Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


Podsumowanie projektu "Pamiętamy 1920-2020"

Miejska Biblioteka Publiczna zrobiła naprawdę wiele, by zadbać o pamięć o ludziach i wydarzeniach wojny 1920 roku na ziemi Ostrowskiej w 100. rocznicę zwycięstwa nad bolszewicką Rosja.

2020/08/ostrowianie-spiewaja-jpg_5f48b045cdee6

Chcielibyśmy podsumować i przedstawić wszystkie imprezy, które towarzyszyły ostrowskiej społeczności w ramach projektu "Pamiętamy 1920-2020", który został napisany i wcielony w życie przez pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.

Warsztaty rękodzielnicze
Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze, integrujące mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej. Podczas zajęć 13 i 18 sierpnia 2020 uczestnicy wykonali kokardy narodowe, biało-czerwone chorągiewki oraz dekoracje, które zostały wręczone podczas koncertu pieśni patriotycznych - "Ostrowianie Śpiewają" - więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ.

Rok 1920 na Ziemi Ostrowskiej
Autokarowy rajd historyczny do miejsc bitew z oddziałami sowieckimi położonych w przedwojennych granicach powiatu ostrowskiego, połączony z lekcją muzealną. Przewodnikiem wycieczki był Andrzej Mierzwiński - pasjonat lokalnej historii, wnuk uczestnika wojny 1920r.

Piknik historyczny
Zorganizowany dnia 27 sierpnia, we współpracy z Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie. Nauka i zabawa dla uczestników w każdym wieku. Plac przed Starą Elektrownią zamienił się w obozowisko polowe z namiotami i wyposażeniem, ponadto: wystawa pamiątek i wydawnictw z 1920 r., armata polowa Schneider z pokazem strzelania, zajęcia dla dzieci, nauka musztry, a dla smakoszy - wojskowa grochówka. Więcej o tym wydarzeniu możecie przeczytać TUTAJ.

Ostrowianie Śpiewają
Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek żołnierskich z zespołem "Mikstura". Koncert odbył się w Starej Elektrowni, dnia 27 sierpnia i był świetnym momentem do wspólnej integracji mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej w rytm piosenek i pieśni z tamtych lat. Więcej o tym wydarzeniu możecie przeczytać TUTAJ.

Warsztaty graficzne
Młodzież pod okiem instruktora zaprojektowała okolicznościowe pocztówki nawiązujące tematyką do wydarzeń z 1920r. na Ziemi Ostrowskiej. Projekty pocztówek są dostępne na stronie internetowej biblioteki z możliwością pobrania i wydruku. Warsztaty odbyły się 10 września, a więcej o nich przeczytać możecie TUTAJ.

Spotkanie historycznych pasjonatów w Starej Elektrowni
1 października odbyło się spotkanie z Moniką Beyer wnuczką Williama Beyera, ochotnika poległego 4 sierpnia 1920 r. w bitwie pod Paprocią i Pęchratką, przedstawicielami Stowarzyszenia "Wizna 1939", którzy pojawili się na spotkaniu w dziesięcioosobowym zespole, grupą rekonstrukcyjną z Zambrowa na czele z Pawłem Sanewski oraz Franciszkiem Głębocki - pasjonatem historycznym z Szumowa - więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ.

Rok 1920 na Ziemi Ostrowskiej
Wystawa plenerowa ilustrująca istotne wydarzenia z 1920 roku, jakie miały miejsce na Ziemi ostrowskiej oraz przestawiająca bohaterów walk o niepodległość. Ekspozycja udostępniona została wzdłuż ul. 11 listopada w dniach od 24.09 do 20.10. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ.

Podcasty
Których tematem jest bitwa 4 sierpnia 1920 r. stoczona na przedpolach Ostrowi Mazowieckiej oraz walki z bolszewikami 18 pułku artylerii lekkiej, przygotowane przez Andrzeja Mierzwińskiego. Audycje są dostępne na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi 
Mazowieckiej- TUTAJ.

Nie sposób nie docenić wysiłku i uporu wszystkich zaangażowanych w projekt "Pamiętamy 1920-2020". Miejska Biblioteka Publiczna to wspaniali ludzie, którzy dla dobra wspólnego dokładają wszelkich starań, by dbać o pamięć i pielęgnowanie rzeczy istotnych w imię krzepienia wartości patriotycznych.

"Projekt zyskał uznanie Biura Programu Niepodległa i jako jeden z najciekawszych został
wytypowany do reportażu telewizyjnego. Cieszymy się, że nasze projekty są wysoko
oceniane, a ostrowska społeczność chętnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych
przez Bibliotekę" - tak projekt "Pamiętamy 1920-2020" komentuję dyrektor MBP w Ostrowi Mazowieckiej, Jolanta Andruszkiewicz

Dzięki całej załodze MBP w Ostrowi Mazowieckiej byliśmy świadkami wielu imprez, które poza wspominaniem i utrwalaniem historii były okazją do wspólnej integracji, unifikacji pokoleń i budowania więzi osób zamieszkałych w naszym mieście. Wszystkie przedsięwzięcia zasługują na pochwałę, a naszym ulubionym było - "Ostrowianie Śpiewają". Pieśni patriotyczne, wspólnota i biało-czerwona flaga w górze.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.