Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Policja


Odłóż telefon i żyj!

Prawo o ruchu drogowym jasno określa konsekwencje korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem. Wysoka kara finansowa i ryzyko utraty życia lub zdrowia to wystarczające powody, by odłożyć telefon na bok. Ale czy każdy pieszy zdaje sobie sprawę, że korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię jest również zabronione?

2024/02/pobrane-jpeg_65d4595ff3a18 Fot. Mazowiecka Policja

Niestety, wielu pieszych jest pochłoniętych swoimi telefonami, nie zwracając uwagi na to, co dzieje się wokół nich. Wpatrzeni w ekrany, nie widzą nadjeżdżających samochodów, co naraża ich na niebezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że piesi są zdecydowanie bardziej narażeni na obrażenia w wypadku drogowym niż kierujący. Brak "pancerza" w postaci karoserii auta stawia ich na przegranej pozycji.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych zaostrzono przepisy, które zabraniają im korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię, przejście dla pieszych, drogę dla rowerów lub torowisko w sposób, który ogranicza ich obserwację otoczenia.

Mandat za złamanie tego przepisu wynosi 300 złotych.

Mundurowi apelują do wszystkich pieszych o odpowiedzialność i przestrzeganie przepisów. Szanujmy swoje życie i życie innych uczestników ruchu drogowego, niezależnie od tego, czy jesteśmy pieszymi, czy kierowcami.

Pamiętajmy, że żaden telefon ani wiadomość nie są warte ryzyka wypadku.


Szanujmy życie i zdrowie swoje i innych - odłóżmy telefon podczas przechodzenia przez jezdnię.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze!

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.