Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Policja


Uważaj na oszustów! 69-latek stracił 300 tys. zł na giełdzie

Podczas inwestowania pieniędzy za pośrednictwem giełd internetowych należy zachować szczególną ostrożność. Oferty obiecujące szybki i łatwy zysk powinny wzbudzić podejrzenia, gdyż w taki sposób można narazić się na duże straty finansowe. 

2024/02/zakonczenie-mezczyzna-uzywa-laptop-23-2147800078-jpg_65cdb043e1403

69-latek z województwa mazowieckiego padł ofiarą oszustwa na giełdzie. Za namową brokera zainwestował duże sumy pieniędzy, a następnie stracił znaczną część oszczędności. Sprawę prowadzi policja.

- We wtorek (13.02) dyżurny ostrowskiej komendy przyjął zgłoszenie o oszustwie internetowym od 69-letniego mieszkańca woj. mazowieckiego. Mężczyzna w październiku ubiegłego roku znalazł w internecie ogłoszenie o możliwości inwestycji na giełdzie. 69-latek wszedł na stronę, a następnie przekazał e-maila i nr tel. do kontaktu. Po jakimś czasie odezwał się do niego mężczyzna mający być jego indywidualnym brokerem, który będzie inwestował jego pieniądze. Pod koniec października 69-latek odebrał e-maila z linkami, za pomocą których miał zainstalować aplikację umożliwiającą inwestowanie na giełdzie. Późniejsze konwersacje 69-latek prowadził ze swoim „brokerem” za pomocą komunikatora, którego również zainstalował po sugestii mężczyzny. W trakcie całego procederu 69-latek odbierał telefony od brokera z zagranicy. Gdy mężczyzna planował kolejne inwestycje, zawsze przed tym odbierał telefon od brokera. Wówczas 69-latek dokonywał przelewów pieniędzy na wskazane przez brokera konta. Do końca listopada mężczyzna przelał ponad 140 tys. zł. Następnie otrzymał e-maila z informacją o zapłacie 19% podatku od uzyskanego zysku. W związku z tym 69-latek przekazał dwoma przelewami ponad 86 tys. zł. Kolejna wiadomość, jaką otrzymał to podejrzenie prania brudnych pieniędzy i zablokowaniu konta służącego do inwestowania na giełdzie. Wtedy 69-latek postanowił sprawdzić w KNF informacje na temat inwestycji, okazało się, że taki podmiot oraz inwestycje nie istnieją. Mężczyzna zażądał zwrotu zainwestowanych pieniędzy, jednak otrzymał informację od brokera, że wszystko jest w porządku, a dzięki jego inwestycjom konto 69-latka zostało już odblokowane - informuje asp. Marzena Laczkowska. 

Mężczyzna za namową brokera sprawdził stan konta. Po zalogowaniu, okazało się, że znajduje się tam duża kwota pieniędzy. Z tego powodu, jeszcze pod koniec stycznia przelał kolejną kwotę pieniędzy w obcej walucie na inwestycje. Gdy za kilka dni zalogował się na konto, okazało się, że zostało tam tylko kilkanaście tys. zł. Dopiero wtedy, 69-latek zrozumiał, że padł ofiarą oszustwa, w wyniku którego stracił prawie 300 tys. zł. Sprawą zajmują się ostrowscy funkcjonariusze z wydziału kryminalnego. 

Policjanci wciąż apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas planowania inwestycji giełdowych za pośrednictwem Internetu. Każda wyjątkowa oferta, gwarantująca szybki zysk powinien obudzić naszą czujność. 

Jak informują mundurowi, warto sprawdzić w Komisji Nadzoru Finansowego czy faktycznie istnieje taki podmiot oferujący pośrednictwo w inwestycji. W przeciwnym razie może narazić się na stratę oszczędności życia.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.