Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował uruchomienie Unijnego Hubu Energetycznego w Komorowie!

W Komorowie odbyła się bardzo ważna uroczystość, jaką jest inauguracja uruchomienia Unijnego Hubu Energetycznego. Na wydarzeniu pojawił się Komisarz Unii Europejskiej ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič oraz premier Mateusz Morawiecki.

2023/01/mateusz-morawiecki-zainaugurowal-uruchomienie-unijnego-hubu-energetycznego-fot-ostrowmaz24-jpg_63d2385b6e065

W czwartek 26 stycznia w miejscowości Komorowo odbyło się uruchomienie Unijnego Hubu Energetycznego. Hub energetyczny będzie miejscem, w którym magazynowane będą między innymi generatory prądu, żarówki energooszczędne i inne środki pomocy. Stamtąd zostaną przewiezione na Ukrainę. Odbywa się to we współpracy z partnerami z G7 i może znacznie zwiększyć dostawy pomocy nadzwyczajnej dla naszego sąsiada. Wydarzenie zainaugurował Komisarz Unii Europejskiej ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič oraz premier Mateusz Morawiecki.

W uroczystości uczestniczyła także minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oraz Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która jest partnerem Komisji w tym przedsięwzięciu. Wydarzenie jest szczególnie wyjątkowe, bo dzięki logistycznemu hubowi zarządzanemu przez RARS, do Ukrainy przekazano już ponad 80 tysięcy ton pomocy humanitarnej. Przez zlokalizowany w Polsce hub logistyczny przeszło ponad 85 proc. pomocy wysłanej przez Unię do Ukrainy, teraz tej pomocy będzie znacznie więcej.

- Widzimy, że poziom determinacji wolnego świata dla obrony Ukrainy rośnie. To bardzo dobrze. Coś co jeszcze było tematem tabu, tematem zakazanym 6 miesięcy temu, staje się dzisiaj absolutnie możliwe. Coś co jeszcze było niemożliwe prawie miesiąc temu, właśnie wczoraj stało się możliwe. To pokazuje, że ogromny sens mają wszystkie dyskusje, cała dyplomacja, dyskusje i co tu dużo mówić, naciski i prośby. Sugestie i wskazania, jak ważne jest to, żeby pomóc realnie żołnierzom ukraińskim, bronić się, bronić tych linii, które dziś są, a w przyszłości wyprzeć rosyjskiego wroga z terytorium Ukrainy. To jest fundamentalnie ważne. [...] Ja sądzę, że ten krok jest bardzo ważny. Chciałbym, żeby był przełomowy i jest na to szansa  - mówił premier Mateusz Morawiecki.

2023/01/mateusz-morawiecki-zainaugurowal-uruchomienie-unijnego-hubu-energetycznego-3-fot-ostrowmaz24-jpg_63d238500da1a

2023/01/mateusz-morawiecki-zainaugurowal-uruchomienie-unijnego-hubu-energetycznego-2-fot-ostrowmaz24-jpg_63d238423a3be

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.