Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wybory


Rząd już przekazał dane Polaków Poczcie Polskiej. Udostępniło je Ministerstwo Cyfryzacji

Jak ustaliła gazeta "Rzeczpospolita", rząd zdobył już dane wszystkich wyborców i przekazał je Poczcie Polskiej. Pełne dane bazy PESEL obywateli udostępniło Ministerstwo Cyfryzacji. Dane przekazano na mocy ustawy z 18 kwietnia 2020 r. czyli tak zwanej ustawy Covid.

2020/02/wybory-polska-jpg_5e3bd778e546a

Ustawa z 18 kwietnia o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 czyli tzw. ustawa Covid, obliguje ministra cyfryzacji do przekazania - w terminie dwóch dni od dnia złożenia wniosku przez operatora pocztowego - danych z rejestru PESEL, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów na prezydenta RP.

Z drugiej strony w Senacie nadal jest procedowana i jeszcze nie obowiązuje ustawa "kopertowa" o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r.

Jeden z zapisów tejże ustawy głosi, że samorządy przekazują spis wyborów w dniu wejścia w życie ustawy. Robiąc to wcześniej, nie działają zgodnie z literą prawa.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", 20 kwietnia 2020 r. Poczta Polska S.A. zwróciła się z elektronicznym wnioskiem o przekazanie danych do Ministerstwa Cyfryzacji. I w dwa dni je dostała.

Nie zmienia to jednak faktu, że problemy z przygotowaniem głosowania korespondencyjnego nie znikają. Decyzję wydaną przez premiera, która nakazuje Poczcie Polskiej przygotowanie do wyborów korespondencyjnych, może zaskarżyć do sądu administracyjnego i zablokować rzecznik praw obywatelskich.

- Kontrowersyjny wniosek Poczty Polskiej o przekazanie spisów wyborców w gminach operator rozesłał w ubiegłym tygodniu e-mailem do blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w kraju. Do wniosków Poczta dołączyła decyzję z 16 kwietnia podpisaną przez premiera Mateusza Morawieckiego. W decyzji tej polecono Poczcie Polskiej S.A. "podjęcie i realizację niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, w szczególności poprzez przygotowanie struktury organizacyjnej, zapewnienie niezbędnej infrastruktury oraz pozyskanie koniecznych zasobów materialnych i kadrowych". Tyle że nie ma do tego jeszcze ustawy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Cały artykuł dostępny jest na stronie "Rzeczpospolitej".

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.