Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Mądrze i bez lukru. Najbardziej wartościowe blogi rodzicielskie w sieci

Opieka nad dziećmi to codzienny rollercoaster, którym przez większość czasu rodzic jedzie w samotności. Sprawdziliśmy dla Was, gdzie matki (i ojcowie!) mogą znaleźć wartościowe wsparcie. Oto 10 polecanych kont i blogów o tematyce rodzicielskiej.

2023/06/zdje-cie-11-10-kont-i-blogo-w-kto-re-szczerze-polecamy-647e05b0da7das-jpg_648040356fd15

Macierzyństwo to niełatwy kawałek chleba. Presja na perfekcjonizm, nieproszone rady, ciągłe ocenianie, zmartwienia i nieprzespane noce potrafią odebrać pewność siebie. Coraz więcej influencerów, blogerów, znanych osób głośno mówi o trudach macierzyństwa i szerzej - rodzicielstwa. Sprawdź, gdzie warto zaglądać, by znaleźć wartościowe rady, wsparcie, poczuć ulgę i zwyczajnie się pośmiać.

Oto 10 kont w social mediach (Instagram, Facebook) i blogów o tematyce rodzicielstwa. Bez lukru.

1.

2023/06/zdje-808-cie-1-10-kont-i-blogo-769-w-kto-769-re-szczerze-polecamy-jpg-05-06-2023-18-00s-jpg_648040938ba44

Bo każdej mamie należy się 10 minut spokoju! Myli się jednak ten, kto sądzi, że Justyna Kozłowska, producentka i prezenterka telewizyjna, to typowo parentingowa influencerka. Prowadzi dwa vlogi i konto na Instagramie. Opowiada o wielu aspektach swojego życia z czwórką dzieci w patchworkowej rodzinie. Opisuje codzienność, dzieli się przemyśleniami i zmartwieniami, prezentuje przepisy kulinarne, triki ogrodowe i dobre kosmetyki, relacjonuje podróże i remont domu. (źródło: Facebook 10 minut spokoju).

{reklama_szeroka}

2.

2023/06/2-jpg_648040b0d1d34

Dowcipnie, bez zadęcia, za to w oparciu o dowody naukowe. O rodzicielstwie, ale przede wszystkim głosem matek, których zwykle nikt nie chce słuchać. Mataja (czyli Alicja Kost) prezentuje liczne badania dotyczące matek, dzieci i opieki nad nimi. Hamuje eksperckie zapędy rodziców, stawiając na rodzicielstwo normalności. Odczarowuje ekrany, podpowiadając jak nauczyć dzieci mądrze z nimi obcować. Poleca książki, którymi zachwycają się jej dzieci. Prezentuje proste zabawy "rozwijające bardziej niż papier toaletowy", do których nie trzeba tytułu doktora ani akcesoriów za miliony monet. (Źródło: Facebook Mataja).

3.

2023/06/3-jpg_648040d01e31d

Każda matka po porodzie powinna otrzymać zalecenie codziennego zaglądania na Instagrama i bloga Michaliny. Zapewnia to bowiem dużo śmiechu, odprężenia i dystansu. Michalina Grzesiak, mama dwójki, właścicielka firmy marketingowej, opisuje perypetie swojej rodziny soczystym, barwnym, czasem mocnym językiem.

- Często wątpię w swoje wychowawcze zdolności i powołanie rodzicielskie, które niestety często krzyczy i używa słów, których żałuje. A później dostaje takie wiadomości od przyjaciół i mięknę, bo ktoś, z boku patrzy zupełnie inaczej, bez tych niebotycznych wymagań, które względem życia moich Szczeniąt mam ja. "Wiesz jest tylko kilkoro zajebistych rodziców, których znam. Którzy robią nie tyle co dużo dla swoich dzieci, bo to robi wiele rodziców, ale tu chodzi bardziej o to w jaki sposób to robią. Jak patrzę z boku na to jak wprowadzacie wasze dzieciaki w świat to jestem turbo dumny, że was znam" - napisała niedawno Michalina.

Wydała dwie książki o byciu matką i o mądrym, uważnym podejściu do dzieci. (Źródło: Instagram michalina_grzesiak)

4.

2023/06/4-jpg_648040e684e43

Jak sama nazwa wskazuje, Anna Dydzik na swoim blogu i kontach w social mediach próbuje oduczyć matki perfekcjonizmu. Bo bycie dobrą matką jest wystarczające.

- Mama to powinien być ktoś, kto z uśmiechem stoi przy garach, poświęca się w zupełności dzieciom i domowi, żyje po to, by wypełniać rodzicielskie obowiązki. Czyżby? - pyta na swoim blogu. - Mamy tu spore, bo ponad stutysięczne, grono fantastycznych mam, tych nieperfekcyjnych, które z uśmiechem czyta podobne teksty. Staramy się być wypoczęte, znaleźć czas na swoje przyjemności i pasje, bez wyrzutów zostawiamy dzieci z tatusiem. Potrafimy głośno powiedzieć, że jesteśmy zmęczone (ba! wykończone) i bez wstydu mówimy o swoich słabościach. A przy tym wciąż kochamy swoje pociechy i w niczym nie jesteśmy gorsze od innych. Oto nieperfekcyjna mama. Anna sama jest mamą trzech dziewczynek. (Źródło: Facebook Nieperfekcyjna Mama).

{reklama_szeroka}

5.

2023/06/zdje-808-cie-5-10-kont-i-blogo-769-w-kto-769-re-szczerze-polecamy-jpg-05-06-2023-18-05s-jpg_648040ffd7a9e

Istniejący już 10 lat blog, a dziś głównie instagramowe konto o tematyce lifestylowej, modowej, parentingowej. Prowadzi je Marta Lech-Maciejewska, założycielka marki Spadiora, a także twórczymi gry planszowej Rodzice Roku. Miejsce pełne modowych inspiracji dla dużych i małych. A przy tym sporo tu rodzicielskiej czułości oraz humoru. I mnóstwo kolorowych zdjęć. (Źródło: Facebook SuperStyler).

6.

2023/06/6-jpg_6480411cb1420

Psycholożka prowadząca bloga, Instagrama, kanał na YT, podcast. Wydała książkę Parents First, której główne przesłanie brzmi: szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dzieci. Julia Izmalkowa przekonuje, że najlepszym narzędziem wychowawczym jest sam rodzic, a miłość i akceptacja samego siebie to niezbędna kompetencja każdego dobrego rodzica. Julia w mądry, oryginalny i barwny sposób opowiada o psychologicznych aspektach rodzicielstwa, a także - ludzkiego życia po prostu. Tłumaczy, jak działają nasze mózgi, podpowiada, jak budować relacje z dziećmi, jak odnieść sukces w biznesie, jak zbudować dobry związek.

Influencerka prowadzi również podcast Matcha Talks, w którym przy filiżance japońskiej herbaty rozmawia ze znanymi ludźmi o rodzinie, relacjach, dzieciach lub ich braku. (Źródło: Facebook Psychomama Julia)

7.

2023/06/7-jpg_64804135f2f4c

Mama trojaczków, która przez pewien czas mieszkała w Australii, by później powrócić do rodzinnego Krakowa. Dagmara Hicks osiem lat temu rzuciła pracę w korporacji i porwała się z motyką na słońce, zakładając bloga. Opowiada o macierzyństwie przez pryzmat własnych doświadczeń. W rodzinnych relacjach stawia na autentyczność, spontaniczność i otwartość. Porusza również tematy kobiecej samoświadomości, akceptacji, pracy nad sobą.

Bez obaw opisuje swoje zmagania z depresją. Przekonuje do sportowych endorfin. Promuje zdrowe odżywianie. Kocha podróże. - Uwielbiam to, co tutaj robię. Nie wiem co będzie za rok. Wiem, że dziś jestem głosem wielu kobiet. Wiem, że wielu kobietom otwieram oczy, pomagam łatwiej żyć, odnaleźć siebie. Dziękuję za każdy dzień. Stworzyłam wspaniałe miejsca, które tysiące Polek odwiedza codziennie. Czy miałam momenty zwątpienia? Każdego dnia. Ale nie jestem typem, który przegrywa - pisze sama o sobie. (Źródło: Facebook Cała Reszta).

8.

2023/06/8-jpg_6480414cbb4c6

Blogerka, pedagożka, trenerka, autorka książek dla dzieci, mama dwójki, która wspiera rodziców i nauczycieli w budowaniu empatycznych, opartych na Porozumieniu bez Przemocy (NVC) relacji z dziećmi. Promuje rodzicielstwo bliskości, neuropsychologię, alternatywną edukację. Zarówno w swoich wpisach, jak i książkach, uczy niełatwego (opartego na potrzebach) języka NVC. - Mam głębokie poczucie, że budowanie silnej więzi i dobrej relacji z dzieckiem, z poszanowaniem granic wszystkich członków rodziny czy szkolnej społeczności, jest właściwą drogą do zdrowego rozwoju dziecka (w każdym obszarze) oraz spełnionego i szczęśliwego życia - pisze sama o sobie. Ponadto inspiruje kobiety do bycia uważną i wyrozumiałą dla samej siebie. (Źródło: Facebook Magdalena Boćko-Mysiorska).

{reklama_szeroka}

9.

2023/06/9-jpg_648041654ea73

Kto powiedział, że o rodzicielstwie powinny pisać tylko matki? Kamil Nowak, ojciec trójki, od lat udowadnia, że tata jest tak samo dobrym i równym mamie opiekunem dzieci. Król parentingowych memów, autor mądrych, bliskościowych wpisów o dzieciach i książki "Idealny rodzic nie istnieje", wydawca książek i gier dla najmłodszych. Były nauczyciel, który uciekł ze szkoły ze względu na staroświeckie podejście do młodych ludzi. Jego głównym przesłaniem jest otwarcie na potrzeby dzieci i traktowanie ich z takim samym szacunkiem jak dorosłych. Wspiera matki i kobiety walczące o równouprawnienie. (Źródło: Facebook Blog Ojciec).

10.

2023/06/10-jpg_6480417ba64df

Co mówić do matek? Czego nie mówić do matek? Czy matka może myśleć o sobie? Dlaczego grudzień bywa trudny dla matek? Na te i wiele innych macierzyńskich pytań odpowiada Paula Niedźwiecka, pedagożka, terapeutka, coachka, mama, która na Instagramie prowadzi konto o nazwie Pracownia Rodzicielska. W charakterystycznych dla siebie graficznych kółkach publikuje odpowiedzi wspierające matki. Czasem jest śmiertelnie poważnie, czasem brzuch boli od śmiechu. (Źródło: Facebook Pracownia Rodzicielstwo).

Autor: Paulina Jęczmionka-Majchrzak

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.