Opublikowano . Powiat ostrowski | Kultura i rozrywka | Książka


Narodowe Czytanie w Porcie w Broku (zdjęcia)

W przedpołudnie 8 września w Porcie w Broku odbyło się Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

2023/09/narodowe-czytanie-2023-brok-5-jpg_64fec38830ecc Fot. Urząd Gminy w Broku

W nadbużańskich okolicznościach przyrody wybrzmiały fragmenty powieści bogatej w patriotyczne przesłania oraz obszerne opisy wspaniałych pejzaży i krajobrazów.

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku Ewa Młynarczuk powitała wszystkich zgromadzonych i odczytała zachęcający do wspólnej lektury okolicznościowy list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Następnie fragmenty jednego z dzieł tworzących kanon polskiej literatury przeczytali:

- Burmistrz Miasta i Gminy Brok Marek Młyński,

- Sekretarz Gminy Brok Anna Dawidczyk,

- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Dorota Borowa,

- Dyrektor Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku Joanna Ciskowska,

- Przedstawicielka Klubu Seniora w Broku Teresa Pawlak,

- Uczennice ZPPO w Broku Amelia Równa i Wiktoria Wityńska.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. uczniowie klasy VII i VIII oraz Klub Seniora w Broku.

Po wysłuchaniu fragmentów książki lektorzy otrzymali na pamiątkę egzemplarze "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej opatrzone okolicznościową pieczęcią. Ponadto głos zabrał Burmistrz Marek Młyński, podkreślając piękno spotkania pokoleń wsłuchujących się w treść i kontemplujących powieść, którą interesowało się nawet kino.

"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" to jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury. Opowiada o życiu mieszkańców XIX-wiecznej Puszczy Białowieskiej, wśród których znajdują się zarówno przedstawiciele szlachty, jak i chłopstwa. Książka porusza ważne tematy, takie jak patriotyzm, miłość, walka o niepodległość i równość.

W 2023 roku akcja Narodowego Czytania odbyła się pod hasłem "Wspólnie czytamy książki". Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa i promocja polskiej literatury.

Wasze opinie

MK   18:32, 11.09.2023

Eliza Orzeszkowa przebywała dłuższy czas w Warszawie, gdzie pod wpływem patriotycznych kazań rabina Markusa Jastrowa podjęła hasło asymilacji polskich Żydów. Popierała Powstanie styczniowe 1863 r. W 1910 Orzeszkowa wstąpiła do loży teozoficznej „Alba”, będącej do 1912 częścią Rosyjskiego Towarzystwa Teozoficznego. Podobnie jak inni ówcześni intelektualiści zarzucała Kościołowi podtrzymywanie stanowego porządku społecznego, zabijanie wolnej myśli, tresurę dusz, także – instytucjonalne zhierarchizowanie. Przyznawała się do agnostycyzmu. Była czytelniczką lektur judaistycznych, prenumeratorką „Izraelity”, interlokutorką grodzieńskiego rabina. Była niepraktykująca, ks. proboszcz Juliusz Ellert odmówił jej pogrzebu katolickiego w 1910 r.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Narodowe Czytanie w Porcie w Broku (zdjęcia)

1/11
2/11
3/11
4/11
5/11
6/11
7/11
8/11
9/11
10/11
11/11

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.