Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Edukacja


Wojewoda mazowiecki i kurator oświaty o reformie szkolnictwa (zdjęcia)

W Ostrołęce odbyło się spotkanie dotyczące reformy oświaty. Z samorządowcami regionu ostrołęckiego spotkali się Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki oraz Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty. Omówiono zmiany, poruszono kilka trudnych pytań.

konferencja_reforma_oswiaty1_06_12_16

Nowa reforma oświaty, która zakłada, że od 1 września 2017 roku przestaną istnieć gimnazja i edukacja w Polsce powróci do ośmiostopniowej szkoły podstawowej, czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum, wywołuje wśród nauczycieli, rodziców, a także niektórych organów prowadzących placówki oświatowe, wiele kontrowersji, pytań i niepokojów.

Ministerstwo Edukacji stara się rzetelnie informować wszystkich zainteresowanych o tym, co ma się wydarzyć w polskiej oświacie. Na terenie całej Polski, w tym na Mazowszu, trwają spotkania, na których prezentowane są zagadnienia dotyczące reformy, a także rozpatrywane są problemy i dylematy jakie pojawiają się wobec zmian. Konieczność wprowadzenia reformy argumentował wojewoda mazowiecki.

- Reforma systemu oświaty jest niezbędna do tego, by dostosować ofertę edukacyjną do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz podnieść poziom kształcenia młodych Polaków. Młodzi ludzie muszą mieć zapewnioną możliwość wyboru szkół i profilów kształcenia odpowiadających ich zainteresowaniom oraz predyspozycjom. To w dużej mierze zwiększa szanse osób kończących edukację na znalezienie oczekiwanej pracy. Zaproponowane zmiany w systemie edukacji od początku prac nad projektem ustawy są konsultowane z nauczycielami, rodzicami i samorządowcami. Reforma ma służyć uczniom oraz społeczeństwu i gospodarce w perspektywie wieloletniej - powiedział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

Na spotkaniu dla samorządowców, które zorganizowano w Ostrołęckim Centrum Kultury wypłynęły niepokoje i obawy związane ze zmianami. Włodarze gmin i powiatów poruszyli m.in. problem finansowania prywatnych przedszkoli, które, jak wskazywali mówcy, bardzo często wyłudzają pieniądze od samorządów. Problem potwierdził wojewoda Zdzisław Sipiera i zapowiedział w tej mierze działania. Innym, niezwykle ważnym problemem są obawy wśród nauczycieli odnośnie utrzymania posady.

- Nie dziwię się niepokojom wśród nauczycieli gimnazjów, bo przecież to są ich stanowiska pracy. Ale mogę uspokoić, że liczba dzieci w systemie nie ulega zmianie. Jedyne co może się zmienić to miejsce ich pracy, a być może będzie trzeba uzupełnić etat ze szkoły podstawowej w szkołach średnich lub skorzystać z innych rozwiązań, których dla nauczycieli nie zabraknie. Pracy w ogólnopolskim rozrachunku ma nawet przybyć, dlatego, gdy tylko samorządy podejmą decyzję co do sieci szkół, będziemy dokładnie wiedzieli, co się stanie z każdym nauczycielem w poszczególnych szkołach - uspokajała Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty.

W Ostrołęce temat reformy poruszany był już na spotkaniu z ramienia ostrołęckiej delegatury kuratorium. Spotkanie z wojewodą i kuratorem oświaty było kolejnym etapem informowania społeczeństwa o reformie edukacji w Polsce. Temat będzie na pewno podjęty w momencie, kiedy samorządy ujawnią nową sieć szkół na swoim terenie.

- Samorządy mają konkretny termin - do 31 marca 2017 roku - na przedstawienie uchwały dotyczącej nowej sieci szkół na terenie swojego obwodu. Uchwała powinna się również odpowiednio wcześniej ukazać na stronie BIP oraz w miejscu ogólnodostępnym dla mieszkańców. Samorząd musi na 21 dni wcześniej wystąpić z projektem uchwały do kuratorium oraz do związków zawodowych, skąd otrzyma opinię. Gdy kuratorium wyda opinię pozytywną, wówczas będzie można ją upublicznić - powiedziała kurator oświaty.

Konferencja odbyła się 5 grudnia br. w Ostrołęckim Centrum Kultury.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Wojewoda mazowiecki i kurator oświaty o reformie szkolnictwa (zdjęcia)

1/24
2/24
3/24
4/24
5/24
6/24
7/24
8/24
9/24
10/24
11/24
12/24

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.