Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Andrzejewo


Uczcili bitwę pod Łętownicą i Andrzejewem (zdjęcia)

Na przestrzeni dziejów mieszkańców ziemi andrzejewskiej los niejednokrotnie smagał bolesnymi i tragicznymi w skutkach doświadczeniami.

Kultywowanie pamięci o wydarzeniach związanych z wybuchem II wojny światowej oraz o żołnierzach kampanii wrześniowej jest bardzo ważne i cenne. Nie należy o nich zapominać.

W sobotę 10 września po raz pierwszy odbył się motocyklowy rajd śladami "Września 39".

Rajd wystartował z parkingu przy Urzędzie Gminy w Andrzejewie, a jego długość wyniosła około 200 km. Celem rajdu było dotarcie do miejsc pamięci wydarzeń, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku, a były to m.in. takie miejscowości jak Wizna, Nowogród i Strękowa Góra - gdzie motocykliści złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Dzień później odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna poświęcona 77. rocznicy bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12-13 września 1939 r.

Tegoroczny program uroczystości rozpoczął się złożeniem wieńców m.in. przez delegację pod pomnikiem w Łętownicy. Następnie z tego też miejsca wystartował "I Masowy Bieg Śladami Bitwy Łętownica-Andrzejewo". W biegu uczestniczyło ponad 100 osób. Wszyscy startujący otrzymali pamiątkowe medale.

Następnie odbyła się uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Andrzejewie pod przewodnictwem arcybiskupa Wojciecha Załuskiego. Po mszy zebrani goście, przybyli kombatanci, poczty sztandarowe i młodzież szkolna udali się na cmentarz parafialny, gdzie przy mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem oraz mogile żołnierzy AK i NOW złożony został hołd poległym żołnierzom i odczytano apel pamięci.

Wojskową asystę honorową wystawił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny z Komorowa. Uroczystości uwieńczyła parada motocyklowa, a także koncert orkiestry dętej z Szumowa, który odbył się w ogrodach przykościelnych.

Zobacz zdjęcia:
Uczcili bitwę pod Łętownicą i Andrzejewem (fot. UG w Andrzejewie)


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies