Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Muzyka


Projekt "Nieznane ślady Pileckich" zakończony. Rozdano nagrody i wykonano montaż słowno-muzyczny (zdjęcia)

W ostatni czwartkowy wieczór, Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Zespołem Szkół Nr 1 i Stowarzyszeniem Koło Wychowanków ZS Nr 1 zwieńczyli projekt pt. "Nieznane ślady Pileckich".

2023/12/mg-9941-jpg_6569f3e766c70

Wydarzenie odbyło się w naszej lokalnej Starej Elektrowni. W programie wydarzenia przewidziano wręczenie nagród Laureatom X edycji konkursu literackiego "Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom" oraz zwycięzcom grywalizacji terenowej, która odbyła się 17 listopada. Oprócz tego, na zakończenie został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny. Wśród publiczności znaleźli się zwycięzcy, pracownicy Muzeum Dom Rodziny Pileckich Pani Dyrektor Karolina Kolbuszewska i Dominika Sobczyk oraz przedstawiciele szkół, których uczniowie znaleźli się wśród laureatów.

Rozpoczęto od przywitania gości, podziękowaniu im za przybycie i rozdaniu nagród wszystkim zwycięzcom oraz wyróżnionym. Młodzież z okolicznych szkół oraz dorośli odebrali swoje upominki i podziękowania oraz ustawili się do wspólnych zdjęć. Swoją wdzięczność za owocną współpracę Pani Dyrektor Jolanta Andruszkiewicz, która prowadziła pierwszy akt spotkania, okazała także pracownikom biblioteki, tutejszego muzeum poświęconego rodzinie Pileckich oraz przedstawicielom tutejszych szkół uczestniczącym w zwieńczeniu projektu. Nie zabrakło także podziękowań dla młodzieży, która pomogła przy współtworzeniu gry terenowej - Wiolety Podbielskiej (SP1), Wojciecha Bednarczyka (SP4) i Kordiana Skarżyńskiego (SP2).


W kolejnej części spotkania, montażu słowno-muzycznym, w którym wykorzystano fragmenty poematu "Sukurcze" oraz "Raporty Pileckiego" Panowie Jacek Stachacz, Kazimierz Szostak i Paweł Andruszkiewicz przy pomocy narracji, gry aktorskiej oraz muzyki i śpiewu opowiedzieli znaną już wielu z Nas historię w nowatorski sposób. Po zgaszeniu świateł, niebiesko-fioletowe oświetlenie wypełniło całą salę, nadając spektaklowi nadzwyczajnego, nieziemskiego nastroju. Część sceny oświetlono także czerwonym blaskiem, który zwiastował nadchodzące opowieści o źle i cierpieniu, których doświadczył Rotmistrz. Jeden z Panów wcielił się w rolę narratora, który przy świetle świecy opowiadał publiczności tę niezwykłą opowieść. Kolejny ubrany był w pasiastą piżamę i odegrał postać człowieka, który przeszedł przez jedne z najgorszych wydarzeń w historii naszego Państwa. Ostatni uzupełniał całą historię przy pomocy swojego mocnego, melodyjnego śpiewu i granej na keyboardzie muzyki.

Na zakończenie jeszcze raz podziękowano wszystkim uczestnikom zwieńczenia projektu, po czym Panie bibliotekarki, aktorzy i wolontariusze zapozowali do wspólnych zdjęć pamiątkowych.

W grywalizacji wzięło udział ok. 150 uczniów z 7 szkół. Ich klasyfikacja końcowa prezentuje się następująco:

I miejsce - 1570 pkt - drużyna: Natalia Osińska i Paweł Szydlik - SP2,

II miejsce - 1470 pkt - drużyna "AftonRobotyka": Paweł Brejnak, Piotr Szabłowski, Igor Wilczyński - SP2,

III miejsce - 1370 pkt - drużyna: Magda Wilczewska, Maja Mazurowska, Aleksandra Wilczewska, Alicja Góral - SP2.


Wyróżnieni:

1270 pkt - "Odklejona Drużyna": Zofia Wyrzykowska, Adrianna Pieńkowska, Iwo Skuriat - SP2,

1270 pkt - "Aniołki": Nadia Nowakowska, Nikola Skibicka, Alicja Legacka - SP4,

1270 pkt - "Cessna": Aleksandra Małkowska, Aleksandra Żukowska, Nadia Symon - Technikum Lotnicze w Nagoszewie.


Do X edycji konkursu wpłynęło 37 prac z 32 szkół. Ich klasyfikacja końcowa prezentuje się następująco:

a) Kategoria uczniowie klas 7-8 Szkół Podstawowych i Szkół Średnich:

I miejsce i Statuetka Mistrza Literackiego X edycji konkursu literackiego - Zofia Wyrzykowska - SP2,

II miejsce - Kacper Słowicki - Zespół Szkół nr 2,

III miejsce - Martyna Wyszołmierska - Zespół Szkół nr 2.


Wyróżnieni: Natalia Figat - Zespół Szkół nr 2, Paweł Brejnak - Zespół Szkół nr 2.

 

b) Kategoria osoby dorosłe:

I miejsce i Statuetka Mistrza Literackiego X edycji konkursu literackiego - Waldemar Rakowski.

 

Wyróżnieni: Barbara Jary, Alfreda Tyszka i Maria Wolff.

 

Gratulujemy wszystkim laureatom i zwycięzcom oraz tym, którzy wzięli udział w tych wydarzeniach!

Projekt "Nieznane ślady Pileckich" dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Projekt "Nieznane ślady Pileckich" zakończony. Rozdano nagrody i wykonano montaż słowno-muzyczny (zdjęcia)

1/41
2/41
3/41
4/41
5/41
6/41
7/41
8/41
9/41
10/41
11/41
12/41

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.