Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Edukacja


Konferencja o dwujęzyczności w Starej Elektrowni (zdjęcia)

W piątek, 23 lutego 2024 roku, w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się Konferencja Edukacyjna "Dwujęzyczność - kluczowa kompetencja współczesności". Wydarzenie zostało zorganizowane przez miasto Ostrów Mazowiecka we współpracy z gminą Celestynów, firmą Yellow House Education oraz gminą Nowa Sucha.

2024/02/konferencja-dwujezycznosc-jpg_65dc4c225620c Fot. Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej

Celem konferencji było dogłębne omówienie tematu wychowania dzieci w dwujęzyczności, zjawiska coraz bardziej powszechnego i pożądanego we współczesnym świecie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów gminnych z terenu powiatu ostrowskiego, administracji oświatowej, dyrektorzy przedszkoli i szkół podstawowych oraz nauczyciele.

Konferencję rozpoczął burmistrz Ostrowi Mazowieckiej, Jerzy Bauer, który wprowadził zebranych w tematykę spotkania. Następnie dr hab. Jarema Drozdrowicz wygłosił wykład pt. "Power Speech: Dwujęzyczność - kluczowa kompetencja współczesności".

Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny pt. "Dwujęzyczność w placówkach oświatowych - wyzwania i korzyści". W debacie głos zabrali:

- Jerzy Bauer - burmistrz Ostrowi Mazowieckiej

- Witold Kwiatkowski - wójt Celestynowa

- Maciej Mońka - wójt Nowej Suchej

- Mateusz Kaliński - koordynator krajowy Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności "Bilingual Future"

- Hubert Giziewski - koordynator Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności "Bilingual Future"

Dyskusja była niezwykle interesująca i pełna inspirujących wypowiedzi. Uczestnicy poruszyli wiele istotnych kwestii związanych z wychowaniem dzieci w dwujęzyczności, zarówno z perspektywy wyzwań, jak i korzyści.

Po debacie uczestnicy konferencji wzięli udział w pokazowych zajęciach realizowanych w grupach pięcio- i sześciolatków Miejskiego Przedszkola nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Zajęcia te pokazały praktyczne zastosowanie metod nauczania języka angielskiego w młodym wieku.

Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja warsztatowa na temat "Dwujęzyczność jako podstawa innowacji pedagogicznej", którą prowadziła Karolina Moczydłowska - koordynatorka regionalna Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności.

Podczas konferencji został również podpisany list intencyjny pomiędzy Miastem Ostrów Mazowiecka a gminą Celestynów. Dokument ten zawiera deklarację wzajemnej współpracy w zakresie kształtowania kompetencji językowych i społecznych dzieci oraz młodzieży, a także wymiany doświadczeń dotyczących działań edukacyjnych seniorów.

Konferencja "Dwujęzyczność - kluczowa kompetencja przyszłości" była niezwykle cennym spotkaniem, które pozwoliło na dogłębne omówienie tematu dwujęzyczności. Ważne jest, aby troszczyć się o poziom wykształcenia dzieci i młodzieży oraz przygotowywać ich do życia w ciągle zmieniającym się świecie pełnym nowych wyzwań. Dwujęzyczność z pewnością jest jedną z kluczowych kompetencji, które ułatwią młodym ludziom odnalezienie się w tej rzeczywistości.

Wasze opinie

Kamil Polakowski   11:55, 26.02.2024

Chwila chwila to co to ta dwujezczyność? Bo żadnych informacji tylko pierdolenie o dwu jezycznosci... czyli ukrainski i polski? czy chlopak to dziewczyna? cieżko jest sie polapac tera

Wiesława Brulińska   07:30, 27.02.2024

Jaka dwujęzycznosć

Magda Bartkiewicz   08:15, 27.02.2024

Pomysł ściągnięty z punktu któregoś, Komitetu Wyborczego,pyk i jest wydarzenie.

zainteresowany   11:16, 27.02.2024

Wójt Celestynowa okazał się bliższy niż Wójt Ostrowi

Mieszkaniec 1   12:43, 27.02.2024

Z tego co wiem to dwujęzyczność była realizowana w tamtym roku w przedszkolach, w tym roku doszły szkoły.

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Konferencja o dwujęzyczności w Starej Elektrowni (zdjęcia)

1/50
2/50
3/50
4/50
5/50
6/50
7/50
8/50
9/50
10/50
11/50
12/50

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.