Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące fałszywych wiadomości SMS zawierających informację o nałożeniu kwarantanny.
Fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Warszawie / Facebook
Jak się okazuje mieszkańcy Mazowsza oraz całej Polski otrzymują fałszywe wiadomości SMS o nałożeniu kwarantanny. W treści wiadomości podany jest link do strony. Jest to oszustwo, które może być próbą wyłudzenia danych lub inne niebezpieczne działanie dotyczące danych zawartych w telefonie.
Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje o ostrożność oraz nie klikanie w przesłany link, a także usunięcie wiadomości.. Należy pamiętać, że kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników inspekcji sanitarnej.
- Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje prawidłowy sms o następującej treści: "Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play" - informuje Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.