Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Policja


Mieszkaniec powiatu ostrowskiego stracił kilka tysięcy złotych

Mieszkaniec powiatu ostrowskiego padł ofiarą oszustwa. Niestety stracił ze swojego konta bankowego kilka tysięcy złotych.

2024/05/telefon-jpg_663df8571dfa6 Zdjęcie ilustracyjne

W minionym tygodniu mieszkaniec powiatu ostrowskiego padł ofiarą oszustwa telefonicznego. Do zgłaszającego zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika banku, informując, że jego rachunek bankowy jest zagrożony i wymaga natychmiastowej interwencji. Oszuści przekonali swoją ofiarę, że powinna założyć tzw. "konto techniczne" oraz przeskanować swój telefon programem antywirusowym, aby zapobiec ewentualnym atakom. W rzeczywistości programy te były narzędziami do zdalnego dostępu, umożliwiającymi przestępcom kontrolę nad urządzeniem poszkodowanego.

Pod pretekstem ochrony jego środków, oszuści nakłonili pokrzywdzonego do instalacji podejrzanych aplikacji, które w rzeczywistości były złośliwym oprogramowaniem. Mieszkaniec powiatu ostrowskiego, ufając rzekomemu pracownikowi banku, zatwierdzał przychodzące autoryzacje kodem PIN przypisanym do swojej aplikacji bankowej. W ten sposób przestępcy uzyskali dostęp do jego konta i przelali z niego kilka tysięcy złotych na swoje rachunki.

To zdarzenie jest kolejnym przykładem na to, jak wyrafinowane i przekonywujące mogą być metody działania oszustów. Policja apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach telefonicznych dotyczących ich finansów. Żaden bank nie prosi swoich klientów o instalowanie dodatkowych aplikacji ani o podawanie kodów PIN telefonicznie.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.