Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Jakie zmiany przyniesie nam 2020 rok? Czekają nas podwyżki płac, ale też towarów i usług

Nowy rok zawsze niesie zmiany, zarówno pozytywne jak i negatywne. Co przyniesie nam rok 2020? Czy powinniśmy się obawiać? Przedstawiamy sprawy, tematy i nowelizacje przepisów, z którymi warto się zapoznać, abyśmy świadomie i z garścią wiedzy wkroczyli w kolejny rok.

2020/01/2019-2020-s-jpg_5e0c59262eb42

Zaczynamy optymistycznie, bo od podwyżki płacy minimalnej oraz stawki godzinowej. Szybko jednak zejdziemy na ziemię, bo czekają nas także znaczne podwyżki za towary i usługi.

Płaca minimalna i stawka godzinowa w górę

W 2020 roku płaca minimalna wzrośnie o 350 złotych i wyniesie 2600 złotych brutto. To jedna z najważniejszych zmian, które dotyczą pracowników i pracodawców. Dodatkowo od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ma wzrosnąć także stawka godzinowa - minimalna stawka godzinowa wynosić będzie 17 zł (w 2019 roku kształtowała się na poziomie 14,70 zł).

Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, waloryzowane jest także świadczenie pielęgnacyjne, które w 2020 roku wyniesie 1830 zł netto. To oznacza wzrost o 247 zł z 1583 zł w roku bieżącym. Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest przede wszystkim rodzicowi, który rezygnuje lub nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, by opiekować się niepełnosprawnym od dzieciństwa dzieckiem.

Zaostrzony zakaz handlu w niedziele

Od 1 stycznia 2020 r. zacznie obowiązywać najostrzejsza forma ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Niedziel handlowych w całym roku pozostanie zaledwie siedem - będą to dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. W pozostałe niedziele będzie obowiązywał zakaz handlu.

Wyższe dofinansowanie dla niepełnosprawnych

Od nowego roku wzrasta również dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej oraz zakładów aktywności zawodowej i wyniesie 20 tys. 496 zł. To wzrost o 2 tys. 400 zł w porównaniu do obowiązującej obecnie stawki. W przypadku zakładów aktywności zawodowej przyszłoroczna podwyżka wyniesie 2 tys. 250 zł. To oznacza, że od 1 stycznia dofinansowanie rocznego pobytu jednej osoby niepełnosprawnej w tej placówce wynosić będzie 25 tys. zł.

Mikrorachunek potrzebny każdemu

Od 1 stycznia 2020 w rozliczeniach z urzędem skarbowym trzeba stosować mikrorachunek podatkowy. To udogodnienie przede wszystkim dla płatników PIT, VAT oraz CIT. Rewolucja dotyczy jednak wszystkich podatników. Mikrorachunki podatkowe utworzono zarówno dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i dla tych, którzy takiej działalności nie prowadzą. Na konto będzie bowiem trzeba uiszczać np. opłaty wynikające z mandatów oraz opłat kosztów sądowych. Swój indywidualny rachunek poznasz poprzez specjalny generator na stronie podatki.gov.pl.

Podwyżka cen prądu

Strona rządowa zapowiada, ze podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych nie będą wyższe, niż wzrost o 5-7 proc. w stosunku do obecnie obowiązujących. Nieoficjalne informacje wskazują jednak, że możemy się spodziewać znacznie większego podniesienia cen za prąd. Według prognoz w 2020 roku ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o ok. 40 proc. dla przedsiębiorstw i o 20-30 proc. dla gospodarstw domowych. Gdzie leży prawda, zapewne przekonamy się o tym niebawem na własnej skórze.

Wyższa akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe

Od 1 stycznia 2020 roku ma wejść wyższa, aż o 10 proc., akcyza na alkohole i wyroby tytoniowe. Oznacza to, że pół litra wódki zdrożeje o około 1,4 zł, zaś paczka papierosów o nieco ponad 1 zł. Według resortu finansów zmiana stawek akcyzy na używki wynika z wdrożenia polityki prozdrowotnej. Chodzi przede wszystkim o rosnące koszty przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, oraz zgony w wyniku nadużywania alkoholu i wyrobów tytoniowych. 

Jazda na suwak i korytarz życia

Już w grudniu 2019 roku w życie weszły przepisy dotyczące korytarza życia oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego, czyli tzw. jazdy na suwak. Zmiany mogą pozornie przysporzyć kierowcom trudności, jednak podobne rozwiązania od lat skutecznie funkcjonują w wielu krajach europejskich.

Przepisy dotyczące jazdy na suwak precyzują sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie. Natomiast obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie. Opis zasad znajdziesz Jazda na suwak i korytarz życia. Od dziś zaczynają obowiązywać nowe przepisy w ruchu drogowym.

To oczywiście nie wszystkie zmiany, jakie czekają nas w nowym roku. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale też każda inna osoba powinna prześledzić najnowsze zmiany m.in,. w prawie podatkowym, ale też nowelizacje ustaw, zmiany w przepisach drogowych, środowiskowych i innych. Część zacznie obowiązywać od 1 stycznia, część zaś wejdzie w życie w trakcie kolejnych miesięcy.