachowaj mobilność i komfort na trasie do Warszawy dzięki usługom…
Twoje auto u mechanika? Zachowaj mobilność i komfort na trasie do Warszawy dzięki usługom…
18.02.2026 · 344 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta 183 płatności kartą Kwiatkowskiej, dom pod Ostrowią Krajewskiej do remontu i rekreacyjna …
183 płatności kartą Kwiatkowskiej, dom pod Ostrowią Krajewskiej do remontu i rekreacyjna …
15.02.2026 · 17653 osób przeczytało ten artykuł
Edukacja Bal jak z bajki! Studniówka LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia, wideo)
Bal jak z bajki! Studniówka LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia, wideo)
07.02.2026 · 14017 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Trzy godziny dyskusji i decyzja w sprawie szkoły muzycznej. Tak głosowała Rada Miasta
Trzy godziny dyskusji i decyzja w sprawie szkoły muzycznej. Tak głosowała Rada Miasta
05.02.2026 · 11226 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Grzegorz Malec uderza w rodziców szkoły muzycznej: "Elita najlepiej smakuje, gdy rachunek…
Grzegorz Malec uderza w rodziców szkoły muzycznej: "Elita najlepiej smakuje, gdy rachunek…
08.02.2026 · 9678 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z powiatu O zarzutach dla 52-letniego mężczyzny z Małkini Górnej pisze cała Polska
O zarzutach dla 52-letniego mężczyzny z Małkini Górnej pisze cała Polska
01.02.2026 · 9640 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Burmistrz nie odpuszcza. Jest projekt uchwały w sprawie likwidacji szkoły muzycznej
Burmistrz nie odpuszcza. Jest projekt uchwały w sprawie likwidacji szkoły muzycznej
29.01.2026 · 8323 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Dlaczego wiceburmistrz Jolanta Zadroga zrezygnowała na cztery dni ze stanowiska?
Dlaczego wiceburmistrz Jolanta Zadroga zrezygnowała na cztery dni ze stanowiska?
16.02.2026 · 8213 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Awantura na cały kraj! TVP, Wyborcza.pl, Interia.pl - wszyscy piszą o likwidacji szkoły m…
Awantura na cały kraj! TVP, Wyborcza.pl, Interia.pl - wszyscy piszą o likwidacji szkoły m…
31.01.2026 · 8037 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Niecodzienna sprawa. Mieszkaniec chce likwidacji latarni
Niecodzienna sprawa. Mieszkaniec chce likwidacji latarni
20.02.2026 · 7939 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Prohibicja w Ostrowi Mazowieckiej!? Decyzja już 5 lutego. ANKIETA
Prohibicja w Ostrowi Mazowieckiej!? Decyzja już 5 lutego. ANKIETA
28.01.2026 · 7722 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Cztery firmy zgłosiły się do rozmów o budowie obiektu po SDH i Kurpiowskiej
Cztery firmy zgłosiły się do rozmów o budowie obiektu po SDH i Kurpiowskiej
08.02.2026 · 7565 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Nowa zastępczyni dyrektora w MOPS w Ostrowi Mazowieckiej
Nowa zastępczyni dyrektora w MOPS w Ostrowi Mazowieckiej
11.02.2026 · 7447 osób przeczytało ten artykuł
Policja Tragiczny wypadek na S8. Dwie osoby nie żyją (zdjęcia)
Tragiczny wypadek na S8. Dwie osoby nie żyją (zdjęcia)
16.02.2026 · 6525 osób przeczytało ten artykuł
Edukacja Studniówka uczniów "Ekonomika". Niezapomniana noc w Maciejowej Chacie (zdjęcia, wideo)
Studniówka uczniów "Ekonomika". Niezapomniana noc w Maciejowej Chacie (zdjęcia, wideo)
31.01.2026 · 6408 osób przeczytało ten artykuł
Policja Tragiczny finał poszukiwań seniora z Ostrowi. Znaleziono ciało 82-latka
Tragiczny finał poszukiwań seniora z Ostrowi. Znaleziono ciało 82-latka
06.02.2026 · 6330 osób przeczytało ten artykuł
Wiadomości z miasta Bardzo mocne słowa na sesji. "Wykorzystał pan emocje rodziców do celów politycznych". "No…
Bardzo mocne słowa na sesji. "Wykorzystał pan emocje rodziców do celów politycznych". "No…
09.02.2026 · 6165 osób przeczytało ten artykuł
Policja Bus z osobami z niepełnosprawnościami uderzył w ciężarówkę. Trzy osoby zginęły
Bus z osobami z niepełnosprawnościami uderzył w ciężarówkę. Trzy osoby zginęły
02.02.2026 · 6138 osób przeczytało ten artykuł
Policja Szokujące zdarzenie na imprezie. Pijana 37-latka ugryzła ratownika i policjanta
Szokujące zdarzenie na imprezie. Pijana 37-latka ugryzła ratownika i policjanta
04.02.2026 · 6098 osób przeczytało ten artykuł
Policja Śmiertelny wypadek. 75-latek zginął w czołowym zderzeniu (zdjęcia)
Śmiertelny wypadek. 75-latek zginął w czołowym zderzeniu (zdjęcia)
17.02.2026 · 6048 osób przeczytało ten artykuł

Bądź pierwszy! Dodaj komentarz

Twoja opinia pomaga być na bieżąco

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję – napisz pierwszy komentarz poniżej.

0 / 1200 Wskazówka: zaznacz fragment artykułu i kliknij „Zacytuj”

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama



Komentarze 0
Opcje

Dostosuj preferencje treści (zapis lokalny w przeglądarce):

Dołącz