Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Andrzejewo


Mieszkańcy małej miejscowości Kuleszki-Nienałty świętowali 600-lecie wsi

Mieszkańcy miejscowości Kuleszki-Nienałty w gminie Andrzejewo godnie uczcili 600-lecie swojej wsi. Postawiono specjalny kamień, była też okazja do integracyjnego spotkania.

2020/08/600-lat-nienalty-jpg_5f4631e3c3ec5 www.to.com.pl

Na kamieniu upamiętniającym 600-lecie wsi wypisane są trzy nazwy - Kuleszki-Nienałty, Kuleszki Małe i Kuleszki Duże. Dziś administracyjnie istnieje tylko wieś Kuleszki-Nienałty (Kuleszki Małe i Kuleszki Duże są jej częściami). Historia wsi jest jednak bogata. Bada ją i propaguje wśród krajan Michał Rutkowski - mieszkaniec tej miejscowości, poprzedni wójt gminy Andrzejewo i obecny... zastępca wójta w gminie Boguty-Pianki.

Zapraszamy do zapoznania się z historią wsi Kileszki-Nienałty:

Na Pierwsze oznaki istnienia wsi o nazwie Kuleschky, natykamy się w połowie XVw. Wówczas była wsią, należącą do rycerza, który zwał się zapewne Kulesza. Kazimierz Rymut klasyfikuje średniowieczne nazwisko Kulesza, w grupie nazwisk pochodzących od "kula", "kuleć", "kulić" lub od staropolskiej nazwy potrawy z mąki - "kuleszy".

Kilkadziesiąt lat później, współwłaścicielem Kuleszków był rycerz o nazwisku Nienałt (Paulum Nyenalth - Paweł Nienałt) pochodzący prawdopodobnie z okolicy Zarębów Kościelnych i pieczętujący się herbem Nałęcz. Tak, więc powstała wieś o nazwie Kuleszki - Nienałty, własność Kuleszów i Nienałtów. Później ród Kuleszów musiał troszkę zubożeć, bo kolejnymi dziedzicami, przez szereg lat byli potomkowie Nienałtów. Część posiadłości należąca do Kuleszów uległa w dalszych latach "rozdrobnieniu" i nie była już własnością podległą Kuleszom, ale też innym rodom szlacheckim. Wyodrębniły się dwie miejscowości: Kuleszki - własność Kuleszów (być może nie tylko) oraz Kuleszki - Nienałty, gdzie znaczną rolę odgrywali Nienałtowie. Do tego Kuleszki podzieliły się na Kuleszki Małe, które były dziedzictwem Kuleszów, oraz Kuleszki Większe, gdzie współdziedziczyli, obok Kuleszów i Nienałtowskich Dłuscy i Grabowscy. Obok Nienałtów powstała też mała osada o nazwie Nienałty - Załęgi

 U kresu siedemnastego wieku, na wolnej elekcji zjawił się Jakub Nienałtowski z Kuleszków - Nienałtów; syn Adama - dziedzica tych dóbr. Nie wiem za kim się opowiadał (kandydował m.in. syn zmarłego króla Jana III Sobieskiego, Jakub Ludwik), ale na władcę Polski wybrano wówczas Augusta II Sasa. Co prawda, szlachta demokratycznie wybrała na swego władcę Françoisa Louisa de Bourbon-Conti, ale ten nie dojechał na czas z Paryża i królem ogłosił się Fryderyk August. W tych okolicznościach Jakub Sobieski opowiedział się za księciem Conti. Nie na wiele się to zdało...

W roku 1883 w Kuleszkach Wielkich odnotowano istnienie 3 domów i 29 mieszkańców, a w Kuleszkach Małych 3 domy i 17 mieszkańców.

Po wojnie polsko - bolszewickiej, w 1924r. spis powszechny informuje o Kuleszkach, gdzie było 9 domów i 67 mieszkańców (34 mężczyzn i 33 kobiety). Prawdopodobnie do spisu wpisano całą okolicę szlachecką, jako jeden twór o mianie Kuleszki. Dlatego będą to wspólne dane dla Kuleszków (Małych i Wielkich) oraz Kuleszków - Nienałtów.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama