Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Planujesz remont mieszkania w 2024 roku? Sprawdź, jak się do tego zabrać krok po kroku

Nowy rok to idealny czas na zmiany w życiu. Jedni zaczynają wtedy uprawiać sport, inni zmieniają dietę, a jeszcze inni swoje mieszkania. To dobry moment na odświeżenie nieruchomości. Zobacz, jak sprawnie zacząć i przeprowadzić remont, aby zajęło to jak najmniej czasu i nie było kłopotliwe.

2023/12/20231215125538-pexels-photo-834892-jpeg-jpg_657c4cec24dd2

Remont krok po kroku - co zrobić, żeby sprawnie przez niego przejść?

Wielu osobom remont kojarzy się z rosnącymi i nagle pojawiającymi się wydatkami, opóźnieniami i dezorganizacją funkcjonowania całej rodziny. Faktycznie czasami może to tak wyglądać. Możesz jednak się do tego przygotować i sprawić, aby wszystko było jak najmniej uciążliwe i zakończyło się w jak najkrótszym czasie. Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Ustal zakres prac i budżet oraz wybierz sposób sfinansowania remontu

Aby zacząć remont, przede wszystkim warto zdecydować, co będzie on obejmował. Jeśli chcesz np. wyremontować kuchnię i łazienkę, rozpisz, jakie dokładnie elementy będą podlegały modernizacji. Mogą to być elementy hydrauliki i elektryki, ale także wymiana płytek podłogowych, nowa wanna, meble i wiele innych.

Ustalenie zakresu prac będzie pomocne w związku z planowaniem budżetu. Pamiętaj, aby do cen poszczególnych działań podchodzić z rozwagą. Bierz pod uwagę średnie koszty za konkretne materiały i usługi, a do tego dolicz około 30%. Z reguły o tyle droższe od założeń okazują się remontowe przedsięwzięcia.

Warto zastanowić się również nad sposobem sfinansowania prac. Środki możesz pozyskać ze swoich oszczędności, ale też z kredytu hipotecznego lub gotówkowego.

Co wybrać - kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

Kredyt gotówkowy możesz wziąć maksymalnie na nieco ponad 250 tysięcy złotych. Ma on charakter niecelowy, więc otrzymane od banku środki przeznaczysz na dowolny cel. Nie będziesz musiał się z tego rozliczać. Zobowiązanie tego rodzaju wiąże się z mniejszą ilością formalności niż hipoteczne. Co do zasady jest jednak również obciążone wyższymi opłatami. Warto przeanalizować np. kalkulator RRSO na finanse.rankomat.pl, aby sprawdzić, jak będą się prezentowały całkowite koszty zobowiązania przy konkretnych warunkach.

Kredyt hipoteczny możesz wziąć na znacznie wyższą kwotę niż gotówkowy - nawet na kilka milionów złotych. Jego zaciągnięcie wymaga jednak wielu formalności, a z reguły również zdobycia dużej ilości gotówki na wkład własny. Może on być na poziomie np. 10, 15 lub 20% kwoty hipoteki. Co więcej, zobowiązanie ma charakter celowy. Jest udzielane na konkretną, dokładnie rozpisaną inwestycję. Bank analizuje, na co faktycznie zostaną przeznaczone środki.

Którą opcję wybrać dla siebie - kredyt gotówkowy czy hipoteczny? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od indywidualnej sytuacji, w której się znajdujesz. Mniejsza kwota, spłacana w krótszym czasie i z większą swobodą do dysponowania - oznacza zobowiązanie gotówkowe. Większa ilość środków zaciągnięta z mniejszymi opłatami i dłuższym okresem spłaty, to z kolei cechy kredytu hipotecznego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zobowiązanie dla siebie?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz kredyt gotówkowy, czy hipoteczny, przed podpisaniem umowy zwróć uwagę na:

Pamiętaj, by wnikliwie przeanalizować warunki umowy, zestawić ze sobą jak najwięcej ofert i wybrać spośród nich tę, która odpowiada Twoim potrzebom.

  1. Ustal, jakie prace wykonasz samodzielnie, a jakie zlecisz

Możesz przeprowadzić remont systemem gospodarczym (wykonując całość lub większość prac samodzielnie), zleconym (wynajmując ekipę) lub mieszanym. Zdecydowanie o tym, co zrobisz samodzielnie, a do czego zatrudnisz ekipę, jest bardzo ważne już w związku z ustalaniem budżetu inwestycji.

  1. Znajdź ekipy remontowe

Kolejnym krokiem jest zatrudnieniem ekip remontowych. Pamiętaj, że wiąże się to zwykle z wysokimi kosztami. Przeanalizuj różne oferty, aby wybrać najlepszą dla Ciebie. Postaraj się również tak skoordynować terminy prac, aby zatrudnione podmioty mogły pracować razem, gdy to możliwe, a jeśli nie, to by wchodziły do mieszkania jedna po drugiej. To pozwoli skrócić czas realizacji robót.

WAŻNE: Z każdą z ekip podpisz umowę dotyczącą zakresu prac i terminu realizacji. Dzięki temu unikniesz problemów z nierzetelnością oraz opóźnieniami, a w razie ich pojawienia będziesz mógł dochodzić swoich praw.

 

  1. Zrób zakupy

Nawet jeśli zatrudniasz ekipy do realizacji remontu, sam zajmij się kupowaniem materiałów. Przede wszystkim w ten sposób zaoszczędzisz. Będziesz mógł wybrać najtańszą opcję i tę dopasowaną do Twoich możliwości finansowych. Ekipy często współpracują z konkretnymi hurtowniami. Nie szukają zamienników czy lepszych ofert, dlatego mogą kupować drożej. Co więcej, wybierając materiały samodzielnie, będziesz miał wpływ na to, na jaką jakość postawisz.

  1. Nadzoruj przebieg prac

W trakcie remontu wiele rzeczy może pójść nie tak, a praca jednego fachowca wpływa bezpośrednio na działanie drugiego. Aby uniknąć problemów, kontroluj postępy, przebieg i jakość realizowanych prac. Jeśli masz wątpliwości do jakiegokolwiek aspektu, pytaj i sprawdzaj. Lepiej zapobiegać dalszym błędom.

Remont to poważne przedsięwzięcie. Trzeba się do niego odpowiednio przygotować. W ten sposób pozytywnie wpłyniesz na tempo realizacji prac i ograniczysz ryzyko problemów oraz opóźnień.

Materiał Partnera

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.