Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Zdrowie


E-recepta od 8 stycznia działa w całym kraju (wideo)

E-recepta to elektroniczna postać recepty, która od 8 stycznia 2020 roku zastąpiła tradycyjną receptę. Każdy pacjent w gabinecie lekarskim, zamiast tradycyjnej recepty, otrzyma jej elektroniczne wydanie, ale może też dostać wydruk informacyjny, na podstawie którego będzie można wykupić przepisane leki.

2020/01/erecepta-jpg_5e16eb70a1cd1

Aby móc korzystać z e-recepty, należy wejść na stronę pacjent.gov.pl i zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Można tego dokonać m.in. za pomocą profilu zaufanego - jeśli go nie masz - załóż profil. Następnie, na stronie IKP, w zakładce "Moje konto" wybrać rodzaj powiadomień - SMS lub e-mail, albo obie opcje.

Jak działa e-recepta?
Recepta, niegdyś wypisywana w całości ręcznie przez lekarza, a później wystawiana w programie komputerowym, teraz zmienia swoje oblicze i będzie funkcjonowała w formie elektronicznej. Od 8 stycznia br., przychodząc do lekarza, otrzymasz e-receptę. W zależności od tego, jaką opcję wybierzesz na stronie Internetowego Konta Pacjenta - powiadomienie otrzymasz na telefon w formie SMS-a, e-maila lub jako wydruk informacyjny.

W wiadomości SMS dostaniesz czterocyfrowy kod, który należy podać w aptece wraz z numerem PESEL (swoim lub osoby dla której odbierasz medykamenty).

Jeśli skorzystasz z opcji e-mail, wówczas w treści otrzymasz dokument w formie pdf. Otwierając plik, farmaceuta w aptece zeskanuje kod z informacji o e-recepcie i wyda potrzebne lekarstwa.

Lekarz może także wystawić ci wydruk informacyjny, na podstawie którego również można zrealizować receptę w każdej aptece.

E-recepta ma wiele zalet. Co dzięki niej zyskasz?
Jeżeli przepisano ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji - każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece. Nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek - e-recepta jest zawsze czytelna. Nie zgubisz jej - wszystkie e-recepty zapisują się na twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce.

Jeżeli korzystasz z Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
W każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek - na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu. Otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem). Możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych twoim dzieciom do 18 roku życia.

Aby zrealizować e-receptę, możesz to zrobić nawet w sytuacji, kiedy apteka ma problem z połączeniem internetowym. Wówczas farmaceuta poprosi cie o podpisanie oświadczenia i okazanie dowodu osobistego.

Więcej na ten temat na stronie pacjent.gov.pl i w poniższym informatorze wideo.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.