Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Przemoc w domach koszmarem dla dzieci, izolacja społeczna przyczyną wielu awantur

Domowa izolacja i całkowity zakaz wychodzenia z domów są prawdziwym koszmarem dla dzieci, które doświadczają przemocy domowej i nie mają możliwości izolowania się od swoich oprawców. Oblężenie przeżywa całodobowy Telefon Zaufania, ale dzieci coraz częściej - zamiast dzwonić - decydują się na wysyłanie wiadomości z prośbą o pomoc.

2019/06/przemoc-dom-jpg_5d11cd83703d1

Obszerny artykuł o przemocy w domach opublikował portal Gazeta.pl.

- Znacznie trudniej jest rozmawiać o swoich problemach, kiedy za ścianą jest rodzic - wskazują przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w rozmowie z portalem Gazeta.pl. Ich zdaniem zakaz wychodzenia z domu dla dzieci poniżej 18. roku życia to łamanie ich praw.

O jakiej treści są zgłoszenia odbierane przez konsultantów? - Tych telefonów są tysiące od dzieci z całej Polski, które mówią właśnie o tym, że w domu nie da się wytrzymać, że to jest najgorszy czas w ich życiu - mówiła Paula Włodarczyk z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w rozmowie z TVN24. Jak dodała, dzieci piszą do konsultantów o swoich myślach samobójczych i towarzyszącym im obniżonym nastroju. Oprócz nasilonych problemów w domu, stresują się także epidemią koronawirusa i boją się, że nie uda im się zaliczyć egzaminów w trybie zdalnym.

W marcu konsultanci Telefonu Zaufania odebrali 5239 telefonów i 1145 wiadomości. 76 razy interweniowano w skrajnie niebezpiecznych przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera Morawieckiego o cofnięcie rozporządzenia, które zakazuje dzieciom poniżej 18. roku życia z domów. Z wnioskiem o monitorowanie sytuacji zwrócił się także do minister rodziny Rzecznik Praw Obywatelskich.

Być może wiesz tylko Ty
Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" na swojej stronie internetowej podaje wiele wskazówek jak zwracać uwagę na przemoc i bite dzieci.

- Pamiętaj, że być może jesteś jedyną osobą, która zauważyła, że dziecko potrzebuje pomocy! Jeśli nie jesteś pewny, czy podejrzenia są słuszne, możesz zwrócić się do instytucji, które mają obowiązek sprawdzić, co dzieje się w domu dziecka i jeśli jest taka potrzeba, udzielić pomocy dziecku i rodzicom. Ale żeby instytucje te mogły zacząć działać, muszą otrzymać informację, że dane dziecko lub rodzina potrzebuje wsparcia - czytamy na stronach FDDS.pl.

Symptomy krzywdzenia
- Symptomy różnych rodzajów krzywdzenia dzielą się na specyficzne (z pewnością lub wysokim prawdopodobieństwem wskazujące wystąpienie danej formy krzywdzenia) lub niespecyficzne (mogące się pojawić w wyniku różnych sytuacji w życiu dziecka). Symptomy krzywdzenia są w zdecydowanej większości niespecyficzne, ich obraz zależy od wielu czynników: wieku dziecka i jego cech, rodzajów i form krzywdzenia, czasu trwania krzywdzenia, sprawcy krzywdzenia i jego roli w życiu dziecka, wsparcia otrzymanego w rodzinie i dalszym otoczeniu. Więcej na stronach FDDS.pl.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
tel. 116-111

Wsparcie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Fundacja Feminoteka dla kobiet doświadczających przemocy lub zagrożonych przemocą
tel. 888-88-33-88

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 bezpłatne porady prawne i psychologiczne - telefonicznie, mailowo, przez Skype lub inną formę, która będzie odpowiednia.

e-mail: pomoc@feminoteka.pl

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
tel. 22 668-70-00

Poradnia działa 7 dni w tygodniu w godzinach 12.00-18.00. Dyżury pełnią przeszkoleni specjaliści: psycholodzy i prawnicy. Infolinia przeznaczona jest dla wszystkich osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym ze szczególnym uwzględnieniem osób doświadczających przemocy w rodzinie oraz jej świadków.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.