Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Zbiórka podczas otwarcia sezonu morsowego w Ostrowi Mazowieckiej!

Stowarzyszenie Debra Polska - Kruchy Dotyk będzie prowadziło kampanię informacyjną, licytacje oraz zbiórkę funduszy do puszek podczas otwarcia sezonu morsowego.

2022/11/zbiorka-podczas-otwarcia-sezonu-morsowego-w-ostrowi-mazowieckiej-fot-stowarzyszenie-debra-polska-kruchy-dotyk-jpg_637b798acd23a Fot. Stowarzyszenie Debra Polska - Kruchy Dotyk

W niedzielę 27 listopada podczas otwarcia sezonu morsowego stowarzyszenie Debra Polska - Kruchy Dotyk będzie prowadziło kampanię informacyjną. Celem działania będzie realizacja celów statutowych, czyli wsparcia pacjentów chorych na epidermolysis bullosa - EB – pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Jest to bardzo rzadka jednak niezwykle uciążliwa choroba. W Polsce cierpi na nią około 300 osób, a z racji jej przebiegu chorują głównie małe dzieci, które nazywane są - Dzieci Motyle. Dlaczego? Mówi się, iż uderzenie skrzydeł motyla - bardzo małego owada może spowodować urazy skóry u pacjenta cierpiącego na EB. 

Dlaczego akurat z morsami? 

Skóra jest największych organem u człowieka a rany, które tworzą się u chorych na EB najczęściej pojawiają się na skórze. Podczas morsowania uczestnicy, wchodząc do lodowatej wody właśnie przez skórę odczuwają specyficzne "szczypanie". Coś jakby w jednej chwili tysiące igieł wbijało się w ciało. Osoby morsujące robią to na własne życzenie i dzięki temu nabywają odporności, hartują swoje organizmy. Jednak w każdej chwili podczas zimnej kąpieli mają możliwość przerwać ten stan odczuwania. 

Natomiast osoby chore na EB odczuwają w bardzo podobny sposób i niestety te odczucia to potworny ból. Ból, który towarzyszy im przez całe życie - od momentu poczęcia aż do jego końca. Niestety chorzy na EB nie mają możliwości przerwać tego stanu odczuwania. 

Życzeniem stowarzyszenia jest, aby dzięki tej niewątpliwej korelacji morsy z całej Polski zechcieli w jakikolwiek sposób, czy to propagując informacje na temat tej choroby, czy wspierając celowo pomogli stowarzyszeniu w zwiększaniu świadomości społecznej na temat chorych na epidermolysis bullosa – EB.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.