Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Czy klimatyzator przenośny 4w1 (chłodzenie, wentylacja, osuszanie i ogrzewanie) ma sens?

Wobec ocieplającego się klimatu i zwiększającej się liczby dni słonecznych w roku, klimatyzatory przenośne stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku czy innym budynku wielorodzinnym. Na rynku pojawia się również coraz więcej urządzeń typu 4w1, z odwróconą pompą ciepła, które mogą ogrzewać nasze mieszkania zimą. Czy klimatyzatory przenośne z funkcją ogrzewania mają sens i jakie urządzenia warto wybrać? 

2021/02/klimatyzator-przenosny-w-mieszkaniu-jpg_6033a06c1fbea

Klimatyzator przenośny z funkcją ogrzewania – jak to działa?

Klimatyzator przenośny to urządzenie niewiele różniące się od tradycyjnej klimatyzacji naściennej. Układ chłodniczy złożony jest również ze sprężarki, parownika, skraplacza oraz wentylatora. Sam proces chłodzenia (wymiany temperatury) odbywa się za pomocą czynnika chłodzącego zastosowanego w parowniku. Parownik bowiem odbiera ciepło z otoczenia, czynnik chłodzący schładza je, a wentylator pomaga dostarczyć zimne powietrze do pomieszczenia. Woda z odparowanego ciepłego powietrza zbiera się w skraplaczu.

Ważnym elementem każdego klimatyzatora przenośnego jest również rura wyrzutowa. Tak jak w lodówce charakterystycznym elementem jest kratka służąca do odprowadzania ciepła, tak w klimatyzatorze funkcję te pełni właśnie wspomniana rura.

W przypadku klimatyzatorów przenośnych z funkcją ogrzewania, układ chłodniczy został zastosowany zawór czterogrodowy, który może odwrócić układ chłodniczy. W ten sposób to parownik staje się skraplaczem, a skraplacz parownikiem. Klimatyzatory przenośne w rankingu to zbiór najpopularniejszych urządzeń mobilnych, w tym klimatyzatorów typu 4w1.

Klimatyzator przenośny – jak wybrać odpowiedni?

Najważniejszymi aspektami w przypadku klimatyzatorów mobilnych są:

  • Moc chłodnicza oraz grzewcza – przekłada się na powierzchnię, którą urządzenie jest schłodzić lub ogrzać. W przypadku wolno lub średnio nagrzewających się pomieszczeń, przyjmuję się przelicznik – 0,81 kW na każde 10 m2, a więc do zmiany temp. w pomieszczeniach ok. 40 m2, potrzebne będzie urządzenie o mocy 3,24 kW.
  • Wydajność chłodnicza/grzewcza – wyrażana za pomocą współczynników EER i COP, pomoże w oszacowaniu opłacalności sprzętu. Obrazuje bowiem ile kW energii cieplnej urządzenie jest w stanie wytworzyć z 1 kW energii elektrycznej. W przypadku grzejników współczynnik ten wynosi 1 – czyli 1 kW energii cieplnej z 1 kW energii pobranej. W przypadku klimatyzatorów wartości te kształtują się na poziomie 2,5-3.
  • Przepływ powietrza – przekłada się na tempo, w jakim urządzenie schłodzi dane pomieszczenia. Przyjmuje się, że do efektywnego chłodzenia urządzenie powinno generować przepływ powietrza na poziomie min. ok 300 m3/h.
  • Głośność – praca klimatyzatorów (zarówno naściennych, jak i mobilnych) okupiona jest niestety pewnym hałasem. Szum w granicach 50-55 dB jest akceptowalny. Hałas na poziomie 65 dB może być na dłuższą metę ciężki do zniesienia.
  • Cena – najtańsze klimatyzatory mobilne kosztują ok. 1000-1200 zł. Klimatyzatory 4w1 to często koszt od 1700 zł w górę

Więcej informacji o tym jaki klimatyzator wybrać, przeczytacie w artykule: https://ranking-klimatyzatorow.pl/klimatyzator-do-mieszkania-jaki-wybrac/ 
 

Jaki klimatyzator 4w1 wybrać?

Ze względu na swoją uniwersalność, klimatyzatory typu 4w1 stają się coraz popularniejsze. Wśród dostępnych modeli warto zwrócić uwagę np. na klimatyzatory Fersk. Wyróżniają się one najlepszą relacją ceny do oferowanych parametrów oraz bogatym wyposażeniem.

Fersk Vind (3,52 kW)  – cena od 1799 zł

2021/02/fersk-vind-klimatyzator-do-mieszkania-jpg_6033a321334d1

Fersk Vind to polska propozycja klimatyzatora przenośnego typu 4w1. Urządzenie jest na rynku od 2019, szybko stając się jednym z najpopularniejszych klimatyzatorów mobilnych w Polsce. Największymi zaletami modelu są imponująca moc chłodnicza oraz grzewcza, odpowiednio 3,52 kW i 3,30 kW. Użytkownicy mogą również na funkcję swing, która pozwala na równomierne rozprowadzenia chłodnego lub ciepłego powietrza po pomieszczeniu.

Zmiany trybów pracy czy regulacja prędkości odbywa się z poziomu panelu sterowania na urządzeniu albo pilota dołączonego do zestawu. Bogato wyposażony zestaw montażowy, zawierający m.in. rękaw (uszczelkę) okienny, pomoże szybko i sprawnie zainstalować urządzenie i wyprowadzić rurę wyrzutową. Atutem Fersk Vind jest atrakcyjna cena urządzenia. W zimowej promocji na sezon 2020/21 jest ono dostępne za niespełna 1800 zł.

 

Artykuł partnera


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.