Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wybory


Wybory w czasach pandemii. Jakie zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w lokalach wyborczych? Czy należy spodziewać się kolejek?

W najbliższą niedzielę 28 czerwca Polacy pójdą do urn, aby zdecydować kto przez najbliższe pięć lat będzie rządził państwem. Te wybory prezydenckie będą inne niż dotychczas. Zarówno wyborców, jak i członków komisji będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa. Czy przed lokalami wyborczymi należy spodziewać się kolejek?

2020/05/urna-wybory-jpg_5eb117ad402a5

O najważniejszych zasadach mówiła na antenie TVN24 Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Pietrzak wyjaśniła, o czym powinien pamiętać wyborca oprócz zabrania ze sobą maseczki oraz długopisu.

- Przede wszystkim, żeby zachować odstęp, dystans. To dotyczy wszelkiej przestrzeni publicznej, w związku z tym również lokali wyborczych. One się nie różnią niczym od wizyty w urzędzie czy w sklepie. Trzeba zachować wszelkie środki ostrożności, dla własnego bezpieczeństwa przede wszystkim - mówiła w TVN24 Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Wyborcy muszą też pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości ze zdjęciem. Aby komisja mogła potwierdzić tożsamość wyborcy trzeba będzie na chwilę uchylić swojej maseczki. Jeśli wolimy, to zamiast maseczki możemy zabrać ze sobą przyłbicę.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego zwracała uwagę w TVN24, że podczas tegorocznych wyborów prezydenckich - w związku z epidemią koronawirusa - kolejki wyborców będą ustawiały się przed lokalami wyborczymi, a nie w środku.

- Będą kolejki przed [lokalami - red.] - zdajemy sobie z tego sprawę. Zwłaszcza w tych większych miastach, tam gdzie są duże obwody, większa liczba wyborców. Komisje są szkolone w tym zakresie - zapewniła Pietrzak.na antenie TVN 24.

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, a ewentualna druga tura - 12 lipca. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21. Wybory odbędą się w formie mieszanej - tradycyjnie w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie dla chętnych lub osób na kwarantannie.

Źródło: TVN24.pl.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.