Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wybory


Poznajmy kandydatów na posłów i senatorów z naszego regionu

Wybory do parlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Już 15 października wybierzemy posłów i senatorów na kolejną kadencję. 

2023/08/wybory-archiwum-jpg_64e871d5320e4

Wyborcy z naszego okręgu wyborczego nr 18 będą mieli do wyboru 12 kandydatów na posłów, o jedno miejsce w senacie powalczy kandydat w okręgu nr 46. 

Obecny senator z naszego okręgu, Robert Mamątow, jest faworytem do reelekcji. Jest on członkiem Prawa i Sprawiedliwości, które cieszy się dużym poparciem w naszym regionie. Jego głównym rywalem będzie Grzegorz Nowosielski, kandydat opozycji, czyli Polski 2050. W 2002 roku został burmistrzem Wyszkowa mając zaledwie 29 lat był jednym z najmłodszych burmistrzów w Polsce. Swoją kandydaturę zgłosił również radny sejmiku Mazowsza Mirosław Augustyniak z PSL łamiąc tym samym Pakt Senacki.

Z kolei Koalicja Obywatelska wystawiła na czele listy Kamilę Gasiuk-Pihowicz. Jest polską polityk, prawniczka, ekonomistka, posłanka na Sejm VIII i IX kadencji, w 2018 przewodnicząca klubu poselskiego Nowoczesnej i wiceprzewodnicząca partii, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska w Sejmie VIII kadencji.

Wśród lokalnych kandydatów KO znaleźli się Mariusz Popielarz z Ostrołęki i Agata Gałecka z tego samego miasta.

Mariusz Popielarz cieszy się dużą popularnością w Ostrołęce, gdyż pełni on funkcję Dyrektora ostrołęckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. 

Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego, wystawiła na czele listy Marka Sawickiego. Kandydat jest polskim politykiem i inżynierem rolnikiem, posłem na Sejm II, III, IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji (od 1993). W latach 2007–2012 i 2014–2015 był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.

Wśród lokalnych kandydatów znalazła się Żaneta Cwalina-Śliwowska z Ostrołęki. Od 10 lat prowadzi organizację pozarządową zajmującą się sportem dzieci i młodzieży. Angażuje się w akcje społeczne i działa jako wolontariusz. 

Z Nowej Lewicy najwyżej na liście jest Maria Magdalena Parzychowska-Kurpiewska z Ostrołęki. Kandydatka jest nauczycielką, członkinią ZNP i działaczką lewicową. Angażuje się w działalność społeczną, dążąc do poprawy różnych aspektów życia społecznego. Za swoje zaangażowanie została uhonorowana Medalem KEN oraz otrzymała liczne nagrody od Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Ostrołęki, MOIIB oraz Związku Kurpiów. 

Wśród lokalnych kandydatów znaleźli się Natalia Matuszewska-Kulik z Ostrołęki. Prywatnie żona prezydenta miasta, a w ratuszu pełni stanowisko pomocy administracyjnej w wydziale zdrowia i spraw społecznych oraz Beata Zygmunt, nauczycielka z Różana.

Na listach wyborczych w naszym okręgu znaleźć można również kilku kandydatów bezpartyjnych. Znajdziemy tam Adama Żacha, rolnika z Ostrowi Mazowieckiej, Rafała Józefa Kowalczyka rolnika z Wąsewa, Katarzyna Małgorzata Burkiewicz przedsiębiorca z Ostrowi Mazowieckiej, Kamil Kaczorowski przedsiębiorca z Ostrowi Mazowieckiej, Eliza Ludmiła Morawska analityk z Ostrowi Mazowieckiej oraz Bartłomiej Tomasz Pieńkowski menedżer z Ostrowi Mazowieckiej.

Na liście Konfederacji nie znaleźli się kandydaci z naszego regionu.

Wszystkie partie prowadzą już kampanie wyborcze. Głównym tematem debat są kwestie gospodarcze, inflacja i wojna w Ukrainie.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.