Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Rusza program "Mazowsze dla seniorów". Do rozdysponowania jest ponad milion złotych

Sejmik Mazowsza przeznaczy ponad 1 mln złotych na wsparcie inicjatyw seniorów. Seniorzy będą mogli pozyskać pieniądze na m.in. zakup potrzebnego sprzętu, wyjazdy szkoleniowo-integracyjne czy też pikniki edukacyjne. Wnioski można składać do 17 lutego!

2023/01/mazowsze-dla-seniorow-fot-urzad-marszalkowski-wojewodztwa-mazowieckiego-w-warszawie-jpg_63ce94c79f0aa Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Właśnie ruszył nabór do programu "Mazowsze dla seniorów", gdzie do rozdania jest ponad 1 mln złotych. Uzyskane pieniądze rady senioralne będą mogły wykorzystać na m.in. zakup sprzętu, organizację wydarzeń kulturalnych, olimpiady sportowe i wiele innych. Wnioski będzie można składać do 17 lutego za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP.

- Nasze programy wsparcia umożliwiają realizację inwestycji drogowych, remonty placówek oświatowych i kulturalnych, pomagają w tworzeniu nowych przedszkoli i żłobków, a także w zakupie sprzętu dla OSP. Tworząc autorskie programy, nie zapominamy również o seniorach, którzy są aktywni i chcą zmieniać na lepsze swoje otoczenie. Dlatego również w tym roku przeznaczyliśmy ponad milion złotych z budżetu województwa dla gminnych rad senioralnych - informuje członkini zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc.

Seniorów w naszym kraju przybywa, stanowią oni już jedną czwartą ludności, w związku z czym powstaje co raz więcej stowarzyszeń oraz organizacji, które potrzebują rozwoju. Taką funkcję pełnią również rady senioralne, których w województwie mazowieckim jest ponad 60. Samorząd województwa, chcąc sprostać oczekiwaniom najstarszych mieszkańców postanowił po raz kolejny ich wesprzeć. W tym roku kwota, która zostanie przeznaczona to 1 mln złotych.

- To druga edycja programu skierowanego do rad senioralnych. Jego celem jest wzmocnienie pozycji seniorów w kontekście współpracy z gminami, a także zmotywowanie samorządów, w których takie rady jeszcze nie funkcjonują, do ich powołania. Na tegoroczną edycję przeznaczyliśmy jeszcze większą kwotę wsparcia, jest też więcej czasu na zgłaszanie wniosków - informuje radny Piotr Kandyba, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej.

Dzięki realizowanemu programowi "Mazowsze dla seniorów" starsi mieszkańcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na realizację zaproponowanych przez nich zadań. W poprzednim roku zrealizowano 42 projekty, na które przeznaczono prawie 800 tys. złotych. W tym roku można otrzymać dotację w wysokości nawet 30 tys. zł na pokrycie maksymalnie 80 proc. kosztów zadania. O dofinansowanie mogą ubiegać się gminy i miasta na prawach powiatu z terenu województwa mazowieckiego. Każda gmina może złożyć po dwa wnioski, a wszystkie powinny dotyczyć dwóch różnych zadań będących inicjatywą rady seniorów.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.