Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Mieszkańcy powiatu ostrowskiego wśród nowo zaprzysiężonych terytorialsów (zdjęcia)

W miniony weekend na terenie ciechanowskich koszar odbyła się piąta przysięga wojskowa żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wśród przysięgających było trzech mieszkańców powiatu ostrowskiego.

2019/10/przysiega-terytorialsow-007-jpg_5d9b15a0c8884 Fot. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

W niedzielne południe na placu apelowym 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy, którzy od 21 października realizowali szkolenie podstawowe w mazowieckiej brygadzie. Słowa roty przysięgi wypowiedziało 64 nowych terytorialsów.

Dowódca Brygady płk. Andrzej Wasielewski, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że służba w wojskach obrony terytorialnej cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

- Dzisiejsza przysięga jest piątą przysięgą w tym roku, a jedenastą od czasu powstania brygady. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu służbą terytorialną, udało nam się sformować kolejny, czwarty już batalion, a liczebność 5 MBOT wzrosła do ponad 2 tysięcy - mówił.

Kolejne szkolenie przeznaczone zarówno dla osób, które nie miały nigdy wcześniej styczności z służbą wojskową, ale także dla rezerwistów, odbędzie się 23 listopada a jego zwieńczeniem będzie przysięga wojskowa 8 grudnia. Podczas uroczystości zostały wręczone wyróżnienia żołnierzom, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem oraz osiągnęli najwyższe wyniki podczas szkolenia podstawowego.

- Jesteście dopiero na początku swojej żołnierskiej drogi. Przed wami wiele kolejnych bardzo ważnych wyzwań. Już za miesiąc rozpoczniecie cykl szkoleń rotacyjnych podczas szkolenia indywidualnego, w dalszej perspektywie przygotowanie specjalistyczne i szkolenie zgrywające w ramach pododdziału. A wszystko po to, by za jakiś czas, być w pełni gotowym nieść wsparcie lokalnym społecznościom, a w przypadku kryzysu czy wojny móc stanąć w obronie ojczyzny - powiedział płk. Wasielewski zwracając się do przysięgających żołnierzy.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze, zasilą szeregi batalionu w Ciechanowie, Komorowie, Zegrzu Południowym oraz w Siedlcach. Już za miesiąc rozpoczną szkolenia rotacyjne, które będą odbywali jeden weekend w miesiącu.

Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tys. żołnierzy z czego 1,8 tys. stanowią żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową.


Zobacz zdjęcia: Mieszkańcy powiatu ostrowskiego wśród nowo zaprzysiężonych terytorialsów (zdjęcia)

1/10
2/10
3/10
4/10
5/10
6/10
7/10
8/10
9/10
10/10