Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Noc Kupały - dziś najkrótsza noc w roku

Dziś wypada letnie przesilenie, co oznacza, że wchodzimy w początek astronomicznego lata. Przeżyjemy najdłuższy dzień w całym roku, i najkrótszą noc. Wiążą się z tym także stare słowiańskie obrzędy, które do dziś przetrwały na niektórych terenach Polski.

2018/06/kwiat-paproc-jpg_5b2b59d4008dc

Przesilenie wypada dokładnie o godz. 18.38, co oznacza, że oś obrotu Ziemi będzie wychylona maksymalnie w kierunku Słońca.

Już od czasów starożytnych był to czas wielkiego świętowania - także na naszych, słowiańskich ziemiach, gdzie święto nazywane było Nocą Kupały lub Sobótką.

Z najkrótszą nocą w roku wiązało się wiele tradycji i obrzędów. Rozpalano ogniska i ucztowano, oddając się beztroskiej zabawie. Kto poszukiwał szczęścia, dostatki i miłości, wyruszał na poszukiwanie perunowego ziela - kwiatu paproci, który według starych legend, zakwita tylko w tę magiczną noc. Kto go odnajdzie, w mrocznych ostępach, pośród leśnej gęstwiny, przed tym bogactwo i niezmierzone szczęście.

Noc Kupały to czas uciech i zabawy oraz zapewnienia sobie pomyślności, zdrowia, urody oraz urodzaju. Skakano przez ogniska, co miało oczyszczać oraz chronić przed złem, chorobami i nieszczęściem. Wianki zakładano też zwierzętom gospodarskim, aby ustrzec je przed urokami. Kąpano się w rzekach i jeziorach, bo wierzono, że w ten czas woda miała właściwości lecznicze i uzdrawiające.

Kupalnocka to także słowiańskie święto zakochanych. Kojarzono wówczas pary, zakochani oddawali się uciechom, a panny puszczały na wodę wianki, z nadzieją, że wypatrzony kawaler złapie go i przyniesie, a tym samym zostanie jej wybrankiem. Noc Kupały to też wyjątkowo dobry czas na wróżby. Jedna z nich, praktykowana do dziś, to wróżba "Kocha - nie kocha" z polnych kwiatów.

W wyniku chrystianizacji, kościół, nie mogąc wykorzenić ludowej obrzędowości, nadał Kupalnocce patrona - Jana Chrzciciela i ustanowił na 23 czerwca Noc Świętojańską czyli wigilię św. Jana. W przypadku obu świąt nawiązujemy do tych samych, ludowych zwyczajów, do których coraz częściej wracamy.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.