Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o wiosennej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie, która odbędzie się w dniach od 4 do 17 kwietnia 2024 roku na terenie całego województwa mazowieckiego.

2024/03/plakat-akcja-szczepienia-lisow-przeciwko-wsciekliznie-wiosna-2024-jpg_660285bc38a9a Fot. Materiały organizatora

Akcja polega na zrzucie lotniczym i ręcznym wykładaniu szczepionki. Stosowany preparat to Lysvulpen, zawiesina doustna dla lisów rudych.

Wykładana przynęta ma postać zielono-brązowego krążka o specyficznym intensywnym rybnym zapachu. W jej wnętrzu znajduje się plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę.

Przynęt nie należy podnosić ani dotykać. Przeniesienie na nie zapachu człowieka powoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką. W razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. Psy powinno się wyprowadzać tylko na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku ewentualnego kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich ze szczepionką należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.