Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Wiadomości z powiatu


Ponad 1,2 tysiąca mazowieckich przedsiębiorców skorzysta z dotacji płynnościowych z UE

Znane są już wyniki pierwszego konkursu o dotacje płynnościowe z Unii Europejskiej dla mazowieckich przedsiębiorców, którzy mierzą się ze skutkami epidemii COVID-19. Z uruchomionej przez Samorząd Mazowsza pomocy finansowej na cele obrotowe i utrzymanie działalności będzie mogło skorzystać 1276 firm z branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, wystawienniczo-targowej oraz artystycznej.

2020/10/dotacje-z-ue-hotele-jpg_5f7c2a43f1303 Mazowsze Serce Polski

Do dofinansowania skierowane zostały wszystkie wnioski spełniające wymogi konkursu, a ich wsparcie przekroczy 48,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Pandemia COVID-19 postawiła cały świat przed ogromnym wyzwaniem społeczno-gospodarczym. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy z branży turystycznej, hotelarskiej, konferencyjnej, artystycznej i gastronomicznej, których mimo odmrożenia gospodarki wciąż dotyczą duże ograniczenia w funkcjonowaniu. Tylko w przypadku samej bazy noclegowej nasz region odnotował spadek o blisko 60 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dlatego jak zauważa marszałek Adam Struzik konieczna jest dalsza pomoc samorządu Mazowsza w ramach środków unijnych - "Już w najbliższych dniach chcemy uruchomić kolejny konkurs. Na jego realizację przeznaczymy ponad 40 mln zł środków unijnych w ramach naszego programu operacyjnego. Obecnie trwają prace nad jego przygotowaniem. Cały czas są też dostępne pożyczki płynnościowe"  - dodaje. 

Pierwszy konkurs skierowany był na wsparcie mikroprzedsiębiorstw (w tym samozatrudnionych) oraz małych firm. Jak zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk, po pierwszym okresie epidemii nastąpiło stopniowe znoszenie ograniczeń regulujących działalność biznesową, jednak wielu przedsiębiorców wciąż nie mogło wrócić do pełnej dotychczasowej działalności. - "Dlatego już w lipcu uruchomiliśmy pierwszy konkurs, dzięki któremu z pomocy finansowej będzie mogło teraz skorzystać 1,2 tys. firm" - tłumaczy wicemarszałek.

W naborze (30 lipca-7 sierpnia) przedsiębiorcy złożyli ponad 2,1 tysiąca wniosków o dofinansowanie. Na wsparcie miały szansę wyłącznie firmy, których przychody ze sprzedaży w czerwcu 2020 r. spadły o co najmniej 50 proc. w stosunku do czerwca 2019 r. Co ważne, kolejność złożenia dokumentów nie miała znaczenia. Każdy wniosek złożony w terminie został poddany ocenie spełniania wymogów ubiegania się o dofinansowanie. Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych zauważa, że połowa wniosków skierowanych do dofinansowania złożona został przez jednoosobowe firmy. - "To często wynika ze specyfiki funkcjonowania poszczególnych branż. Tacy przedsiębiorcy mogli wnioskować o 23,5 tys. zł na okres trzech miesięcy. Najmniej projektów z kolei pochodzi od małych firm, do których już wcześniej z różnych źródeł kierowana była pomoc na utrzymanie zatrudnienia" - podsumowuje dyrektor.

Dofinansowanie obejmie zaspokojenie bieżących i pilnych potrzeb przedsiębiorstwa przez maksymalnie 3 miesiące. Firmy będą mogły przeznaczyć dotacje na m.in.: wynagrodzenia pracowników, pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych, pokrycie zobowiązań handlowych, zaległych faktur, kosztów użytkowania infrastruktury czy zakupu towarów.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

- Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.

- Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie www.funduszedlamazowsza.eu oraz na  profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter.

- Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.